Žurnalų archyvas

 „Cirkuliacija“: šiuolaikinio cirko istorijos netikėtose miesto erdvėse

9 birželio, 2022, „Cirkuliacijos“ inf. | Naujienos

Tarptautinis šiuolaikinio cirko festivalis „Cirkuliacija“ šią savaitę įgauna pagreitį ir  netikėtas miesto erdves – apleistus angarus, laiptines, mokyklos stadionus – paverčia pasirodymo scenomis.

Artėjantį savaitgalį Kaune žiūrovų laukia šiuolaikinio cirko pasirodymai, kuriais pasakojami linksmi bei netikėti šeimyniniai nuotykiai, ir dalinamasi jautriais išgyvenimais. Šių metų programa organizatoriai siekia parodyti, kiek daug galima pasakyti cirku.

„Hippopotamus“ – jau įvykęs estų spektaklis. D. Ališausko nuotr.

Ketvirtadienį ir penktadienį Kaune nepamirštamą pasirodymą „2 metrai“ surengs duetas iš Belgijos – Jesse Huygh ir Rocio Garrote. J. Huygh cirko artisto kelią pradėjo vos trylikos metų, tačiau cistine fibroze sergančio akrobato sveikata pastaraisiais metais pablogėjo, menininkui prireikė deguonies aparato. Prieš dvejus metus gera Jesse draugė, cirko artistė R. Garrote, pasiūlė kurti naują darbą, kuriame ji padeda nešioti deguonies aparatą. Jautriame asmeniniame pasakojime atskleidžiamos viltys, svajonės ir dabarties vertė. Pasirodymu akrobatų duetas siekia auditorijai perduoti žinutę, kad neverta atsisakyti savo tikslo, kad ir kokių kliūčių iškiltų. Nemokami pasirodymai vyks KTU Vaižganto progimnazijos stadione ir „Baltijos cirko“ kieme.

Apleistas KTU Architektūros ir statybos instituto angaras virto prancūzų dueto Arno Ferrera ir Gilles Polet scena, kurioje pristatomas intriguojantis, itin fizinis darbas, kalbantis apie tarpžmogiškus santykius „Oda“. Pasirodyme akrobatai ieško būsenos, kurioje instinktai ir valia taps matomi ir neatsiejami.

Menininkė iš Čekijos Eliška Brtnická keliauja į vieną iš Kauno Šančių laiptinių, kurioje savaitgalį pristatys specialiai šiai erdvei pritaikytą pasirodymą. Pagrindinį vaidmenį atlieka vertikali erdvė ir jos užpildymas. Patys laiptai pasiūlo puikias sąlygas, būtinas oro akrobatikos pasirodymui. Natūraliai atsiradęs aukštis ir amfiteatras aplinkui sceną leidžia sukurti skirtingus lygius. Dėl to visa auditorija gali laisvai judėti, keisti stebėjimo taškus ar net žvelgti į veiksmą iš viršaus. Akrobatišku šokiu nesiekiama sužavėti, bet jis pasiūlo žiūrovui ypatingą žmogaus kūno vizualizaciją iš įvairių kampų.

„Homan“ – jau įvykęs spektaklis. D. Ališausko nuotr.

Šeštadienį trupė iš Estijos „Big Wolf Company“ pristatys oro akrobatikos komediją, pagardintą socialine kritika – „Trys seserys“, kuriame tyrinėjamos senos šiaurietiškos tradicijos apie santuoką, moters vaidmenį namuose bei kalbama apie mūsų regiono moterų švelnumą, stiprybę, įsitikinimus ir baimes. Nemokamas pasirodymas numatytas KTU Vaižganto progimnazijos stadione.

Festivalio programą Kaune uždarys viena geriausių Europos cirko trupių „Cirque Aïtal“ (Prancūzija) ir jų šeimyninis duetas „Ir džiaugsme, ir varge“. Atlikėjai Kati Pikkarainen ir Victor Cathalacirko, pristatydami savo unikalų požiūrį į cirką, su šiuo darbu keliauja jau daugiau kaip dešimt metų. Pakvietę žiūrovus į cirko palapinę, akrobatų pora atveria žiūrovams jų neįprasto intymumo santykį.

„Cirkuliacija“ iki birželio 12 d. Kaune, birželio 17 d. Šventojoje ir birželio 19 d. Ukmergėje. Visa festivalio programa www.cirkuliacija.lt.

Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Kauno miesto savivaldybė. Partneriai: Prancūzų institutas Lietuvoje, Prienų kultūros ir laisvalaikio centras, Ukmergės kultūros centras bei Palangos kultūros ir jaunimo centras.