Žurnalų archyvas

Istorinė LR Prezidentūra metus dedikuoja A. Smetonai

5 sausio, 2024, Istorinės LR Prezidentūros inf. | Naujienos

Seimas nusprendė 2024-uosius paskelbti NATO ir Europos Sąjungos, Dainų šventės bei Diplomatų Lozoraičių metais. Tiesa, tai toli gražu ne visi įvykiai ir asmenybės, kurių sukaktis ir metines šiemet minime. Tad Istorinė LR Prezidentūra Kaune nusprendė 2024-iuosius dedikuoti Lietuvos Valstybės, o vėliau Respublikos Prezidentui Antanui Smetonai. 

Prezidentas A. Smetona tribūnoje. XX a. 4 deš. Kairėje, toliau tribūnoje, Vladas Mironas, S. Šakenienė (?). XX a. 4 deš. ČDM IP 39

Šiemet – A. Smetonos 150-osios gimimo ir 80-osios mirties metinės. Sukakčiai muziejuje skiriamos trys parodos ir 11 renginių ciklas. Viešas paskaitas skaitys istorikai iš Latvijos, Lenkijos ir Čekijos. Protų mūšis, debatai ar gimtadienio šventė – renginių lankytojai turės progų ir kritiškai pažvelgti į Prezidento A. Smetonos veiklą, ir švęsti jo vadovaujamos valstybės pasiekimus. 

Pirmasis „smetoniškųjų“ metų renginys – jau sausio 9 d., antradienį. Vakaras „Atminties dedamoji: nusilenkimas mirusiam“, skirtas 80-osioms A. Smetonos mirties metinėms paminėti. Nemokamo renginio metu vyks dokumentinio filmo „Prezidentų likimai“ (trukmė – 46 min.) peržiūra. Šiame filme pasakojama apie paskutinių tarpukario Baltijos šalių prezidentų likimus.

Po filmo vyks diskusija, kurioje dalyvaus filmo scenarijaus autorius ir režisierius prof. dr. V. Urbanavičius, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Paieškų ir identifikavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Dalius Egidijus Stancikas ir istorikė dr. Ingrida Jakubavičienė. Svečiai diskutuos apie valstybės istorijai svarbių asmenų atminimo įamžinimą, detektyvines dingusių palaikų paieškas ir jų svarbą istorinei atminčiai.

Toliau planuojama: 

2024 02 16 Parodos „Didžiausia garbė pasveikinti: dovanos Lietuvos Respublikos Prezidentui Antanui Smetonai“ atidarymas.

2024 03 07 Paskaita-diskusija „Prezidento A. Smetonos įvaizdis Čekoslovakijos spaudoje“. Doc. dr. Dalia Bukelevičiūtė (VU) kalbina dr. Liuboš Švec (Čekija). Vertimas į lietuvių kalbą.

2024 04 04 Protų mūšis „Prezidento institucija ir pirmasis Lietuvos Valstybės Prezidentas A. Smetona“. Dalyvauja Kauno miesto gimnazijos.

2024 04 Paskaita-diskusija „Kuo svarbus Prezidentas Karlis Ulmanis šiandieninei Latvijai? Kaip įamžintas jo atminimas, kokios diskusijos tebevyksta Latvijoje?“ Dr. Vilma Akmenytė-Ruzgienė kalbina Toms Kikuts (Latvijos nacionalinis muziejus). Vertimas į lietuvių kalbą.

2024 05 12 Fotografijų parodos „Prezidentas Antanas Smetona: tarp autoriteto ir autoritaro“ sodelyje atidarymas.

2024 05 Paskaita-diskusija „Valstybės vadovo Józefo Piłsudskio palikimas, vertinimas ir atminimo įamžinimas Lenkijoje“. Dr. Tomasz Blasczak (VDU) kalbina hab. dr. Tomasz Gajownik (Istorijos institutas, Varmijos Mozūrijos universitetas (Lenkija, Olsztynas)). Vertimas į lietuvių kalbą.

2024 06 13 Antaninės muziejaus sodelyje.

2024 08 10 Prezidento Antano Smetonos 150-ųjų gimimo metinių paminėjimas.

2024 09 13 Parodos „Politikas šiandien ir Pirmojoje Lietuvos Respublikoje“ atidarymas.

2024 10 03 Debatai „Prezidentas Antanas Smetona: demokrato ir autoritaro konfliktas“.

Renginių datos gali būti koreguojamos ir tikslinamos. Informacija teikiama Istorinės Prezidentūros internetinėje svetainėje www.istorineprezidentura.lt ir muziejaus feisbuko paskyroje.

Projekto partneriai: Lietuvos centrinis valstybės archyvas ir Čekijos Respublikos ambasada Vilniuje. Projektą finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.