Šių metų rugsėjo 29 d. įtakingam Lietuvos Respublikos valstybės tarnautojui, visuomenininkui, sumaniam verslininkui, garsiam kolekcininkui ir meno mecenatui Mykolui Žilinskui (1904–1992) būtų sukakę 120 metų. Kol jo vardu pavadinta dailės galerija uždaryta rekonstrukcijai, mecenato gimtadieniui skirtuose renginiuose muziejus kvies prisiminti, giliau pažinti, o kai kam galbūt ir atrasti šią iškilią, nepaprastai spalvingą, įvairiapusę asmenybę.
Rugsėjo 28 d. 15 val. Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus muzikos salėje (V. Putvinskio 55, Kaune) vyks M. Žilinsko jubiliejinio gimtadienio paminėjimas. Renginio metu svečiuosis ir savo prisiminimais apie M. Žilinską, jo namus Vakarų Berlyne ir ten vykusius lietuvių bendruomenės susibūrimus pasidalins žinoma pianistė, muzikologė ir pedagogė dr. Raminta Lampsatytė. Ji kaip Vakarų Berlyno lietuvių bendruomenės sekretorė gerą dešimtmetį lankėsi šios bendruomenės steigėjo ir ilgamečio pirmininko M. Žilinsko namuose vykusiuose susirinkimuose ir spėjo jį gana gerai pažinti.
Tai išskirtinė galimybė „iš pirmų lūpų“ išgirsti naujo ir netikėto apie pono Mykolo gyvenimą bei pasiklausyti jo mėgtos muzikos. Apie šį kol kas plačiau nepristatytą mecenato pomėgį liudija ne tik iš kolekcininko namų Vakarų Berlyne atkeliavęs Philips firmos patefonas ir 140 plokštelių rinkinys, bet ir charizmatiškosios profesorės pokalbiai su juo šia tema.
Peržvelgusi rinkinio sąrašą ir prisiminusi savo pokalbius su M. Žilinsku, žinoma muzikė atrinko kūrinius ir parengė specialią programą šiai jubiliejinio gimtadienio popietei. Joje girdėsite: Maxo Regerio, Roberto Schumanno, Franzo Liszto, Richardo Strausso, Felikso Bajoro, Tomo Juzeliūno, Pēterio Vaskso, Johno Cage‘o, Claude‘o Debussy kūrinius.
Rugsėjo 28 d. 18 val. mecenato gimtadienio renginius pratęs LNK televizijos šiai progai mielai paskolinto dokumentinio filmo „Šimtmečio kontrabanda. Paskutinis reisas“ (rež. Gražina Sviderskytė, 2004) peržiūra. Ji vyks Mykolo Žilinsko dailės galerijos buvusioje kino salėje (Nepriklausomybės a. 12, Kaune), kur šį mėnesį startuoja nauja renginių erdvė AUDITORIJA. Kviečiame į talentingos žurnalistės G. Sviderskytės kruopščiai atlikto žurnalistinio tyrimo pagrindu sukurto dokumentinio filmo peržiūrą. Jame pristatoma mįslinga ir intriguojanti Mykolo Žilinsko gyvenimo ir neįtikėtina jo surinktos kolekcijos kelionės iš Vakarų Berlyno į anuomet dar sovietų okupuotą Lietuvą istorija.
Atėjusieji į filmo peržiūrą M. Žilinsko dailės galerijos fojė galės apžiūrėti ir specialiai mecenato gimtadieniui parengtą instaliaciją, kuri primins šiuo metu saugyklose naujam startui po rekonstrukcijos besiruošiančius mecenato padovanotus kūrinius.
Spalio 3 d. 17 val. Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus muzikos salėje (V. Putvinskio 55, Kaune) – susitikimas su Palmyra Sakalauskiene ir Irmante Šarakauskiene, kurios jau keletą dešimtmečių dirba su M. Žilinsko dovanotais rinkiniais. Muziejininkės pasidalins naujais atradimais mecenato dovanotoje kolekcijoje ir atskleis, kas joje labiausiai domina ir stebina Lietuvos ir užsienio dailės tyrinėtojus bei mylėtojus. Pasiremdamos dokumentine medžiaga bei Žilinską pažinojusių žmonių atsiminimais, primins bei patikslins pagrindinius jo gyvenimo faktus, veiklos sritis, papasakos, ką sakė pats M. Žilinskas apie gyvenimo būdu tapusį savo pomėgį – kolekcionavimą.
O mėgstantiems keliauti po Lietuvą muziejus siūlo nuvykti į Sūduvą ir aplankyti Paežerių dvarą, kuriame šiuo metu eksponuojama per 70 M. Žilinsko surinktos kolekcijos paveikslų. „Taip pat užsukite ir į Kalvarijos savivaldybės viešąją biblioteką, kur nuo rugsėjo 4 iki spalio 31 d. veikia Antano Sutkaus 1982 m. Vakarų Berlyne sukurtų įtaigių M. Žilinsko portretinių nuotraukų paroda „Regėjęs Tėvynę“, – rašoma pranešime spaudai.
M. Žilinsko jubiliejui skirti renginiai rugsėjo 28 d. ir spalio 3 d. nemokami.