Žurnalų archyvas

I. Mikuličiūtės dailės galerija „ArtVilnius’22“ pristatys keturių menininkių instaliaciją

28 rugsėjo, 2022, Astijus Krauleidis-Vermontas / Irenos Mikuličiūtės galerijos inf. | Naujienos

Spalio 7–9 dienomis Irenos Mikuličiūtės dailės galerija šiuolaikinio meno mugės „ArtVilnius’22“ 3.55 stende pristatys keturių menininkių instaliaciją. Joje bendrą visumą kurs šiuolaikinio meno atstovių – Aistės Bugailiškytės (tapyba), Dormantės Penkinski (keramika), Vaivos Lanskoronskytės (grafikos estampų ir „ready-made“ elementų instaliacija) ir Irenos Mikos (tapyba) – darbai. Menininkes vienija bendras temų laukas, atliepiantis „ArtVilnius’22“ temą – ekologija, instaliacija ir skulptūra.

Tapytoja Aistė Bugailiškytė, šiuolaikinio meno mugėje eksponuos naujausius kūrinius – „interjero portretus“. Menininkė savo darbuose aktualizuoja antikvarinį interjerą, kuris ją supa kasdienybėje. Žmogaus figūra A. Bugailiškytės tapyboje tampa vienatvės ir savirefleksijos, intymumo ir asmeniškumo simboliais. 

Aistė Bugailiškytė. „Laukimas“, drobė, aliejus, 90×100. 2019.

Stiprų instaliacijos erdviškumą kuria japonų Bizeno keramikos technikos pradininkė Lietuvoje, keramikė Dormantė Penkinsi. Ji šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius’22“ debiutuoja ir pristato naujausias, šiais metais sukurtas ir niekur neeksponuotas, masyvias keramikos skulptūras-instaliacijas. Menininkė savo keramikos darbus dega ypatingoje bedūmėje krosnyje. Nenaudojamos jokios glazūros, o tik natūralios medžiagos – degdamas molis, keramikos darbai pasidengia medžio pelenais. 

Dormantė Penkinski. „Miško dvasia šaukia“, keramika, 2021.

Savo plačiu temų lauku išsiskiria jaunosios karto menininkė, instaliacijų kūrėja Vaiva Lanskoronskytė. Ji „ArtVilnius’22“ ir pristatys instaliacijos „Into Asylum: vidinė zona“ fragmentą. Instaliaciją ji kuria iš „ready made“ elementų, konstruoja skulptūrinius objektus. Panaudoja, kiek tai įmanoma, senus, žmonių išmestus daiktus, atgyvenusias pakavimo, statybines medžiagas. „Tai daiktai, jau atgyvenę savo laiką ir atlikę pareigą įvairių žmonių erdvėse, įgėrę ir tam tikrą jų energetiką“, – pasakoja Vaiva Lanskoronskytė.

Vaiva Lanskoronskytė. „Vidinė zona“, instaliacija, 2022.

Bendrą instaliaciją suvienija tapytoja Irena Mika ir jos darbuose svarbi istorinės atminties tema. Irena Mika – tai stiprios abstrakcijos ir kolorito atstovė. Tapybos darbas „Senelių Onutės ir Petro portretai II pasaulinio karo metu“ – tai Irenos Mikos močiutės Onutės Skirgailaitės ir senelio, Lietuvos kariuomenės kūrėjo savanorio Petro Mikuličiaus, kurie apdovanoti garbingais Pasaulio tautų teisuolių medaliais už holokausto aukų gelbėjimą ir Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiais, portretai. Šis įspūdingas tapybos darbas šiais metais buvo atrinktas tarp 100 laimingųjų, kurie dalyvavo Vilniaus miesto savivaldybės ir „JCDecaux Lietuva“ sukurtoje lauko galerijoje „Menas be stogo“.

Irena Mika. „Senelių Onos ir Petro portretai II pasaulinio karo metu“, drobė, akrilas, 100×70 cm, 2022.

Irenos Mikuličiūtės dailės galerija, pirmoji po Nepriklausomybės atkūrimo privati galerija Kaune, šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius“ dalyvauja nuo jos pirmųjų dienų. Galerija sėkmingai reprezentavo Roberto Antinio, Rimvydo Jankausko-Kampo, Raimundo Mikšio-Šniūro, Algirdo Šakalio, Aušros Andziulytės, Andriaus Makarevičiaus, Arvydo Martinaičio, Gintauto Vaičio, Ewos Pohlke, Anatoly Baratynsky ir kitų kūrybą. 

Per 30 gyvavimo metų galerija tapo profesionalaus meno kelrode Kaune ir puikiai įsitvirtino Lietuvos meno lauke, savo aktyvią veiklą tęsia ir užsienyje. Irenos Mikuličiūtės dailės galerija yra Lietuvos meno galerininkų asociacijos (LMGA) narė, jau daugiau kaip 20 metų Kauno mieste organizuoja piešimo akciją festivaliui „Kaunas Jazz“, užsiima parodų rengimu.