Žurnalų archyvas

Indrė Puišytė-Šidlauskienė – apie šokio ekskursiją Žaliakalnyje

5 rugpjūčio, 2022, Organizatorių inf. | Interviu, Naujienos

Pastarąją savaitę praeiviai stebėjo neįprastą vyksmą Žaliakalnio gatvėse. Dėmesį kaustė šokėjų repetuojamos scenos, o reakcijos į netikėtai sutikus dirbančius menininkus buvo įvariausios: vieni pro šalį ėjo nedrąsiai, kiti nulydėdavo žvilgsniu, o treti prisiminė save jaunystėje bei mėgavosi reginiu. Visas šis veiksmas – tai artėjančios šokio ekskursijos-spektaklio „Pakopa po pakopos“ pasiruošimo dalis. 

Jau šeštadienį, „Fluxus Labas!“ renginio Žaliakalniui dalimi taps menininkės, choreografės Indrės Puišytės-Šidlauskienės kuriamas pasirodymas. Procese įtraukta virš šimto dalyvių – tai gyventojai, dalinęsi savo istorijomis, jas rinkę, bendradarbiavę ir dalyvavę kūrybiniame procese, jaunieji šokėjai ir kūrėjai bei profesionalūs menininkai. Kalbamės su idėjos autore Indre Puišyte-Šidlauskiene.

I. Puišytė-Šidlauskienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Įtraukusis Žaliakalnis

„Čia jaučiama ypatinga aura. Tarsi dveklsmas iš praeitės, kūrybinis polėkis bendraujant su čia gyvenančiais žmonėmis“, – mintimis apie Žaliakalnį dalinasi čia gyvenanti kūrėja I. Puišytė-Šidlauskienė. Šokėja pastebi, jog dabar mikrorajonas greitai keičiasi ir jaunėja. Tačiau tuo pačiu rajone gal atsiras daugiau gyvasties.

„Labai smagu dirbti pačiame mieste ir tose gražiose vietose. Tai inspiruoja. Pradėję repetuoti salėje, ten paruošėme pagrindą ir iškart lėkėme repetuoti į miestą. Ėjome į tas vietas, stoteles, kuriose vyksta dramaturginis veiksmas. O kai šokėjai patys pajunta atmosferą, vaidmens pajautimas tampa dar natūralesnis.“ – kūrybiniu procesu dalinasi choreografė. I. Puišytė-Šidlauskienė. Ji pasakoja, jog spektaklio garso takelyje skamba gyventojų balsai ir nors tarp jų ir keletas aktorių, pagrindą sudaro žaliakalniečiai. O surinktos medžiagos buvo tiek daug, jog visos istorijos nebesutilpo ir jau planuojamas ekskursiją papildysiantis leidinys.

„Renkant istorijas ir pradėjus bendrauti pajunti tą tikrąją inteligentiją, kurios kasdien nematai įsisukus tarp savo amžiaus, savo kartos žmonių. Pastebi tikrąsias vertybes: kultūrinę dvasią žmoguje, geranoriškumą vienas kitam ir draugystę“, – įspūdžiais iš bendravimo su ilgamečiais mikrorajono gyventojais dalinasi režisierė.

Kūrybiniame procese – dalelė kiekvieno

Statant choreografiją ekskursijai „Pakopa po pakopos“ – dalis judesių tie, kurie atsiranda procese su šokėjais. Vienas jų – ir spaustuvę įprasminanti spausdinimo mašinėlė, kurią žiūrovai galės atpažinti iš atlikėjų judesių. „Labai įdomu matyti, kaip šokėjai įkūnija idėjas – kiekvienas sugalvoja po judesį, atspindintį tai, kokia spausdinimo mašinėlės dalis jie yra ir kaip ta dalis gali judėti. Kiekvienas mąstymas ir kiekvienas kūnas – labai skirtingi, o rezultate gimsta žaismingiausi judesiai. O procese atsiranda netikėtų sprendimų, kur atrodo pati matai vienaip, tada šokėjas – kitaip, o sujungus matymusi gaunamas rezultatas,“ – kūrybinius užkulisius aiškina menininkė I. Puišytė-Šidlauskienė.

„Judesiai mieste gali papildyti erdvę ar sukurti naujų iliuzijų. Leisti ją pamatyti kitaip, nei esi įpratęs arba apskritai, ją pamatyti. Dažnai užsisukame savame ritme ir einant ta pačia gatve kiekvieną dieną nebematome namų ar išsikišusių plytelių. O atėjęs šokėjas gali tai įprasminti, išryškinti ar paslėpti,“ – apie tai, kaip papildyti ir naujomis spalvomis pažvelgti kviečia šokėjai.

