„Kiek daug visko vyksta ir kiek daug aš nežinau!“, – tokie komentarai lydėjo tūkstančius lankytojų praėjusį savaitgalį sutraukusią Kauno kultūros mugę. Ketvirtąkart Kauno menininkų namų organizuotas renginys stebino ne tik sezono naujienas pristačiusiomis Kauno ir kitų miestų kultūros organizacijomis, bet ir ryškia scenos programa, pažintimi su kylančiais miesto menininkais.
Rugsėjo 6–7 d. Kauno Nepriklausomybės aikštė tapo traukos centru. Nuo kino iki dramos, kamerinio, šokio ir lėlių teatrų, skirtingų muziejų, bibliotekų ir dar daugiau – šalia Soboro tilpo tiek 30 skirtingų kultūros lauko organizacijų, tiek scena pasirodymams bei diskusijoms.
Kauno menininkų namų Kultūros infocentro vadovės Viktorijos Mašanauskaitės-Rinkšelės teigimu, renginį per dvi dienas aplankė 4 tūkst. žmonių. Labiausiai Kauno kultūros mugės svečius stebino galimybė vienoje vietoje išvysti tokį gausų kiekį kultūros, dažnu atveju praleidžiamą pro jų akis.
„Mugėje dalyvavusios organizacijos jau dabar džiaugiasi ypatingu lankytojų įsitraukimu ir lūkesčius neretai viršijusiais pardavimais. Gera stebėti kasmet tobulėjančius ir vis labiau įtraukiančius dalyvių stendus, smagu matyti, kaip ši mugė tampa proga jiems geriau pažinti savo auditoriją, tobulėti marketingo srityje. Tuo pat metu iš lankytojų dažniausiai girdėjome komentarus: „kiek daug visko vyksta ir kiek daug aš nežinau!“. Išties, būtent galimybė vienoje vietoje susipažinti su kultūros sezono naujienomis, kurios ne visada pasiekia gyventojus, ir yra vienas pagrindinių mugės tikslų. Tikiu, kad tokie renginiai kaip šis ar vis dar juntami „Kaunas 2022“ atgarsiai padeda skleisti žinią apie kultūrines veiklas, skatina visuomenę aktyviai jose dalyvauti“, – sako V. Mašanauskaitė-Rinkšelė.
Ji pažymi, kad lankytojus džiugino ir gausus būrys ant scenos pasirodžiusių atlikėjų – nuo nemokamų koncertų iki būsimų teatro spektaklių ištraukų: „Ypač svarbu buvo ir tai, kad prieš kiekvieną pasirodymą vykę trumpi pokalbiai su kūrėjais suteikė progą ne tik išvysti ir išgirsti menininkus, bet ir atverti jų kūrybos užkulisius, sužinoti, ką atitinkamais darbais norima pasakyti.“
Kultūros infocentro vadovė priduria, kad nemenkos sėkmės sulaukė ir mugėje debiutavęs menininkų peržiūrų formatas. Jų metu kylantys kūrėjai turėjo galimybę prisistatyti potencialiems partneriams.
„Matėme prieš mūsų akis gimstančias idėjas naujoms kolaboracijoms, tad nenuostabu, kad visi menininkai akcentavo tokios iniciatyvos naudą“, – tvirtina V. Mašanauskaitė–Rinkšelė.
Gerino rekordus ir tikslus
Viena iš mugės dalyvių, Kauno Ąžuolyno bibliotekos atstovė Greta Dirsė pasakoja, kad renginys šiemet išsiskyrė ir ypatingai gausiu lankytojų skaičiumi, ir strateginiais organizatorių sprendimais.
„Atvėrę duris po modernizacijos, šiemet į mugę žengėme su nauju bibliotekos identitetu. Todėl be galo džiaugėmės, galėję jį pristatyti tokiam kiekiui žmonių. Žinoma, tikėjomės, kad lankytojų bus daug, bet tokia gausa išties stulbino. Išdavėme ne tik šūsnį naujų skaitytojų pažymėjimų, bet ir rekordinį skaičių knygų – tiek skaitytojų susidomėjimo nebuvome sulaukę nė vieno panašaus renginio metu. Be to, džiugino ir mūsų inicijuota diskusija apie modernizacijos ir kultūros santykį, kuri praėjo puikiai. Apskritai, be galo smagu žvelgti į Lietuvos mastu unikalią Kauno kultūros mugę – ypatingai sveikinu pasiteisinusį sprendimą pakviesti kultūros lauko kolegas ir iš kitų miestų“, – pažymi G. Dirsė.
Vienas tokių svečių – Alytaus miesto teatras. Pasak jo komunikacijos vadovės Indrės Mikelionytės-Pranculevičienės, iš Dzūkijos sostinės atvykęs teatras keletą kartų viršijo išsikeltus bilietų pardavimo tikslus.
„Apart nuovargio, po mugės jaučiame nepaprastą dėkingumą organizatoriams, kurie šiemet pakvietė ne tik kauniečius, bet ir visos Lietuvos kultūros organizacijas. Kaip ir daugelis, tikrai susiduriame su auditorijos pritraukimo iššūkiu. Todėl be galo džiaugiamės, galėję iš arti pabendrauti su noriai kalbėjusiais žiūrovais, o kai kuriuos mugės lankytojus priversti pakelti antakius sužinojus, kad ir Alytuje yra teatras! Plušome iš peties, vienu metu prie stendo net buvo susidariusi nemeneka eilutė, tad savo tikslus viršijome su kaupu – vien į artėjantį penktadienį vykstantį „Baltaragio malūno“ muzikinį spektaklį atvyks net 150 žmonių iš mugės“, – rezultatais ir muge džiaugiasi I. Mikelionytė-Pranculevičienė.
Kauno kultūros mugę organizuoja Kauno menininkų namai, finansuoja Kauno miesto savivaldybė ir Lietuvos kultūros taryba.