Tarptautinis šiuolaikinis cirko festivalis „Cirkuliacija“ laužo įsišaknijusius cirko stereotipus ir birželio 4-19 dienomis grįžta su šių metų duetų programa, kurioje svečių iš Švedijos, Belgijos, Prancūzijos, Čekijos spektakliai bei naujausi Baltijos šalių menininkų pasirodymai.
Kruopščiai atrinkta cirko programa šiemet pristatoma Kaune, Prienuose, Ukmergėje bei Šventojoje. Festivalio metu pirmą kartą šalyje lankysis net keturių tarptautinių cirko tinklų ekspertai.
Epicentre – duetai
Profesionalios trupės iš Švedijos, Belgijos, Prancūzijos, Čekijos ir Baltijos regiono nustebins meistriškais ir skirtingais pasirodymais tiek ore, tiek ant žemės. Temų diapazonas platus – vieni yra paruošę poezijos, rokenrolo ir humoro mišinį, kiti nagrinės savęs įgalinimą, tarpžmogišką ryšį, dabarties vertę ar kels egzistencinius klausimus apie cirko tapatybę.
„Šiemet spektakliai bus kaip niekada geri ir gilūs. Nekils minčių apie tai, kad cirkas yra tik pramoga. Kils minčių apie tai, kiek daug galima cirku pasakyti. Festivalį pradėsime nuo nuostabios švedų cirko šeimos ir jos dokumentinio cirko spektaklio „Korobka“, o pabaigsime kita šeima iš Prancūzijos bei jos romantine komedija „Ir džiaugsme, ir varge“ didžiulėje cirko palapinėje. Programos viduryje – belgai nagrinės patį primityviausią, priešistorinį žmogaus-žmogaus atradimą. Kūrėjai iš Prancūzijos spektaklyje „CUIR“ kalbės apie tarpžmogišką ryšį, kiniško stulpo meistras Jesse Huygh papasakos jautrią, asmeninę istoriją, kuri dabar priklauso nuo dviejų metrų deguonies vamzdelio. O Čekijos menininkės sukurs cirko instaliaciją vienoje iš Šančių laiptinių“, – programa džiaugiasi festivalio meno vadovas Gildas Aleksa.
Pagrindinė „Cirkuliacijos“ programos tema – duetai, konceptualiai pristatoma dualistiniame Kauno rajone – Žemuosiuose ir Aukštuosiuose Šančiuose.
„Šančiai sudomino savo esmine savybe – tai yra vienas mikrorajonas, padalintas į dvi dalis. Jei pasižiūrėsime cirko meno akimis, šie mikrorajonai padalinti hand-to-hand principu: Aukštieji ir Žemieji, beveik vienas ant kito. Norėjosi šitą dvigubėjimą išreikšti tiesiogiai ir kviesti tik tuos spektaklius, kurie turi du atlikėjus. Šių metų programa iš esmės panirs į skirtingus santykius tarp dviejų žmonių. Tai tema, kuri kasmet aktualėja“, – priduria G. Aleksa.
Šiuolaikinis cirkas sklinda po Lietuvą
Vieni pagrindinių šių metų festivalio svečių – belgų duetas Vejde Grind ir Vincent Bruyninckx – spektaklį „H O M A N“ pristatys Prienų kultūros ir laisvalaikio centre. Pasitelkdami nuoširdumą ir humorą, menininkai scenoje nagrinėja egzistencinius klausimus.
Birželio viduryje, festivalis keliaus į pajūrį, kur Šventosios centrinėje miesto aikštėje, žiūrovams nemokamai dovanos dviejų pasirodymų vakarą. Programoje ore siaučiančios akrobatės „Big Wolf Company“ iš Estijos bei akrobato Džiugo Kunsmano ir šokėjo Adriano Carlo Bibiano duetas.
Festivalio uždarymas vyks Ukmergėje. Čia bus pristatytas cirko pasirodymas šeimai „Drabužiai ir mes“, kurį parodys sparčiai Lietuvoje populiarėjanti trupė „Kanta Company“.
O vakarą Ukmergėje užbaigs premjera – Vilniuje 2016 m. įkurtos šiuolaikinio cirko trupės „Taigi cirkas“ naujausias darbas „Up to this point“ (liet. „Iki šiol“).
Kaune – šimtai cirko ekspertų
Šiais metais pirmą kartą festivalio metu vyks net keturių tarptautinių šiuolaikinio cirko tinklų renginiai: konferencijos, susitikimai, kūrybinės dirbtuvės profesionalams, work-in-progress bei pitch sessions, kurių metu bus pristatyti Baltijos šalių kūrėjai.
„Po ilgos pertraukos didžiausias Europos šiuolaikinio cirko ir gatvės teatro tinklas „Circostrada“ nusprendė savo visuotinį suvažiavimą organizuoti būtent „Cirkuliacijoje“. Šios programos kontekste pristatysime Baltijos šalių menininkus, organizacijas ir jų projektus – virš šimto profesionalų. Tai turėtų pastūmėti į priekį Lietuvos menininkus, suteikti didesnį tarptautinį matomumą. Tam padės ir festivalio metu vyksianti atranka į Europos platformą „circusnext“. Mūsų regiono menininkai turės galimybę papulti į platformą ir gauti paramą savo projektų įgyvendinimui“, – sako G. Aleksa.
Festivalio metu vyks ir projektas keistu pavadinimu – „Samovar Circles“. Tai skirtingus Baltijos ir Šiaurės šalių protus vienijantis „savi-viralas“, kurio metu šiuolaikinio cirko kontekste bus ieškomi atsakymai į netolimos ateities klausimus.
„Cirkuliacija“ vyks birželio 4-12 d. Kaune, birželio 8-9 d. Prienuose, birželio 17 d. Šventojoje ir birželio 19 d. Ukmergėje. Visa festivalio programa cirkuliacija.lt.
Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Kauno miesto savivaldybė. Partneriai: Prancūzų institutas Lietuvoje, Prienų kultūros ir laisvalaikio centras, Ukmergės kultūros centras bei Palangos kultūros ir jaunimo centras.