Žurnalų archyvas

Maršrutas balandžio 19–21 dienoms

18 balandžio, 2024, Maršrutai, Naujienos

PENKTADIENIS, 04 19

Parodos „KaBINKIS“ atidarymas, 16:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Lygiai prieš šimtą metų išsipildė Kazio Binkio svajonė – pasirodė pirmasis „Keturių vėjų“ žurnalo numeris, kuris pūsdamas į Lietuvą avangardo naujoves, turėjo išvalyti visas užsistovėjusias, pridulkėjusias literatūros pašales. Ir jas tikrai sujudino. „Šalin gražumynai!“ – rėkė žurnalo puslapiai. Drąsiai, garsiai, grubiai skandavo pats idėjinis vadas ir jo broliai paldieninkai. Bet ar tikrai paprasta atstovėti tai, ko patys gerai nesupranta, dar tik mokosi iš užsienio patirties, klysta ir vėl mėgina iš naujo. Gyvenimas pamažu dažosi tamsia film noir stilistika, kai iš visų pusių skrieja kaltinimai, pašaipos ir kandžios replikos. O tada – „Keturių vėjų“ teismas! Paroda „KaBINKIS“ ieško už ko laikytis pučiant visiems keturiems vėjams, kaip tikėti idėja, maištauti, drąsiai žvelgti į ateitį ir ją keisti.

Nemokamai.

Akordeonininkų konkurso „Ascoltate“ koncertas, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Jau 10-asis tarptautinis akordeonininkų konkursas „Ascoltate“ buria visos Lietuvos ir užsienio šalių muzikus ir melomanus. Kauno filharmonijoje susirinkę klausytojai turės progą iš arti susipažinti su įtakingiausiais šios muzikos atlikėjais. Tai visame pasaulyje koncertuojantys muzikos talentai – Samuele Telari (Italija), Momir Novakovič (Serbija-Estija) ir Laimonas Salijus (Lietuva). Atlikėjai pasirodys su VDU Kameriniu orkestru, diriguojamu maestro Vytauto Lukočiaus.

Kruopščiai parinkta programa organizatoriai ketina įtikti įvairių muzikos žanrų gerbėjams – nuo J. S. Bacho koncertų iki šių laikų originalios akordeono muzikos. Koncertas skirtas tiek išlavintam, rafinuoto skonio melomanui, tiek pradedančiam klausytojui, norinčiam susipažinti su kerinčiu akordeono ir styginių orkestro sąskambiu.

Su bilietais.

Andriaus Miežio ir Igno Kazakevičiaus parodos „Tarpininkai“ atidarymas, 18:00
Galerija „Baltic New Art“, BLC A korpusas, K. Donelaičio g. 60

 Autoriai kūriniais kalbasi apie kultūrą ir natūrą, realybę ir mistifikaciją, apie menininkus ir paveikslus, jų „tarpininkavimo“ būdus bendraujant su meno publika. I. Kazakevičius trumpai apibendrina savo menotyrinį tapybos eksperimentą „Čiabutis“: „Suglaudinęs du ypatingų prasmių žodžius, pakeičiau tik kirtį, o materializavau būtį per tapybos aktą.“ O kas daro A. Miežio tapybą efektinga, patrauklia ir nebijokime šio žodžio – populiaria? Žvelgdamas į drobes aiškiai matai spalvų, šešėlių ribas, geometrinių formų ir daiktų kontūrus. Išraiškingos idėjos paraleliai, skersai ir išilgai plakasi viename formate ir garantuoja netikėtus siužeto posūkius. 

Nemokamai.

Vizualinio mąstymo strategijos dirbtuvės „Bodleras, Olimpija ir fontanas“, 18:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Literatūros edukacijos programa „Trenksmas” kviečia jungti tekstą ir vaizdą kūrybinėse dirbtuvėse drauge su Šiaulių slemo ir kitų literatūrinių renginių iniciatore ir vedėja Roberta Stonkute. „Užsiėmimo metu nirsime į tirštą XX a. modernybę ir bandysime išsiaiškinti kokie metodai ir priemonės gali būti naudingi „skaitant“ šiuolaikinį meną. Praktinių užduočių metu vizualinio mąstymo strategiją taikysime ne tik vizualaus meno „skaitymui“, bet ir istorijų kūrimui“, – rašoma kvietime.

