Žurnalų archyvas

Dokumentikos ciklą „Common People“ atidarys filmas apie Palestiną

11 rugpjūčio, 2021, KMN inf. | Naujienos

Kauno menininkų namų ir platformos „Kitas kinas“ inicijuojamas dokumentinių filmų peržiūrų ciklas „Common People“ sugrįžta trečiajam lauko kino sezonui. Rugpjūtį seansai trečiadieniais vyks Kauno kultūros centro terasoje.

Kadras iš filmo „Meras“

„Common People“ (liet. k. „paprasti žmonės“) siekia pristatyti dokumentinius filmus, pasakojančius apie įvairias bendruomenes ar (sub)kultūras. Ciklą lydinčių pristatymų metu skatinama diskutuoti apie filmų turinį ir socialinę problematiką bei dokumentinio kino reiškinį apskritai.

Peržiūrų ciklą jau rugpjūčio 11 d. 20 val. 30 min. atidarys režisieriaus David Osit filmas „Meras“. Tai politinis pasakojimas apie Musą Hadidą, krikščionį Ramalos (faktinės Palestinos sostinės) merą. Iš visų pusių apsupti izraeliečių gyvenviečių ir kareivių, daugelis Ramalos gyventojų niekada neturės galimybės nukeliauti daugiau nei kelis kilometrus nuo savo namų, todėl meras Hadidas yra pasiryžęs paversti miestą gražia ir oria vieta gyventi. 

Filmas pilnas išsamių pastebėjimų ir stebėtinai daug humoro; nesibaigiančios okupacijos beprotybės ir absurdo įkarštyje pateikia orumo portretą ir iškelia klausimą: kaip vadovauti miestui, kai neturi šalies?

David Osit yra „Emmy“ apdovanojimų pelnęs režisierius, montažistas ir kompozitorius. „Norėjau sukurti filmą, nukreipiantį Izraelio ir Palestinos konflikto pasakojimą nuo sunkiai kontroliuojamų diskusijų, ir papasakoti istoriją apie mažo miestelio merą, sprendžiantį mažiems miesteliams būdingas problemas esant karinei miesto okupacijai. Gyvename epochoje, kurioje diskusijos apie palestiniečių teises ir žmogiškumą buvo įtrauktos į kelių šalių įstatymus kaip neapykantos aktas prieš kitą žmonių tautą. „Meras“ labai tyliai ir netiesiogiai ginčija šio teiginio logiką“, – komentuoja režisierius.

Anot jo, tikslas buvo per pirmąsias penkias minutes suardyti žiūrovų supratimą apie tai, kaip „turi“ atrodyti Artimųjų Rytų miestas, ir sukurti naują suvokimo struktūrą, kuri padėtų publikai pajusti ryšį su šia pasaulio dalimi.

Filmą pristatys Gabrielė Tervidytė–Arandi, pilietinio judėjimo „Solidarūs su Palestina“ įkūrėja, ir Giedrė Steikūnaitė, nepriklausoma žurnalistė ir vertėja, knygos „Palestina: Laisvė yra labai graži“ autorė.

Filmas „Meras“ rodomas rugpjūčio 11 d. 20 val. 30 min. Kauno kultūros centro lauko terasoje (Vytauto pr. 79, Kaunas). Arabų k. su anglų ir lietuvių k. subtitrais, pritaikytais kurtiesiems ir neprigirdintiesiems. Trukmė: 89 min. Bilietus platina „Tiketa“. 

Kiti seansai:

„Mano brangusis prekybcentris (My Darling Supermarket, rež. Tali Yankelevich, 2019)“
Rugpjūčio 18 d. 20 val. 30 min.

Šiame dokumentiniame filme prekybos centro darbuotojai, vykdydami nuolat pasikartojančias užduotis, randa erdvės savo abejonėms, meilėms, baimėms ir vargiai išsipildysiančioms svajonėms išreikšti. Visai šalia pieno pakelių, mėsos išpjovų, brūkšninių kodų ir apsaugos kamerų egzistuoja humoras, drama, paslaptis, romantika ir kvantinė fizika. Šie darbuotojai, patalpinti uždaroje prekybos centro erdvėje, neleidžia rutinai pasiglemžti jų dvasios.

Dokumentika, Brazilija, Danija, 2019, portugalų k. su anglų ir lietuvių k. subtitrais, pritaikytais kurtiesiems ir neprigirdintiesiems, 80 min.

„Prarasti berniukai (Lost Boys, rež. Joonas Neuvonen, Sadri Cetinkaya, 2020)“
Rugpjūčio 25 d. 20 val. 30 min.

Trys draugai keliauja į Pietryčių Aziją linksmintis, bet sugrįžta tik vienas. Kažkas nutiko, bet apie įvykius žinome tik iš saujelės vaizdo įrašų ir prieštaringų istorijų. Filme rodoma, kaip pagrindinis veikėjas išvyksta ieškoti draugų ir atsakymų į tai, kas jiems nutiko svečiuojantis Kambodžoje. Nuoga tikro gyvenimo istorija, pilna sekso, narkotikų ir mirties. „Tai žiaurus, tiesą papasakoti siekiantis kinas, kurio scenarijų padiktavo tikri gyvenimo įvykiai,“ – teigia filmo režisierius Joonas Neuvonen.

Dokumentika, Suomija, 2020, suomių, anglų ir tajų k. su anglų ir lietuvių k. subtitrais, pritaikytais kurtiesiems ir neprigirdintiesiems, 99 min.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Ei, mokytojai! (Hey! Teachers!, rež. Yulia Vishnevets, 2020)“
Rugsėjo 1 d. 20 val. 30 min.

Du jauni intelektualai, Katia ir Vasia, atvyksta į mažą industrinį Rusijos miestą mokytojauti. Jie jaučia pareigą keisti vyraujančią švietimo sistemą. Tačiau ši mokykla yra uždaras konservatyvus pasaulis, kuriame paklusnumas ir disciplina tebėra didžiausios vertybės. Neilgai trukus jauni mokytojai suvokia, kad jų nauja darbo aplinka yra persmelkta nacionalizmo, seksizmo ir homofobijos. Filme perteikiami vieneri mokslo metai ir jaunų mokytojų pastangos keisti nusistovėjusius ugdymo metodus. Jie bando kalbėtis su vaikais apie feminizmą, žmogaus teises ir Rusijos politiką, bet mokyklos bendruomenė nepasiduoda ir priešinasi. Komedija virsta drama.

Dokumentika, Rusija, 2020, rusų k. su anglų ir lietuvių k. subtitrais, pritaikytais kurtiesiems ir neprigirdintiesiems, 90 min.

Kadras iš filmo „Ei, mokytojai!”

Po filmų peržiūrų vyks pokalbiai su įvairias filmuose atskleidžiamas temas aptarsiančiais ekspertais. Diskusijų dalyviai bus paskelbti prieš seansus.

Bilieto kaina – 3 Eur (1,5 Eur moksleiviams, studentams, senjorams, asmenims su negalia). Bilietus galima įsigyti „Tiketa“ kasose bei interneto svetainėje. Renginio vietoje bilietų įsigyti nebus galima.

Projektą kuruoja Karolis Žukas („Kitas Kinas“) ir Edvinas Grinkevičius (Kauno menininkų namai).

Vizualiniu projekto identitetu rūpinasi Eglė Simonavičiūtė.

Projektą finansuoja Lietuvos kino centras, organizuoja – Kauno menininkų namai. Partneriai – platforma „Kitas Kinas“, Kauno kultūros centras, Kauno kurčiųjų reabilitacijos centras.