2021 m. Vytauto Didžiojo universitetas pradėjo labai svarbų bendradarbiavimą su Indonezijos tarptautinio studentų mobilumo programa IISMA. Šiemet šioje programoje dalyvauja jau 67 partnerinės institucijos 25 šalyse, o mobilumo stipendija suteikta net 1150 Indonezijos studentų ir studenčių. VDU yra vienintelis universitetas Lietuvoje, dalyvaujantis šioje unikalioje tarpuniversitetinio bendradarbiavimo programoje.
IISMA – tai Indonezijos Respublikos Švietimo, kultūros, mokslinių tyrimų ir technologijų ministerijos stipendijų programa, skirta Indonezijos studentams (-ėms) finansuoti vieno semestro trukmės mobilumo programą geriausiuose užsienio universitetuose ir žinomose pramonės įmonėse. IISMA siekia supažindinti geriausius Indonezijos studentus su tarptautine akademine ir kultūrine įvairove, siūlydama dvi programas – bakalauro ir profesinio mokymo studentams (-ėms).
2021 m. VDU pagal IISMA programą priėmė 5 studentus (-es), 2022 m. jų atvyko 8. Šių mokslo metų rudens semestrui į Vytauto Didžiojo universitetą atvyko net 49 studentai, atrinkti iš 120-ies pasirinkusiųjų šią aukštąją mokyklą. Tai didžiausia IISMA grupė visoje Europoje. Pirmąsias dvi savaites Kaune stipendininkai (-ės) mokėsi lietuvių kalbos pagrindų, registravosi į pasirinktus kursus ir neformalias veiklas įvairiuose fakultetuose ir universiteto padaliniuose. Prieš porą savaičių atvykę IISMA studentai (-ės) yra labai aktyvūs (-ios) ir nuo pat pirmų dienų Lietuvoje noriai įsitraukia į universiteto bendruomenės gyvenimą. Keli iš jų jau dalyvavo rugpjūčio 26 d. VDU Botanikos sode vykusiame Ukrainos solidarumo bėgime.
Paklausti, kodėl pasirinko studijuoti VDU, atvykusieji iš Indonezijos vienbalsiai teigė, kad šį pasirinkimą lėmė universiteto siūlomų kursų anglų kalba gausa ir įvairovė. Pasak vienos iš IISMA laureačių Adzkia Avisena Maghfiroh, VDU siūlo įdomiausius kursus iš visų IISMA partnerių universitetų.
Stipendininkai (-ės) sutartinai teigė, jog čia siūlomi kursai yra įdomūs, kūrybiški, nagrinėja itin aktualias temas, kas padės ne tik pagilinti studijuojamų dalykų žinias, bet ir praplėsti akiratį. Anot Hizkia Pandya Bagaswara Ardhya, verslo studento iš Bogoro Žemės ūkio universiteto Indonezijoje, galimybė išplėsti išsilavinimą už konkrečios studijų programos ribų jam yra didelis privalumas ir viena priežasčių atvykti studijuoti į būtent į Lietuvą: „Atvykęs į VDU studijuosiu du dalykus, tiesiogiai nesusijusius su verslu – kūrybinį rašymą ir medijų meną“, – sako jis. Prancūzų literatūros studentė Aurelia Rizky Ediana taip pat vertina galimybę studijuoti kursus, kurie nėra dėstomi jos universiteto programoje: „Čia studijuosiu žurnalistiką, žiniasklaidą, britų literatūrą, sociolingvistiką – kursus, kurie nėra siūlomi mano gimtajame universitete.“
Daugelis svečių iš Indonezijos teigia, kad jų apsisprendimui įtakos turėjo ir įdomūs mūsų šalies istoriniai faktai, turtingas Lietuvos kultūros paveldas ir stiprus ryšys su senosiomis tradicijomis. Az-Zahra Helmi Putri Rahayu, studijuojanti visuomenės sveikatos bakalauro programoje, teigia: „Ieškodama man tinkamo užsienio universiteto, domėjausi, skaičiau straipsnius apie įvairias šalis. Mano dėmesį iš karto patraukė kai kurie unikalūs prietarai ir lietuviškas folkloras.“ Sporto mokslų studentas Ghassan Tadya Faraz šypsodamasis prisipažino, kad viena iš priežasčių, kodėl jis pasirinko studijuoti Lietuvoje, buvo lietuvių santykis su krepšiniu. Vaikinas, studijuojantis sportą ir besigilinantis į krepšinio treniravimo sritį, teigia: „Dievinu krepšinį. Žinau, kad Lietuvoje krepšinis yra svarbiausia [nacionalinė] sporto šaka arba antroji religija. Noriu kuo labiau išstudijuoti ir kuo daugiau praktikuoti šią sporto šaką, kol esu čia.“
Kai matau lietuvaites tokias stilingas ir savimi pasitikinčias, tai skatina ir mane labiau savimi pasitikėti.
Dalydamiesi pirmaisiais įspūdžiais apie Lietuvą, IISMA laureatai išreiškė nuostabą, kad tokia graži šalis kaip Lietuva yra taip mažai žinoma. Kalbinti studentai ir studentės gyrė nuostabią Lietuvos gamtą, švarų orą, ramią ir pagarbią socialinę atmosferą. Vizualinės komunikacijos ir dizaino studentas Sanny Aftaluna Ziemann pasidalijo, kad pirmasis įspūdis apie Kauno miestą yra puikus. „Kaunas yra labai gražus miestas, kupinas meno. Negaliu sulaukti, kada galėsiu jį patyrinėti daugiau“, – sakė jis, pėsčiomis apėjęs keletą miesto centrinių rajonų.
Iš Balio salos atvykusi studentė N. Trikuriosi Damiari pasidalijo įspūdžiais apie unikalų Lietuvos žmonių aprangos stilių. Industrinio dizaino studentė teigė iš karto atkreipusi dėmesį į savitą mūsų šalies merginų aprangos stilių ir pasitikėjimą savimi. Indonezietė prisipažino: „Esu drovi ir kartais stokoju pasitikėjimo savimi. Kai matau lietuvaites tokias stilingas ir savimi pasitikinčias, tai skatina ir mane labiau savimi pasitikėti.“
Kalbėdami apie savo planus studijų laikotarpiu Lietuvoje, IISMA laimėtojai ir laimėtojos dalijosi planais įsitraukti į savanorišką veiklą, lankytis vietos mokyklose, organizuoti ir dalyvauti renginiuose bei įsitraukti į neformalią socialinę ir kultūrinę veiklą su vietos bendruomenėmis. Šiems talentingiems ir gabiems jaunuoliams iš Indonezijos svarbiausia – užmegzti ryšį su vietiniais žmonėmis, mokytis vieniems iš kitų. Atvykę iš šalies, kurioje įprastas pilietinis dalyvavimas ir aktyvus įsitraukimas į vietinių bendruomenių gyvenimą, IISMA programos studentai ir studentės planuoja pasidalyti savo vertingomis žiniomis ir patirtimi su VDU bendruomene ir visuomene apskritai. Šis semestras bus prasmingas tiek susipažįstant su Indonezijos kultūra, tiek ir užmezgant naujus ryšius, siekiant suprasti ir suartinti skirtingas kultūrines patirtis.