Rugpjūčio antroje pusėje Kauno daugiabučių kiemuose jau ketvirtą kartą buvo galima mėgautis renginių ciklu „Kultūra į kiemus“, kurio metu kiemo gyventojai ir svečiai galėjo stebėti šiuolaikinio šokio, muzikos pasirodymus, susipažinti su parodomis, vaizdo instaliacijomis ar žiūrėtifilmus po atviru dangumi. Apsilankiusi kiemuose nusprendžiau sužinoti, ką gyventojai mano apie šį projektą, ir pakalbinau vieną iš jo organizatorių.
Kaip ir praėjusiais metais, kultūriniai renginiai atkeliavo į keturiolika Kauno kiemų. Gyventojai, norintys, kad kultūra atkeliautų pas juos, turi patys registruoti savo kiemą anketoje, kurioje plačiai jį aprašo bei pateikia priežastis, kodėl pas juos turėtų vykti renginys. Kaip pasakoja viena iš projekto organizatorių, Kauno menininkų namų kultūros projektų vadovė Aistė Paukštė, ir pernai, ir šiemet registravosi 25 kiemai, tačiau, deja, į visus juos nukeliauti neįmanoma nei fiziškai, nei finansiškai, projektą riboja ir dviejų savaičių trukmė.
„Labai gaila, kad kai kurie lieka už ribos, nes išties yra motyvuotų kiemų, tačiau jų aplankyti nepavyksta, todėl tuos, kurių neatrenkame, skatiname registruotis kitais metais. Pavyzdžiui, šiemet Žaliakalnyje turėjome kiemą, kuris registravosi jau trečią kartą ir tik iš trečio karto jiems pavyko; Dainavos kiemas taip pat ne iš pirmo karto „Superkolorito“ sulaukė“, – pasakoja Aistė. Ruošiantis renginių ciklui programa būna sudaryta iš anksto ir tik vėliau, kai kiemai užsiregistruoja, pateikia išsamų aprašymą, papasakoja apie bendruomenę, tradicijas, organizatoriai apkeliauja kiemus ir žiūri, ar jie tinkami numatytai programai. Dalis renginių nereikalauja didelės erdvės, tačiau atidarymui ir uždarymui dažniausiai reikia didelio kiemo, kuriame tilptų ne tik kiemo gyventojai, bet ir svečiai.
Šiais metais Petrašiūnų seniūnijoje, Palemone, renginių ciklą atidarė muzikos grupė „SKAMP“, kurios pasiklausyti atvyko keletas šimtų žmonių. Palemono bendruomenės centro narė Sandra Kapeliorienė, kuri užregistravo Marių gatvės kiemą, sako, kad organizatoriams pranešus, jog jų kieme pasirodys „SKAMP“, bendruomenės nariai labai nustebo, atrodė, lyg tai būtų sapnas, o paskelbus pranešimą apie atvykstančią grupę pasigirdo aplinkinių kalbos, kad čia netiesa, ne tikrieji „SKAMP“. Sužinoję, kas koncertuos jų kieme, bendruomenės nariai ėmėsi pasiruošimo darbų, planavimo, kokios šventės norėtų ir kaip sutiks miesto svečius. Gyventoja pasakoja, kad anksčiau Palemone vykdavo „Poezijos pavasario“ renginiai, čia žmonės suvažiuodavo iš visos Lietuvos. Praėjus keleriems tylos metams iniciatyvūs bendruomenės nariai ėmėsi gaivinti savo aplinką, organizuoti šventes.
„SKAMP“ sulaukusiai bendruomenei projektas „Kultūra į kiemus“ jau buvo pažįstamas – šalia esančiame kieme prieš keletą metų surengtas šokio pasirodymas. „Nuo pat ryto mūsų kieme vyko pasiruošimo darbai, buvo puošiama aplinka, tikrinamas garsas, vyko repeticijos, tad jau tada žmonės ateidavo pasižiūrėti. Nedrąsiai, bet daina po dainos žmonės atsipalaidavo, pradėjo šokti, linksmintis, šventė pasibaigė skanduotėmis „pakartot!“ ir dainos skambėjo ilgiau nei planuota“, – prisimindama šių metų renginį džiaugiasi S. Kapeliorienė. Bendruomenės nariai atvykstantiems svečiams paruošė spragėsių, o vaikus džiugino Pelytės Minės pasirodymas.
