Žurnalų archyvas

„Baltojo kaspino festivalis“ apie visuomenės skaudulius kalbės ir meno kalba

17 lapkričio, 2021, KPK redakcija | Naujienos

Pernai atlaikęs virtualų išbandymą, šiemet „Baltojo kaspino festivalis“ grįžta į Kauno ir kitų Lietuvos miestų erdves. Baltu kaspinu, simbolizuojančiu nepritarimą smurtui, pažymėti renginiai kasmet visame pasaulyje vyksta rudens ir žiemos sandūroje – ir visuomet šešiolika dienų. Tokia tradicija – Jungtinės Tautos lapkričio 25-ąją paskelbė pasauline Smurto prieš moteris įveikimo diena, o gruodžio 10-oji – Žmogaus teisių diena. 

„Baltojo kaspino festivalis“ – ne tik paskaitos, pranešimai, bet ir kultūros renginiai. Nuo parodų iki šiuolaikinio šokio, kino, performansų. „Viena priežasčių eiti tokiu keliu – liūdnas faktas, konstatuojantis, kad smurtas yra kultūrinė norma. Juk posakis „muša, nes myli“ yra tiesa, aistra su skausmu yra glaudžiai susiję, nes draugiška meilė paprastai nusistovi tik einant laikui, porai būnant kartu, na, o jei iškart, tai tarp labai sąmoningų žmonių“, – žurnale „Kaunas pilnas kultūros“ šią vasarą pasakojo su komanda „Baltojo kaspino festivalio“ tradiciją Lietuvoje pradėjusi Daiva Baranauskė, vadovaujanti labdaros ir paramos fondui „Frida“ (interviu su Daiva skaitykite čia).

Festivalį Kaune lapkričio 25 d., ketvirtadienį atidarys iškilmingas prancūziškas vakaras KTU Kultūros ir renginių centre. Jo programoje – Kauno šokio teatro „Aura“ pasirodymas, filmo „Milžiniška“ peržiūra ir pokalbiai. 

Šiemet „Baltojo kaspino festivalis“ aplankys naują kultūros ir renginių erdvę Kauno centre – tai „Antras Aukštas Studio“ (Kaunakiemio g. 40).  Čia lapkričio 26 d. atidaroma jaunųjų šiuolaikinio meno kūrėjų paroda „Išties yra šiek tiek kitaip“, vyks leidyklos „Kitos knygos“ ir aktorės Kristinos Švenčionytės rengiama instaliacija-performansas „Tu esi Marina“, įkvėptas Marinos Abramović (lapkričio 28 d.) ir kiti susitikimai.

Elijaus Kniežausko nuotr.

Apie knygas kaip smurto prieš moteris prevencijos įrankį festivalis lapkričio 29 d. diskutuoti pakvies į Kauno Vinco Kudirkos viešąją biblioteką (Laisvės al. 57). Leidyklos „Alma Littera“ pristatomame vakare dalyvaus socialinė aktyvistė Dovilė Filmanavičiūtė, lyčių lygybės ekspertė Margarita Jankauskaitė, rašytoja Vitalija Maksvytė. Tuo tarpu Maironio lietuvių literatūros muziejuje gruodžio 4 d. suplanuotas Astos Padagaitės ir Daivos Babilevičiūtės knygų pristatymo vakaras „Sadistas už durų“.

Tradiciškai prie festivalio programos daug prisideda Švedijos Karalystės ambasada. Tarp šios institucijos pristatomų renginių – paskaita „Priverstinė migracija lyties aspektu“, feministinė „fika“, arba skandinaviškas kavagėris, taip pat – iniciatyva, skatinanti pildyti „Wikipediją“ straipsniais apie lietuves.

„Baltojo kaspino festivalio“ metu bus diskutuojama apie seksizmą animacijoje bei smurto prevencijos politikos formavimą Lietuvoje,  vyks moterų mėgėjų paplūdimio turnyras, patyriminis dramos kūrimo eksperimentas, verslo kontaktų mainai. Taip pat organizuojamas Jaunimo forumas Vilniuje ir Kaune, kurį ir drauge visą festivalį užbaigs merginų grupės „Femme Confiante“ koncertas.

„Baltojo kaspino festivalį“ su daugybe partnerių organizuoja labdaros ir paramos fondas „Frida“.  Visą festivalio programą rasite čia.