Nemokamai.

Ilonos Junevičienės skulptūrų paroda „Kai upės išneša ledus“, visą parą
Tado Ivanausko Obelynės sodyba-memorialinis muziejus, Obelynės g., Akademija, Kauno r.

Tado Ivanausko Obelynės sodyboje esančioje lauko galerijoje pristatoma keramikės Ilonos Junevičienės skulptūrų paroda „Kai upės išneša ledus“. „Kai upės išneša ledus, metai po sustingusio laiko tamsoje, darganoje, sniege, pradeda sukti naują gyvybės ratą. Pagal senovės kalendorių nauji metai ir buvo pradedami skaičiuoti nuo kovo mėnesio, nuo tada, kai upėse pajudėdavo ir išeidavo ledas <…> Šis laikas dar neturi daug spalvų, tik labai turtingas faktūromis“, – rašo keramikė. Paroda veiks balandžio 19 d. iki gegužės 26 d.

Nemokamai.

ŠEŠTADIENIS, 04 20

Edukacinis užsiėmimas suaugusiesiems „Pokalbis su Vaižgantu“, 14:00
 J. Tumo-Vaižganto butas-muziejus, Aleksoto g. 10-4

„Šis edukacinis užsiėmimas skirtas suaugusiesiems, o labiausiai tinka senjorams. Papasakosime Jums apie J. Tumo-Vaižganto butą-muziejų, rašytojo gyvenimą ir kūrybą. Tada pasidalinsime gražiomis ir vertingomis Vaižganto mintimis, ir visi kartu pasidžiaugsime jų šviesa ir darna. Taip prasidės mūsų šiltas „Pokalbis su Vaižgantu“. Gal mums pavyks iš Juozo Tumo namų išsinešti dar daugiau išminties? Gal pavyks pabendrauti su Vaižgantu, lyg jis būtų visai šalia, Aukštėjo sukurtoje Lietuvoje, savo svetinguose senamiesčio namuose? Gal pavyks atvirai pasikalbėti su savo širdimi?“, – viliojama kvietime.

Su bilietais.

Animacinis filmas „Lapinas Reinekis“, 15:30
„Romuva“, Laisvės al. 54

„Romuvoje“ – Kaune animatoriaus kelią pradėjusio Vladislavo Starevičiaus filmas! Seansą pristatys kino archyvaras ir vienas ankstyvojo kino festivalio „Pirmoji banga“ organizatorių Aleksas Gilaitis. Prieš seansą, 12:00-13:30 val. vyks ekskursija Vladislavo Starevičiaus keliais Kaune. Reikalinga registracija, vietų skaičius ribotas. Registracijos nuoroda: https://bit.ly/3vKauwg

Gyvūnų karalystėje lapinas Reinekis pratęs visus apgaudinėti ir kvailinti. Karalius liūtas, sulaukiantis dėl to vis daugiau skundų, galiausiai įsako jį suimti. „Lapinas Reinekis“ ilgiausias ir, turbūt, sėkmingiausias V. Starevičiaus kūrinys. Tai spektaklis, kurį galima vertinti kaip įstabų nuotykių filmą, kaip viduramžių gyvenimo iliustraciją ar kaip pasakėčią apie valdžią, kuri taip pat atspindi savo sukūrimo laiką.„Manau, kad jei ekrane pamatyčiau savo „Lapiną Reinekį“, sukurtą kito kūrėjo, pasiryžčiau apleisti animacijos sritį,“ – baigęs filmą rašė autorius.

Su bilietais.

Koncertas „Italija–Lietuva. Muzikiniai susitikimai“, 16:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

Renginio metu Marco Pasini (fortepijonas, Italija), Ilona Klusaitė (smuikas, Lietuva) ir Giuseppe Saverio Currao (klarnetas, Italija) atliks Francesco Cilea, Amilcare Ponchielli, Vytauto Klovos, Frédérico Chopino, Franzo Liszto kūrinius.

Nemokamai.

