Žurnalų archyvas

„Kaunas 2022“ svetingumo programa „Patirk Kauną“ tęsiasi entuziastų dėka

6 balandžio, 2023, „Kaunas 2022“ inf. | Kaunas 2022

Išgirsti legendomis apipintas miesto mikrorajonų istorijas, sužinoti, kokie sapnai aplanko miegant tarpukario apartamentuose ir dalyvauti ekskursijose su kultūrą mylinčiais vietiniais Kaune praėjusiais metais kvietė Europos kultūros sostinės Svetingumo programa. Autentiškų patirčių nespėjusių išbandyti 2022–siais laukia gera žinia: didelio populiarumo sulaukusios iniciatyvos Kaune tęsiasi, o į miestą per rakto skylutę pažvelgti ir toliau kvies patyriminės nakvynės, kultūros konsjeržai ir didelis būrys savanorių. 

2022–siais kultūros sostinės organizatorių komanda pristatė unikalią programą „Patirk Kauną“, kurios tikslas – miestą parodyti vietos gyventojų akimis. Nors kultūros sostinės titulo metai baigėsi, kaip ir anksčiau, turistai neakivaizdų Kauno grožį gali pamatyti apsigyvendami tarpukario apartamentuose, leisdamiesi į ekskursijas su vietiniais ar dalyvaudami savanorių kuruojamuose kultūros renginiuose.

Rytas senoviniuose apartamentuose

Patefone besisukanti senovinė muzikos plokštelė, Art Deco kvepalų šleife skęstantys kambariai, tarpukariu žaisti stalo žaidimai ir vintažinis puodelis kavos, geriamas žvelgiant į Kauno panoramą. Autentiškų patirčių ieškotojus bent trumpam nusikelti į praeitį kviečia tarpukario architekto S. Kudoko vila ant Žaliakalnio šlaito bei kurortinė medinė vila „Grabytė“, įsikūrusi Panemunėje. 

Vila „Grabytė“, M. Plepio nuotr.

„Jei norite pamatyti gilų Kauną – tai tinkamiausia vieta. Tikra, kinematografiška,“ – taip atsiliepia teminiuose apartamentuose viešnagę pasirinkę lankytojai. S. Kudoko viloje esančio buto savininkas Dainius Lanauskas pripažįsta, kad praėjusiais metais labiausiai nustebino tai, kad tarpukario apartamentai traukė ne tik turistų iš užsienio, bet ir lietuvių bei vietinių kauniečių dėmesį. Viloje svečius pasitinka tarpukariu naudoti daiktai, interjero detalės su platesnį kontekstą pristatančiais aprašymais. Visus juos – periodiką, kvepalus, stalo žaidimus, galima apžiūrėti ir išbandyti patiems.

„Atsiliepimus apie viešnagę skaityti visuomet neramu, bet žmonių reakcijos maloniai nustebino, komentarai buvo labai pozityvūs. Viena čia apsistojusi pora apie savo patyrimus netgi sukūrė video klipą.  Tad nusprendėme veiklą tęsti ir Kultūros sostinės metams pasibaigus – trumpalaikei nuomai  ir toliau priimame svečius, turime naujų idėjų, kuriomis planuojame nustebinti. Vienas „Kaunas 2022“ tikslų buvo pokytį mieste tęsti ir titulo metams pasibaigus ir tikrai jaučiamės įgalinti, pastūmėti judėti į priekį. Džiugina, kad žmonės atranda Kauną, į jį pasižiūri kitaip“, – pasakoja D. Lanauskas.

Pasivaikščiojimas su kauniečiu


Pasivaikščioti po mažiau žinomas Kauno vietas, išgirsti mikrorajonus apipynusias legendas,  susipažinti su čia įsikūrusiais maldos namais ar net patyrinėti požemius, galima leidžiantis į pasivaikščiojimą su miestą skersai bei išilgai pažįstančiais Kultūros konsjeržais. Šie žmonės – kauniečiai, nemokamai ir savo noru pasiryžę aprodyti gimtąjį miestą per sau artimiausią temą. Net 13 specialius mokymus praėjusių konsjeržų Kultūros sostinės metams pasibaigus savo misiją tęs ir toliau. Daugiau informacijos rasite čia.

Konsjeržė Ramunė. M. Plepio nuotr.

Renginiuose gausus būrys savanorių

Penkeri projekto „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ metai buvo neįsivaizduojami be savanorių. Net 1500 entuziastų savanoriškai prisidėjo keliant miesto kultūrą į naują lygmenį. Šių patirčių palikimas – naujai susikūrusi savanorių asociacija „Kultūristai“, telkianti žmones prisidėti prie įvairių Kaune ir Kauno rajone vykstančių renginių bei projektų. 

Savanoriai. G. Jovaišos nuotr.

 
Anot asociacijos prezidentės Jovitos Rudnickaitės, šiais metais „Kultūristai“ prisidės prie „Kaunas 2022“ metu sukurtų ir tebetęsiamų kultūrinių renginių. Šiam tikslui renkama savanorių komanda, prie kurios prisijungti norą pareiškė virš 100 įvairaus amžiaus žmonių. „Savanoriaujant renginius galima pamatyti iš vidaus, patirti juos ne žiūrovų, bet organizatorių akimis. Tai puiki terpė susipažinti su pačiais kūrėjais, išbandyti naujas veiklas ir sritis. Kultūros sostinės metais ir man teko prisiliesti prie daugybės renginių, o tai atnešė jausmą, jog miestas tapo mažesnis – Kaunas man atrodo daug artimesnis, savas, prasiplėtė bendraminčių, pažįstamų ratas,“ – pasakoja J. Rudnickaitė.