A. Aleksandravičiaus nuotr.


Kūrėja atskleidžia, jog daug kas gimsta iš santykio: santykio su medžiaga, žmogumi, šokėju ir žiūrovu bei pačia aplinka. O galiausiai – ir iš santykio su savimi.

Atlikėja atkreipia dėmesį, jog šiuolaikinis menas yra individualiai suprantamas: kiekvienas judesys ar scena skirta nešti skirtingas interpretacijas stebinčiam, o kaip tądien žiūrovas pajaus priklauso ir nuo jo asmeninės patirties, ir nusiteikimo tądien. „Šokis ekskursijos metu yra erdvėje, ne scenoje bei nėra abstraktu. Pats judesys taip, jis yra abstraktus, bet kai jis yra natūralioje apinkoje ir pritaikytas jai ir jos istoriniams faktams, tai natūraliai tampa ir dar labiau suprantamas, priimtinas, savas. Ekskursijos metu taip pat bus girdimi tekstai – kaip ir filme – ir tie tekstai įves į kontekstą, o judesys papildys. Šokiu kalbės ne tik judesys, bet ir žodis bei aplinka, jos kvapai“, – drąsiai patirti šiuolaikinio šokio žanrą ragina I. Puišytė-Šidlauskienė.

Žadins Žaliakalnį

Pasak kūrėjos, šokio ekskursiją „Pakopa po pakopos“ lydės netikėtumai: „Laukia tikrai įdomi patirtis, skirta tiek puikiai žinančiam Žaliakalnį, tiek jo dar ir nepažįstančiam. Keliausime šio rajono istorija nuo tarpukario iki šių dienų. O kelionę lydės balsai, žodžiai ir šokėjai. Ekskursijoje daugybė faktų ir istorijų, kurių neperskaitysite jokiame vadovėlyje, nes jie surinkti iš čia augusių žmonių, kai kurie jų jau perkopę devyniasdešimt“, – kviečia idėjos autorė Indrė Puišytė-Šidlauskienė. Ji atskleidžia, jog istorija atskleidžiama šiuolaikiškai, o Radvilės Kisieliūtės Kaikarienės kurti kostiumai bus įvairūs: tiek spalvingi, tiek nespalvingi, bei juos papildys jau pažįstami grafikės Aistės Ramūnaitės ir dizainerės Ritos Kazokaitės kurti Kaukai. Šios mitinės būtybės ir taps lydinčiąja ekskursijos ašimi.

A. Aleksandravičiaus nuotr.

Menininkė siekia sukelti susidomėjimą rajonu bei istorija: „kartais norisi žmogui duoti raktą, su kuriuo jis pats galėtų atsirakinti žinių skrynelę, emociją ar tai, ko jis pats nori. Atėjęs bei pabuvęs galbūt panorės pats pasigilinti, nueiti į dar vieną renginį, į kitą ekskursiją, spektaklį, kitur.“

Ekskursijos idėjos autorė, režisierė – Indrė Puišytė-Šidlauskienė, choreografija Indrė Puišytė-Šidlauskienė ir šokėjai, dramaturgė Lina Laura Švedaitė, kompozitorius ir garso režisierius Kristijonas Lučinskas, scenografija Simonas Šidlauskas ir Kauno dailės gimnazijos mokiniai, kostiumų dailininkė Radvilė Kisieliūtė, Kaukų kostiumus kūrė, Aistė Ramunaitė ir Rita Kazokaitė.

Pasirodys šokėjai solistai: Lina Puodžiukaitė-Lanauskienė, Ema Senkuvienė, Andrius Stakelė, Juozas Veiverys, Indrė Puišytė Šidlauskienė. Jaunieji šokėjai: Indrė Ivanauskytė, Jūratė Koreivaitė, Miglė Keblaitytė, Medeinė Rainytė, Justina Kuršinaitė, Nomeda Kniuraitė, šokio trupės ULNA šokėjai, Miko Petrausko scenos menų mokyklos auklėtiniai ir Kauno šokio teatro AURA studijos vaikai, Žaliakalnio senjorų choras GAIDA.

Šokio ekskursija „Pakopa po pakopos“ premjera vyks rugpjūčio 6 dieną 15:00 ir 17:00 val., nemokamai. Tai – Žaliakalnio festivalio dalis, kuriama drauge su „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022” bendruomenių programa „Fluxus Labas!“.

Po premjeros ekskursiją numatoma kartoti rudenį, paruošiant vertimą į anglų kalbą, o ateityje ir pritaikant negalią turintiems žmonėms.