Žurnalų archyvas

Kauno menininkų namuose – tarptautinės elektroninės muzikos dirbtuvės

13 rugsėjo, 2021, KMN inf. | Kaunas 2022, Naujienos

Šeštadienį, rugsėjo 18 d. Kauno menininkų namuose įvyks garso menininkams ir muzikos kūrėjams skirtos praktinės dirbtuvės „Garsas erdvė{j}“. Jų metu lektoriai iš Baltijos šalių aptars garso erdvėje ir erdvės garse kategorijas, koncepcijas bei praktiką.

Martins Rokis. Florence To nuotr.

Kūrybines erdvinio garso dirbtuves, skirtas įvairių sričių kūrėjams ir kūrėjoms, kurie domisi įtraukaus, binauralinio, ambisoninio garso kūrimo galimybėmis, rengia industrinės kultūros platforma „Matters“, bendradarbiaudama su „Baltic Immersive Audio Network“ tinklu, Kauno menininkų namai ir Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022.

Lektoriai iš trijų Baltijos šalių

Dirbtuves „Garsas erdvė{j}“ ves lektoriai iš trijų Baltijos regiono šalių: Theodore Parker (Estija), Martins Rokis (Latvija) ir Roberto Becerra (Lietuva).

Theodore Parker užsiėmimų metu aptars erdvės idėją ir jos, kaip parametro, santykį su muzika. Paskaitoje lektorius kalbės, ką „erdvės“ sąvoka reiškia akustinės ekologijos ir fenomenologijos srityse. Th. Parker kuria elektroakustinę muziką, yra vienas Estijos elektroninės muzikos ansamblio „EMA“ narių, šiuo metu dėsto Estijos muzikos akademijoje.

Theodore Parker. Asmeninio archyvo nuotr.

Martins Rokis yra tarpdisciplininis menininkas iš Rygos, kurio interesuose susijungia skaitmeninės technologijos, garso dizainas ir audiovizualinių medijų tyrimai. Jis apžvelgs, ką reiškia sąvoka „immersive sound“, kas yra ambisoninis, binauralinis ir kitokie garso formatai, kokią praktinę naudą naujos garso technologijos gali pasiūlyti menininkams ir muzikantams. „Erdvinis garsas yra skirtas aprėpti klausytoją iš visų pusių ir suteikti erdvinę garso patirtį muzikos, kino, virtualios realybės, video žaidimų, muziejų ir kitose srityse“, – paaiškina M. Rokis, vienas „Baltic Immersive Audio Network“ įkūrėjų.

Roberto Becerra – inžinierius, technologas, garso menininkas ir tarpdisciplininis kūrėjas, „Ideas Block“ kūrybinės erdvės įkūrėjas Vilniuje, taip pat Lietuvos muzikos ir teatro akademijos lektorius. Paskaitos metu jis nagrinės garso ir erdvės ryšį, kalbės apie garsą erdvėje ne tik kaip stereo formatą, bet ir kaip garso meno kūrinio įrankį.

Roberto Becerra. Asmeninio archyvo nuotr.

Siekia tyrinėti ir dalintis

Šių dirbtuvių iniciatoriai – su „Nordic Culture Point“ programos parama įgyvendinamas „Baltic Immersive Audio Network“ (BIAN) tinklas, kurį įkūrė Latvijos menininkų kolektyvas Artillery 35. BIAN tinklo tikslas yra susieti erdvinio garso kūrėjus ir garso inžinierius Baltijos regione, siekiant dalintis žiniomis, patirtimi ir bendradarbiauti. Organizacija inicijuoja ir organizuoja dirbtuves bei kuria atvirą duomenų bazę, įrankius, paskatinsiančius šios srities žinių mainus bei suteiksiančius prieigą prie jų tiems, kuriems to stinga, ypač savarankiškai žinias gilinantiems kūrėjams. 

Nuo 2018 m. vykdomos industrinės platformos „Matters“ tikslas – per penkerius metus apžvelgti aktualios industrinės muzikinės kultūros turinį bei sukurti neformalaus ugdymo ir mainų galimybes elektroninės muzikos kūrėjams. Platforma atsirado „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022” apimtyje, o nuo 2020 m. tapo ir Kauno menininkų namų programos dalimi.

„Matters“ projektas kviečia į garso rezidencijas, kūrybines dirbtuves, koncertus ir laboratorijas. Per projekto vykdymo laikotarpį „Matters“ išleido tris albumus, prieinamus platformos Bandcamp puslapyje, kurie skirti palaikyti industrinės ir eksperimentinės muzikos kūrėjų veiklą ir pristatyti ją platesniam klausytojų ratui. 

Programos kuratorė, menininkė ir tyrėja Daina Pupkevičiūtė teigia, kad šia programa siekiama veikiau dalintis ir tyrinėti, o ne teigti ir apibrėžti: „Kas yra industrinė ir eksperimentinė elektronika turbūt kiekviena/s kurėja/s galėtų apibrėžti savitai. Man pačiai įdomu tyrinėti, kaip šioje įsivaizduojamoje erdvėje, kurią vadiname „industrine kultūra“ – o tai juk veikiau sąlyginis raktažodis, padedantis apibrėžti galimą garsų koloritą, nei apčiuopiama ir nejudinama artefaktų ir praktikų aibė – save randa įvairiausių garsų darytojai, didžėjos, eksperimentatoriai, teoretikės, specifinių vaizdų ir tekstų autoriai. Tad man norisi sukurti laikinas erdves: festivalio, koncerto, dirbtuvių, mokymų formomis, kuriose šie žmonės galėtų susitikti ir apsimainyti savo žiniomis ir garsais, ir kurios būtų skirtos palaikyti vienoms kitus ir augti drauge, kaip vienai iš daugelio įvairių (įsivaizduojamų) kūrybinių bendruomenių.”

Dalyvavimas dirbtuvėse nemokamas, tačiau privaloma registruotis elektroniniu paštu matters@kmn.lt, nurodant savo vardą ir pavardę bei telefono numerį. Į dirbtuves, vadovaujantis galiojančiais nutarimais, bus įleidžiami tik galimybių pasą turintys dalyviai. Dirbtuvių dalyvių skaičius ribotas, jos vyks anglų kalba.

Daugiau informacijos – socialiniuose tinkluose bei kmn.lt