Viena traukos vietų Kaune ieškantiems neturistinio potyrio – vingiuotame dešiniajame Nemuno krante esantys Šančiai. Kelerius metus Vytauto parke gyvavęs baras „O kodėl ne?“ dabar tapo šviežiausiu Kauno geležinkelio stoties kaimynu ir būrius žmonių pas save kviečia būtent Šančiuose. Ten atsidarė ir „Garazhhh“ – patalpos, kuriose renginius reguliariai organizuoja „Kaunas Zoo“. Šio kolektyvo, jei galima jį taip pavadinti, veiklos mane visuomet intrigavo, tad pažintis su laisvai samdomu plataus spektro menininku Ignu Kavaliausku ir Zebru (vienas iš pašnekovų panoro likti anonimu, tad pasirinko žvėrelio slapyvardį) šiame gatvės muzikos numeryje pasirodė labai tinkama.
„Jeigu trumpai, tai „Kaunas Zoo“ – muzikuojančių bendraminčių būrelis, tiesa?“ – pradėjau pokalbį su pašnekovais. Ignas iškart papildė: „Iš tikrųjų tai gana panašu į zoologijos sodą. Tik narvai kitokie – įvairiausios scenos. Į tuos narvus žvėrys lipa daugiau mažiau savo noru – vieni daužo būgnus lyg gorilos, kiti subtiliai spaudinėja mygtukus ir čirpia kaip rojaus paukščiai.“ Esminis šių bendraminčių noras – plėtoti Kauno kultūrinį gyvenimą ir prisidėti prie muzikos kultūros plėtros, buriant muzikantus, kūrėjus ir muzikos mėgėjus. „To siekdami organizavome įvairius muzikinius renginius, kurie sulaukė nemažo susidomėjimo ir paramos“, – rašė Zebrui į užduotus klausimus atsakyti padėjęs, mąstyti mokomas „ChatGPT“ kalbos modelis. Tiksliau, „ChatGPT“ – edukacinė priemonė, kurią „Kaunas Zoo“ nariai naudoja tam, kad galėtų bendrauti su savo bendruomene ir skatinti žmones domėtis kultūra, technologijomis, menais ir mokslu.
Kaip jau minėjau, „Kaunas Zoo“ bazė – „Garazhhh“ patalpos, kuriose vyksta jam sessions, vakarėliai, dirbtuvės ar, tarkim, žurnalo „Baltas kambarys“ pristatymas. „Garaže“ veikia ne viena organizacija. Tai atvira kultūrinė erdvė, kurioje plėtojamos įvairios kultūrinės veiklos: koncertai, parodos, literatūros vakarai, robotų gaminimas ir panašios. „Garažas“ – puikus pavyzdys, kaip kultūrinės bendruomenės gali prisidėti prie miesto kultūrinio gyvenimo“, – pridūrė Zebras / „ChatGPT“. Dažnai ten vyksta ir grupių repeticijos, kurios iš esmės yra viešos – prisijungti gali bet kas. „Kartais ten išties vyksta žodžiais sunkiai paaiškinami dalykai“, – reziumavo Ignas.
Svarbu paminėti, kad „Garazhhh“ patalpos atsivėrė tik 2022 metų vasarą, o iki tol, be įprastų nesusipratimų, organizatoriams kildavo problemų dėl erdvių. „Vienas didžiausių iššūkių buvo rasti tinkamą vietą renginiams. Norėjosi sutalpinti didelį kiekį žmonių ir užtikrinti padorias sąlygas tiek muzikantams, tiek klausytojams. Be to, reikėjo surasti finansavimą, įtikinti potencialius rėmėjus ir užtikrinti saugumą. Po truputį viskas pavyko“, – rašė Zebras / „ChatGPT“.
Besikalbėdama su vienu iš „Kaunas Zoo“ sumanytojų Ignu ir kitu šios bendruomenės bendražygiu, uždaviau man pačiai iki galo neaiškų klausimą: „Ar „Kaunas Zoo“ tapo „Kaunas 3022“?“ Ir gavau labai konkretų atsakymą: „Ne.“ Igno teigimu, „Kaunas 3022“ – tai lyg ateities dabarties organizacija, kuriai pamatai klojami praeityje (paprasti mirtingieji ją vadina dabartimi). O „Kaunas Zoo“ – muzikos grupė, kurioje groja kai kurie „Kaunas 3022“ iniciatyvos nariai. Kalbant konkrečiau, projektas „Kaunas 3022“ siekia pristatyti Kauno miesto viziją ateities kontekste. Ši iniciatyva kviečia žmones iš visos Lietuvos bei užsienio susipažinti su Kauno kultūriniu gyvenimu, dalyvauti renginiuose, eksperimentuose ir užmegzti naujų ryšių, atrasti bendradarbiavimo galimybių. „Kaunas Zoo“ nėra tiesiogiai susijęs su šiuo projektu, tačiau būrelis padeda plėsti kultūrinį ir meninį akiratį, kuris atitinka projekto „Kaunas 3022“ viziją.
„Kaunas Zoo“ suorganizavo daugybę renginių, kurie prisidėjo prie minėto kultūros akiračio plėtimo, tačiau, Igno teigimu, ryškiausią įspūdį paliko kiekvienas grojimas prie Soboro. Būtent čia ir yra ta bendruomenė, prisidedanti prie miesto kultūrinio gyvenimo augimo. O „Kaunas Zoo“ – puikus pavyzdys, parodantis, kad žmonės gali susivienyti siekdami bendrų savo miesto vystymo tikslų.
Gerėjant ir šiltėjant orams, „Kaunas Zoo“ žvėreliai vis dažniau pasklis po miestą – kolektyvą bus galima išgirsti prie Nemuno, Kauno soboro ir kitose Kauno miesto viešose erdvėse. Pavyzdžiui, balandžio 15 dieną kūrybinėse „Garazhhh“ patalpose nusimato bendraminčių „Kaunas Zoo“, „Ignas iš Ignalinos ir Miško Žvėrys“ bei kitų draugų didžėjų susigrojimas, kuriame bus laukiami visi (straipsnis pirm1kart publikuotas 2023 m. balandžio 1 d., – red. past). Be to, kiekvieną paskutinį mėnesio šeštadienį tose pačiose erdvėse vyksta jau minėta vieša grupių repeticija – laukiami visi norintys prisidėti, pasiklausyti ar pašokti kartu. Nepasikuklinkite.