Garso spektaklis „eiti į pat vidurį“, 18:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

„Klausymasis – tai kita regėjimo forma“, – įsitikinę spektaklio kūrėjai. Garso menininkas, kompozitorius Vladas Dieninis bei sinchroninių triukšmų (folių) meistrė Dominyka Adomaitytė drauge su garso aktoriais – neregiais leidosi į kūrybinius tyrinėjimus, kurių metu gilinosi į klausą kaip matymą pakeičiančią juslę. Taip rankomis tamsoje gimė muzikinės istorijos, pasakojamos atrodytų, paprasčiausių buities daiktų – popieriaus, metalo ar medžio garsais. Garsinę dramaturgiją papildė erdvūs ir kinematografiški Jono Meko eilėraščiai. Atrasti garsovaizdžius, kuriuos mato aklieji ir silpnaregiai, ketvirtąjį sezoną kviečia garso meno ir muzikos edukacijos projektas „Regėjimo fonas“.

Su bilietais.

SEKMADIENIS, 04 21

Premjera. Spektaklis „Dviejų Korėjų susijungimas“, 15:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

Prancūzų dramaturgas Joël Pommerat pjesėje „Dviejų Korėjų susijungimas“ tyrinėja meilės jausmą, derindamas mokslininko smalsumą ir menininko aistrą. Šį azartišką žaidimą perima režisierius Artūras Areima, po ilgesnės pertraukos sugrįžęs į Nacionalinį Kauno dramos teatrą. Spektaklyje išvysite fragmentiškas istorijas, kuriose įvairiausiomis spalvomis ir apraiškomis skleidžiasi meilė/nemeilė

Su bilietais.

Donato Stankevičiaus nuotr.

Lietuvos teatrų pavasaris: spektaklis „Gyvenimas dar prieš akis“ 18:30
KKC „Girstutis“, Kovo 11-osios g. 26

45-ajame festivalyje – Klaipėdos jaunimo teatro ir režisieriaus Kirilo Glušajevo, vienintelio Lietuvoje profesionalaus improvizacijos teatro „Kitas kampas“ meno vadovo bendras kūrybinis darbas. Ilgalaikio ir intensyvaus kūrybinio proceso metu spektaklio kūrėjai kalbino keliasdešimt įvairaus amžiaus žmonių ir ieškojo atsakymų į klausimą, kaip visi mes ir kiekvienas atskirai žengiame į ir iš paauglystės. Iš pirmo žvilgsnio skirtingos Klaipėdos jaunimo teatro aktorių ir improvizacijos meistro K. Glušajevo teatrinės mokyklos pastatymo „Gyvenimas dar prieš akis” kūrybiniame procese atsiskleidžia naujomis perspektyvomis. Spektaklyje kūrėjai siekia atvirai mąstyti apie laiką, kurį kiekvienas patiriame: kartais naiviai ir šviesiai, kartais tamsiai ir maištingai, o kartais tiesiog aklai.

Su bilietais.

Ciklas „Izraelio kinas tavo mieste“: filmas „Pasaulio pakrašty sukite kairėn“, 18:30
„OLDMAN Kaunas“, Rotušės a. 20

Romantinių dramų megėjams – keturis apdovanojimus Izraelio ir tarptautiniuose festivaliuose pelnęs filmas „Pasaulio pakrašty sukite kairėn“ (rež. Avi Nesher, 2004) apie dviejų į Izraelį atvykusių merginų, indės ir prancūzės, draugystę bei meilės romaną. Filme taip pat nagrinėjami sunkumai ir netikėtumai, kylantys integruojantis šeimoms iš skirtingų etninių terpių, jų kova su imigracija ir prietarais.

Nemokamai.

Filmas „Chimera“, 18:45
„Romuva“, Laisvės al. 54

Alice Rohrwacher kino visatoje pinasi realybė, mitas, pasaka, turtinga Italijos folkloro ir kinematografinė tradicijos. Naujausiame režisierės filme „Chimera“, žiūrovas atpažins šią, jau susiformavusią unikalią kino kalbą. Režisierė nebijo žongliruoti žanrais, nuotaikomis, kino formatais. Vydama pasakojimo giją, ji jungia melancholišką prarastos meilės istoriją, fizinę komediją ir filosofinę parabolę apie gyvenimą ir mirtį, dabartį ir praeitį, laiko tėkmę ir istorijos pėdsakus. Filmo premjera įvyko Kanuose.

Su bilietais.