Žurnalų archyvas

Kaune – Elenos Krukonytės fotografijų paroda „Mano bendraamžių portretai“

18 kovo, 2024, Naujienos

Kovo 21 d. 18:00 val. VDU menų galerijoje „101“ (Muitinės g. 7, Kaunas) atidaroma personalinė Elenos Krukonytės fotografijų paroda „Mano bendraamžių portretai“, kuri 2023 m. buvo eksponuojama Vilniaus fotografijos galerijoje.

Fotografė Elena Krukonytė yra gimusi 1998 m., ir šį projektą sukurti įkvėpė jos pačios pamąstymai apie santykį su laiku. Keldama būties klausimą – kodėl esu tokia, kokia esu? – ji bando rasti atsakymus, žvelgdama į bendraamžius. Seriją sudaro 20 nuotraukų, kurios buvo padarytos kiekvieno subjekto individualiai pasirinktose vietose, apmąstant, kas prisidėjo prie jo(-s) asmenybės formavimosi. Kiekvieną nuotrauką papildo tekstas, sukurtas bendraujant su asmeniu. Fotografuoti žmonės turi savo veiklos sritis, kuriose yra perspektyvūs bei turintys pasiekimų. Jie yra iš Lietuvos sociokultūrinių grupių, kuriančių dabartinę realybę.

Kas sieja šiuos žmones? Neišvengiamai technologijos, su kuriomis jie užaugo, leidžiančios naujas asmenybės saviraiškos formas. Beveik kiekvienas savasties kūrimą perkelia į skaitmenines erdves ir socialines medijas. Globali auditorija ir didelis srautas informacijos formuoja naują, plataus pasaulio suvokimą. Todėl tai yra pirmoji lietuvių karta, kuri masiškai važiuoja studijuoti į užsienį. Pabendravus su šiame projekte fotografuotais žmonėmis, kurie studijuoja užsienio universitetuose – daugelis iš jų savo namais laiko Lietuvą, į kurią planuoja grįžti. Šiuos jaunuolius sieja jaunos, ką tik nepriklausomybę atgavusios Lietuvos prisiminimas. To meto idėjos, muzika, populiarioji kultūra, stiliaus tendencijos suformavo jaunų žmonių tautinį Lietuvos ir estetinį laikmečio suvokimą (šią temą Krukonytė plačiau analizuoja internetiniame lietuviškos 1990 ir ankstyvų 2000 metų vizualinės kultūros archyve, instagramo paskyroje @90s_Lithuania). 

Ši karta, gyvenanti skaitmeniniame ir realiame pasauliuose, yra moderni, nes jų pasaulėvoka yra paremta technologiniais principais, tačiau vertinanti ryšį su tradicijomis, gamta ir besidominti praeitimi. E. Krukonytė pastebi, kad jos ir bendraamžių gyvenimai yra susiję ir persipynę: „Mus jungia internetas, suteikiantis naują pasaulio ir savęs suvokimą, mus vienija jaunos Lietuvos atminimas, sukuriantis tautinę bendrystę, mus sieja noras suvokti pasaulį ir įprasminti savo egzistenciją. Gyvendami tame pačiame gyvenimo etape suprantame, kad tampame žmonėmis, atsakingais už savo gyvenimą ir pasaulio puoselėjimą.“


Beatričė Marcinkevičiūtė, g. 1998 m. Beatričė gimė Vilniuje. Beatričė lankė amerikiečių, airių, jėzuitų ir žydų mokyklas. Jai yra tekę gyventi Dubline, o dabar gyvena Niujorke, pabaigė psichologijos ir meno istorijos studijas Kolumbijos universitete. Beatričė teigia, jog psichologija leidžia geriau suprasti žmonių prigimtį, o meno istorija ją supažindina su įvairiais laikmečiais vyravusiomis idėjomis. Beatričės portretas buvo įamžintas jos namų baseine Vilniuje, nes jos horoskopo ženklas yra „žuvys“ ir ji mėgsta plaukioti. Beatričė froidiškai išnagrinėjo savo pasirinkimą ir atskleidė, kad ji gerai jaučiasi vandenyje, nes turi labai artimą ryšį su mama, o vanduo pasąmoningai primena motinos įsčias, jai suteikia saugumo jausmą.

Paroda galerijoje organizuojama bendradarbiaujant su Lietuvos fotomenininkų sąjunga. Lietuvos fotomenininkų sąjungos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Paroda veiks iki balandžio 15 d.

Galerijos darbo laikas: I-V, 10:00–18:00 val.