Gegužės 14 d., šeštadienį Kauno miesto kamerinis teatras kviečia paskutinį kartą galima išvysti spektaklį „Alksniškės“ (rež. Gytis Padegimas), nagrinėjantį visuomet aktualias demokratijos ir Lietuvos istorinės atminties temas.
„Tam, kad kurtume prasmingą ateitį, būtina nusimanyti istorijoje“, – teigia spektaklio režisierius Gytis Padegimas. Rašydamas pjesę spektakliui režisierius gręžiasi į užmirštas ir nutylėtas istorines asmenybes bei išlikusius dokumentinius jų tekstus: Kazio Griniaus atsiminimus, Gedimino Ilgūno ir Alfonso Eidinto monografijas, prezidento sūnaus Liūto Griniaus atsiminimus (išleistus JAV) bei tekstus iš 1926 m. „Varpo“, skirto Prezidentui.
Spektaklyje svarbiausi tuometiniai istoriniai įvykiai atsiskleidžia kitu rakursu – pasakojama apie Lietuvos demokratijos pradžią, Kazio Griniaus išgyvenimus, jo filosofinę poziciją bei asmeninius bruožus.
Spektakliai kaip ir žmonės – gimsta, gyvena, pasiekia savo brandą ir išeina, tačiau galvoju ir apie ateitį.
„Spektaklis „Alksniškės“ man yra labai brangus. Kazys Grinius buvo žmogus, kurį žinojau nuo pat vaikystės – apie jį man dažnai pasakodavo tėtis, tad Grinius man tapo labai slėpininga, įdomia ir artima asmenybe“, – pasakoja režisierius. Spektakliu siekiama atkreipti dėmesį į dažnai primirštą K. Griniaus įnašą Lietuvos kultūrai, švietimui bei prisiminti jo gyvenimo misiją – tarnystę demokratijai: „Kalbėti apie demokratiją, kovoti už demokratiją gali būti tik per vėlu, bet niekada ne per anksti“, – jau tuomet kalbėjo buvęs Lietuvos Respublikos Prezidentas.
„Aš labai didžiuojuosi, kad Griniaus 150-mečio dieną Kauno vitrinose buvo matyti didžiuliai spektaklio plakatai su prezidento K. Griniaus portretu. Tai, kad mes jį priminėme ir pagerbėme yra šio teatro bei visos kūrybinės komandos reikšmingas įnašas į istorinę atmintį“, – įsitikinęs G. Padegimas.
Paklaustas ar sunku atsisveikinti su spektakliu, režisierius linkęs mąstyti apie ateitį: „Spektakliai kaip ir žmonės – gimsta, gyvena, pasiekia savo brandą ir išeina, tačiau galvoju ir apie ateitį. Jau turiu naujų planų tiek Kauno miesto kameriniame, tiek kituose Lietuvos teatruose“.
„Alksniškės“ palikusios sceną nedings – kartu su kitomis pjesėmis „JAH“ bei „Pirmeiviai“ nugulė į knygą „Pirmeiviai, Trys Kauno Lietuvos pjesės“, kurią su autoriaus autografu bus galima įsigyti ir gegužės 14-ąją Kauno miesto kameriniame teatre prieš ir po spektaklio bei pertraukos metu.
Ši Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto išleista knyga – proga iš arčiau susipažinti su režisieriaus kūryba bei nekanoninėmis, išstumtomis paribio asmenybėmis. Knyga supažindina su spalvinga moderniosios lietuvių literatūros savimonės pirmeivio Juozapo Albino Herbačiausko biografija, paragina stabtelėti prie 1926 m. nuversto prezidento Kazio Griniaus portreto ir suteikia progą įsižiūrėti į profesionaliojo lietuvių teatro pradžią – pedagogo ir režisieriaus Juozo Vaičkaus bei jo auklėtinių figūras.
„Alksniškėse“ vaidina aktoriai Henrikas Savickis, Alma Masiulionytė, Margarita Bladženauskaitė, Arnis Aleinikovas, Mindaugas Gargasas, Vytautas Gasiliūnas, Albinas Budnikas, Edita Niciūtė ir Kristina Kazakevičiūtė. Spektaklyje skambės kompozitoriaus Raimundo Martinkėno muzika, taip pat išvysite videomenininko Ernesto Lylaus vizualizacijas. Spektaklio režisierius ir autorius – Gytis Padegimas.
„Pabūkime kartu ir išgirskime pranašiškus vilties kupinus mūsų demokratijos tėvo žodžius, kurie, tikiuosi, padės kiek lengviau išgyventi šį nerimastingą pavasarį“, – viliasi teatro režisierius.