Į Kauno menininkų namus grįžta šiuolaikinės elektroakustinės muzikos ciklas NICHE. Šį sezoną jo programoje – jaunosios kartos lietuvių garso menininkai/ės ir kompozitoriai/ės, kurių pasirodymuose persipins vokalinė, elektroninė, alternatyvi ir eksperimentinė kūryba, atskleidžianti naujas balso ir garso galimybes.
Įvairialypės metodikos ir garsinės ekspresijos – nuo minimalistinių solo iki performatyvių elektroakustinių kompozicijų – sukurs unikalią patirtį ir provokuos naujus klausymosi būdus. Pirmasis koncertas – jau ketvirtadienį, spalio 31 d.
„Šių metų NICHE koncertų ciklo tema – balsas – atveria turtingą meninės raiškos, visuomenės įsitraukimo ir kultūrinio gyvenimo ypatumų tyrinėjimų spektrą. Kaip kuratorius daugiausia dėmesio skiriu tam, kaip balsas tampa galingu individualios ir bendruomeninės tapatybės kūrimo įrankiu,“ – teigia vienas iš ciklo kuratorių Vaidotas Bartušas.
Kuratorių žavi balso dvilypumas: jis atspindi intymią žmogaus unikalumo išraišką, tačiau taip pat vienija bendruomenes kaip kolektyvinis kūrybos įrankis: „Balsas nėra tik kalbos išraiška; kaip teigia filosofė Judith Butler, tai ir performatyvus veiksmas, padedantis sukurti patį subjektą. Šia prasme NICHE programa siekia parodyti, kaip balsas tampa galinga transformacijos priemone, atveriančia naujas žmogiškojo buvimo formas.“
Cikle klausytojai susipažins su ryškiais vokalios muzikos kūrėjais ir atlikėjais, kurie dėl jų kūrybos specifikos skiriami į dvi kategorijas: akademinę-šiuolaikinę ir elektroakustinę-alternatyvią. Pasak kompozitorės ir ciklo kuratorės Jūros Elenos Šedytės, akademinės-šiuolaikinės muzikos kryptis pasižymi klasikinių vokalo technikų derinimu su išplėstinėmis atlikimo priemonėmis: „Atlikėjai demonstruoja netradicines kūrinių pristatymo formas, peržengiančias įprastus interpretacinius rėmus ir stipriau įsitraukia į kūrinio išraiškos kūrimą. Atsižvelgdami į aktualias visuomenės temas bei problemas, atlikėjai šalia notacijos integruoja žodinę, grafinę muziką ir improvizaciją.“
Tokie atlikėjai kaip Justina Mykolaitytė, „Edgy Palates“ ir kultūros komplekso „Sodas 2123“ bendruomenės choras išlaiko glaudų ryšį su akademiniu menu ir tradicine, bei naująja auditorija, demonstruodami techninį meistriškumą, įprasmintą šiuolaikinėmis raiškos formomis. Antrajai – alternatyviai-eksperimentinei – krypčiai atstovauja tokie atlikėjai kaip performanso „Casta Diva“ kūrybinė komanda, Ugnė Makselytė, grupės „Plié“ ir „Cosmic Bride“, kurie savo kūryboje drąsiai eksperimentuoja su elektronika, performatyvumu ir tarpdisciplininiais meno išraiškos būdais, įtraukdami įvairias medijas bei kitas meno šakas – nuo kostiumų dizaino iki poezijos.
Ciklo atidarymo programa
NICHE ciklo programą spalio 31 d. 19 val. Kauno menininkų namuose pradės bendras lietuvių eksperimentinio vokalinio trio „Edgy Palates” (Dainora Aleksaitė, Ieva Parnarauskaitė ir Jūra Elena Šedytė) ir Norvegijoje gyvenančio kanadiečių atlikėjo ir programerio Mike McCormick improvizacinis projektas „Manipulation Charm”. Mike, kaip šiuolaikinis alchemikas, apdoroja „Edgy Palates“ kuriamą muziką, perleisdamas ją per modulių matricą. Tai, kas buvo natūralus ir gyvas balsas, tampa kažkuo keistai ir įdomiai kitu.
Tą patį vakarą bus pristatytas režisierės Gretos Štiormer inicijuotas performansas „Casta Diva“. Šis performansas, kuriame pasirodo dainininkas ir kontratenoras Vaidas Bartušas, nagrinėja individualumo ribas ir visuomenės normų įtaką asmens tapatybei. Greta Štiormer, pasitelkdama kompozitorės Kamilės Lebedytės muziką, grimo meistro Sido Martinavičiaus kūrybą ir Valdemaros Jasulaitytės sukurtą kostiumą, tyrinėja, kaip visuomenės standartai veikia mūsų saviraišką ir svajones.
Daugiau NICHE ciklo programoje:
Lapkričio 21 d. Kultūros komplekso „Sodas 2123“ bendruomenės choras ir Justina Mykolaitytė
Gruodžio 12 d. „Plié“ ir „Cosmic Bride“
Renginiai nemokami.
Projektą organizuoja: Kauno menininkų namai
Projekto partneriai: Lietuvos muzikos informacijos centras, Kultūros kompleksas „Sodas2123“, VšĮ „Vokalinio meno tinklas“
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.