Žurnalų archyvas

Lapkričiui baigiantis – pirmasis Lietuvoje architektūros festivalis vaikams 

24 spalio, 2023, Organizatorių inf. | Naujienos

Šių metų lapkričio 24-26 dienomis  Kaune organizuojamas pirmasis architektūros festivalis vaikams Lietuvoje, kuris yra skirtas išimtinai vaikams ir šeimoms su vaikais. Tai – atviras ir nemokamas savaitgalio renginys, kurio metu įvairaus amžiaus vaikai ir šeimos yra kviečiami pažinti architektūrą ir architekto profesiją, taip pat aplinką, kurioje gyvena ar mokosi. 

Eglės Januškienės iliustr.

Festivalio idėjos autorė ir iniciatorė – architektė Eglė Januškienė, kartu su ja festivalį rengia Lina Pranaitytė. Organizatorės žada, kad architektūros pažinimas savaitgalio metu  vyks gyvai; ne teoriškai, o praktiškai, dalyvaujant architektūriniuose užsiėmimuose: dirbtuvėse, ekskursijose, edukacijose, žaidimuose, o festivalio metu vaikams bus pasiūlyta daugiau nei 20 architektūrinių užsiėmimų. Daugiau naujienų artėjant festivaliui ieškokite čia: architekturosfestivalis.lt.

Nauja iniciatyva skirta vaikus supažindinti su architektūros sąvoka, pristatyti jos svarbą, parodyti, kad architektūra supa mus visose gyvenimo srityse ir tuo pačiu akcentuoti didžiulę jos įtaką mūsų gyvenimui. Taip pat vaikai kviečiami galvoti apie savo gyvenamąją aplinką ir ją pastebėti, nebūti abejingiems vykstantiems procesams. Festivalio veiklomis norima padėti vaikams suprasti, kad jie patys gali kurti, tyrinėti, ieškoti idėjų ir jas įgyvendinti. Dėl šios priežasties šiuo metu yra rengiamas ir architektūros konkursas vaikams „Mano svajonių namas“, kuriame gali dalyvauti įvairaus amžiaus vaikai ir grupės ir pasiūlyti savo svajonių namo, miesto, ar jo dalies idėją.

Justinos Milkos nuotr.

Pagrindinė festivalio erdvė – Kauno centrinio pašto rūmai, dabartinis Architektūros centras. Lapkričio 24 dieną vyks festivalio ir vaikų konkurso darbų parodos atidarymas, o lapkričio 25-26 dienomis – edukacijos, ekskursijos pagal skirtingas festivalio temas. Dalis edukacijų vyks ir naujos, rugsėjį pirma paroda prisistačiusios A-XY architektūros galerijos erdvėje.

Pirmojo festivalio tema – „Kur gyvena architektūra?“. O kur gi gyvena architektūra, kur ją galima sutikti? Ar tik architektų brėžiniuose? Mieste ar namuose? O gal pasakose ir dainose? Iš tikrųjų architektūrą galime aptikti visur – net ir lego kaladėlėse ar bitės namelyje! Ji supa mus visose gyvenimo srityse: ne tik namuose, mokyklos pastate, bet ir knygų puslapiuose, dainose, miškuose – visur, kur atsiveria erdvė. Festivalyje edukacijas, ekskursijas ir dirbtuves vaikams ves architektai, rašytojai, menininkai, interjero dizaineriai, etninės kultūros specialistai: susivieniję tam, kad vaikai pažintų architektūrą, kad sukurtų jiems šventę.

Tad kur gyvena architektūra?

Pirmiausia ji gimsta architektų darbuose. Tad šioje temoje vaikai bus kviečiami apsilankyti architektų erdvėse, kad susipažintų su jų darbo specifika, aplinka, bei patys taptų mažieji architektai dalyvaudami architektūriniame konkurse.

Architektūrą galima sutikti mieste. Čia vaikus ekskursijose lydės architektas, KTU Architektūros ir statybos instituto doktorantas Algimantas Grigas, vienas iš Ekskurso idėjos sumanytojų, iniciatorių ir vedlių, tam, kad vaikai pamatytų miestą architekto akimis. Taip pat 13-17 metų jaunimą kviesime į diskusiją apie miestus su architektu, VDA lektoriumi, Dizaino inovacijų centro Kaune projektų vadovu Mindaugu Butvila.

Pastatus, namų aplinką vaikai galės pažinti interjero dizaino edukacijoje kartu su interjero dizainere, dailės mokytoja, Kitokis kūrėja Ieva Šegždaite. O su architekte Rasa Zubrute galės sukurti savo svajonių biofilinę mokyklą.

Justinos Milkos nuotr.

