Žurnalų archyvas

Kauno valstybinėje filharmonijoje – „Skambančios Visatos“ grožis

26 gegužės, 2021, KMSO inf. ir nuotr. | Naujienos

Pasiilgusiems gyvai atliekamos muzikos sukeliamų emocijų, natūralaus garso kokybės ir grožio Kauno miesto simfoninis orkestras (KMSO) jau šį penktadienį, gegužės 28 d., 18 val. Kauno valstybinėje filharmonijoje dovanos koncertą, kuriame klausytojai galės pasimėgauti užburiančiu klasikinės muzikos skambesiu.

Po ilgų tylos mėnesių orkestras tvirtu titanišku žingsniu žengs į sceną. O klausytojus kviečia sugrįžti į koncertų salę tam, kad iš naujo kartu atrastų muzikos grožį, atgaivintų širdis ir pasisemtų jėgų bei džiaugsmo. Orkestras, diriguojamas maestros Adrijos Čepaitės, atliks L. van Beethoveno, W. A. Mozarto ir O. Respighio kūrinius.

Norėjosi rasti atsvarą šiomis dienomis vyraujančiam nepastovumui, nenuspėjamumui.

Kiekvieną kartą ruošdamasi savo pasirodymams dirigentė Adrija Čepaitė kruopščiai pasirenka kūrinius, kurie išsiskiria ne tik muzikine linija, tačiau turi ypatingą prasmę. Šis koncertas ne išimtis, nes jame skambėsiantys opusai klausytojams dovanos naujos jėgos, kuri reikalinga atsinaujinti ir šviesiomis mintimis žengti į naują dieną.

„Besiruošiant šiam koncertui ir galvojant apie jame skambėsiančius kūrinius visą laiką mintys sukosi apie dangų, visatą, kažkokią nežemišką kūriniją. Norėjosi rasti atsvarą šiomis dienomis vyraujančiam nepastovumui, nenuspėjamumui. Tad pasirinkti kūriniai skleidžia energiją, kuri padeda atsinaujinti ir kartu pasakoja apie tai, kas stabilu, pastovu, kas suteikia šviesos ir vilties“, – apie koncerto programą kalbėjo dirigentė Adrija Čepaitė.

Koncerte skambėsianti L. van Beethoveno uvertiūra „Prometėjo kūriniai“ op. 43 tik patvirtina maestros žodžius. Graikų mitologijoje Prometėjas vaizduojamas, kaip didis pasiaukojantis titanas, kuris nepakluso Dzeusui už netobulumą norėjusiam išnaikinti žmoniją ir sukurti naują. Prometėjas manė, kad žmones galima tiesiog patobulinti. Ir nutaręs tai padaryti, pavogė dangiškąją ugnį ir atnešė ją į Žemę.

Šviesos, lengvumo ir optimizmo temą puikiai papildo pasirinkta O. Respighio siuita „Paukščiai“, kuri pilna teigiamos energijos, žaismingumo ir nevaržomo polėkio.

  Koncerte KMSO atliks bene žinomiausią W. A. Mozarto Simfoniją nr. 41 C-dur, KV 51, dar vadinama „Jupiterio“. Taip ji pavadinta kompozitoriui siekus sukurti didingą epinę struktūrą: iškilminga pirmoji dalis, sukurianti šventinę nuotaiką, antroji šiek tiek lyriškesnė, turinti nepakartojamą muzikinį motyvą, kuris atsikartoja visoje kompozitoriaus kūryboje, veržlumu ir nuožmumu išsiskirianti trečioji, o finale plėtojama tema kartojama keletą kartų, dinamiškai auga ir pasiekusi didžiulę įtampą – sprogsta.

Todėl orkestras kartu su dirigente kviečia nepraleisti šio koncerto tam, kad klausytojai kartu pajustų muzikos grožį ir pamatytų jos skleidžiamą šviesą.