Antrasis renginys vyko Žaliakalnyje, kuriame unikalioje vietoje, ant statomo namo garažo stogo, grojo eksperimentinės muzikos duetas „Keista bjauri žuvis“. Kaimynai duetą pasitiko su specialiai pasirodymui pagaminta „bjauria“ žuvimi, o po renginio žiūrovai turėjo galimybę užlipti ant šalia esančių namų stogų, nuo kurių atsivėrė nuostabi Kauno panorama.
Trečiadienį šokiui gaiviame vasaros lietuje Centro kieme pakvietė džiazo duetas Anyanya Udongwo ir Paulius Stanulionis. A. Udongwo yra 10-ojo „Lietuvos balso“ sezono nugalėtojas, tad daugeliui gerai žinomas. Užklupus liūčiai atlikėjas pakvietė žiūrovus į savo palapinę. Renginyje sutikta dainaviškė Violeta sakė, kad pamačiusi, jog čia koncertuos Anyanya, nedvejodama atėjo, nes sekė atlikėjo kelionę „Lietuvos balse“. Tam, kad rastų reikiamą kiemą, jai su drauge teko paklaidžioti senamiesčio gatvelėmis. „Lietus nuotaikos nesugadino, koncertas labai patiko, planuoju dalyvauti ir Dainavoje, nes visai netoli namų vyks. Jau ne pirmus metus lankausi šiuose renginiuose, labai smagu, kad vyksta po langais, žmonėms niekur toli nereikia eiti“, – džiaugėsi pašnekovė.
Prasidėjus antrai renginių ciklo savaitei žmonės plūdo į Vytėnuose esantį sklypą tarp namų, kuris vienai dienai pavirto scena muzikos ir poezijos kūrėjai iš Žemaitijos Austiejai ir jos grupei. Atlikėjos išskirtinis bruožas – žemaičių kalba atliekamos dainos. Šio mikrorajono gyventojai pasirūpino, kad svečiai nebūtų alkani, pakvietė maisto vagonėlių, kuriuose buvo galima įsigyti ledų, dešrainių bei blynelių.
Kiekvienais metais renginiuose dalyvaujanti šilainiškė Alina sako, kad švenčių kiemuose iniciatyva labai graži, tokie renginiai sujungia, žmonės daugiau bendrauja, susipažįsta su aplinkiniais. „O Austieją privalėjau ateiti palaikyti, nes pati esu iš Žemaitijos, pasikviečiau ir savo kolegę žemaitę “, – sakė Alina.
Žiūrovė Inga, į kiemą atvykusi iš Sargėnų, sakė, kad renginys ir jai, ir jos vyrui ukrainiečiui, dar tik besimokančiam lietuvių kalbos, labai patiko. „Atlikėja puiki, labai graži žemaičių kalba, nors pati ne viską suprantu, tačiau klausantis tos kalbos veide visada atsiranda šypsena. Tokių renginių galėtų būti daugiau, mes dalyvavom pirmą kartą, tačiau jeigu vyktų dar, tikrai ateičiau ir pasiūlyčiau eiti kartu kitiems, – šypsojosi Inga.
„Kultūra į kiemus“ renginių ciklą Dainavoje užbaigė alternatyviosios estrados grupė „Superkoloritas“, kurie išjudino nedrąsius kiemo gyventojus ir svečius, sukurdami tikrą diskoteką po atviru dangumi.
A. Paukštė pasakoja, kad vienas didžiausių iššūkių organizuojant šiuos renginius yra gamtos sąlygos ir logistiniai sprendimai, nes penkiolika minučių iki renginio matydama tą tamsų debesį nežinai, ką daryti – ar geriau viską nutraukti, ar tęsti. Tačiau viskas yra išsprendžiama ir visi renginiai vis tiek įvyksta. „Man labai patinka renginiai kiemuose, nes tiek mes, tiek atlikėjai, tiek kiemo gyventojai, visi suprantame, kad oro sąlygos mums nepavaldžios, todėl lieka tik mėgautis – jeigu saulė šviečia, galima jaukiai įsitaisyti ant pledo, jeigu lietus lyja – šokti po skėčiu, nes gyva muzika išsklaido tiek debesis, tiek karštį.“
Vienas pagrindinių akcentų, kurie man labiausiai įsiminė kiemuose, – raštuoti kilimai, ant kurių įrengta scena atlikėjams, kilimai patiesti ir žmonėms atsisėsti. Jie tarsi simbolizuoja tą kiemuose sukuriamą jaukumą ir artumą. Šiuose koncertuose nėra paaukštintos scenos, visi lieka viename lygmenyje – ir atlikėjai, ir žiūrovai. Atlikėjai išeina tarp žmonių, su visais pabendrauja, o tai sukuria stebuklingą atmosferą, kitokią nei įprastuose koncertuose.