Mažųjų architektūros ir aplinkos pažinimas prasideda su pasakomis ir knygomis. Tad čia su poete Indre Zalieckiene mažiausieji vers knygos „Kapt kapt kapt mieste“ puslapius ir kartu pasiners į sensorinius pojūčius. O su grafike, knygų vaikams iliustatore Agne Nananai kurs namus Kažkuriukams iš Evelinos Daciūtės knygos „Paslapčiausia paslaptis“. Taip pat kurs pasakas apie pilis kartu su mokytoja, Pasakojis autore Aiste Daukantiene.

Mažiausieji bus kviečiami susipažinti su architektūros sąvoka ir žaidžiant statybų aikštelėje kartu su Gintare Neverdauske iš Mukkoka namų, tuo pačiu lavinant mažylių emocinę raidą ir ugdant kūrybingas asmenybes. Į statybų aikštelę vaikai tai pat bus kviečiami kartu su architektėmis Vika Pranaityte ir Egle Januškiene kurti savo miesto ar pastatų maketus.

Architektūra taip pat gyvena muziejuose ir istorijoje! Tad šioje temoje vaikus su architektūros istorija praktiškai supažindins KTU Statybų ir architektūros fakulteto dėstytoja, architektė dr. Ingrida Povilaitienė. Užsiėmimai taip pat vyks ir Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus, A. ir P. Galaunių namuose esančioje vaikams skirtoje parodoje „Moder… Kas? Kauno modernizmas ir architekto profesija“ bei Kauno miesto muziejaus Miko ir Kipro Petrauskų skyriaus edukacijoje apie Žaliakalnio vertingą architektūrą.

Istorija neatsiejama nuo mūsų tradicijų. Architektūros pilna mūsų senosiose tradicijose, mediniuose pastatuose, liaudies dainose. Tad čia su vaikais ir jų tėveliais liaudies dainas ir architektūrinius pirštukų žaidimus žaist ir dainuos Tindi rindi riuška mokyklėlės folkloro mokytojos, etninės kultūros specialistės Laima Stankevičienė ir Nijolė Grivačiauskienė. Vaikai taip pat galės išbandyti save šiaudinių sodų kūrimų dirbtuvėse kartu su tautodailininke Jūrate Bytautaite.

Ir žinoma – mažose detalėse. Tad vaikai kartu su neuroedukatore, Geštalto psichoterapijos praktike, terapinės ankstyvojo ugdymo studijos Kalbančios šeimos vadove Žydre Dargužyte-Černiauske susipažins su geometrinėmis formomis ir ieškos šių mažų detalių architektūroje.

Mažos detalės su architektūra kartais apsigyvena ir lego kaladėlėse. Kūrybingumo centras Bricks 4 Kidz vaikus lego kaladėlių pagalba supažindins su architekto darbu ir leis sukurti savo pastatus, o „Lego” modelių kūrėjas, architektūrinio ir kultūrinio paveldo puoselėtojas Rokas Mikšiūnas padės vaikams atkurti Kauno ir Šiaulių architektūrą, naudojant patentuotus Lego rinkinius.

O ar architektūrą galima sutikti muzikos garsuose? Viskas aplinkui yra garsas, viskas turi unikalią vibraciją, dažnį. Erdvė pilna garso, garsas pilnas erdvės. Architektūros garsuose padės ieškoti architektė, garso terapijos praktikė, studijos „Artimi garsai“ kūrėja Karolina Šimkienė.

Justinos Milkos nuotr.

Architektūra gyvena ir gamtoje – miškuose, pievose, upėse. Gal jei gyvūnai mokėtų kalbėti, jie savo gebėjimą kurti namus vadintų kitaip? Bet kokiu atveju, net ir gyvūnai turi namus. O apie šiuos namus vaikams papasakos Tada Ivanausko zoologijos muziejus. Su bičių namais supažindins edukatorė, Bičių lobiai bitininkė Ugnė Kareckienė, o vaško namelius padės sukurti architektas Mindaugas Reklaitis! Kad gamtos atsirastų daugiau ir mieste, žaliuosius fasadus su vaikais kurs architektė, KTU Statybų ir architektūros fakulteto lektorė Monika Liočaitė – Raubickienė.

O kas bus ateityje? Kur architektūrą sutiksime ateityje? Apie ateitį su vaikais kalbėsis architektė Aurelija Alaunė pagal BLUMA agentūros paruoštą Tvarių ateities miestų dirbtuvių medžiagą. 

Festivalio rengimui gautas Lietuvos Kultūros tarybos finansavimas. 

Festivalio partneriai: Lietuvos architektų sąjunga, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Kauno menininkų namai, Kauno technologijos universitetas, J.Arch, „Kauno diena“, „7 Kauno dienos“.