Akylesni miestiečiai jau pastebėjo moderniame biurų komplekse BLC2 įsikūrusią naują meno erdvę. Trijų kauniečių įkurta meno agentūra „Baltic New Art“ Kauno kultūriniame gyvenime debiutavo ryškiai – baigiantis 2023-iesiems surengė prieš keletą metų iškeliavusios svarbios andergraundinio meno figūros, eksperimentatoriaus ir tapytojo Aurio Radzevičiaus-Radziaus tapybos darbų ir objektų parodą. Joje apsilankę ir panorome pakalbinti žmones, kurie į miesto kultūrą ketina atnešti naujų vėjų. Kaip sako vienas „Baltic New Art“ bendraįkūrėjų Vytis Papečkys, organizacijos tikslas – rengti įvairaus spektro parodas ir veiklas, į vyksmą įtraukiant įvairias miestiečių grupes.
Vyti, kaip gimė „Baltic New Art“? Koks lūkestis virto poreikiu atsirasti dar vienai meno erdvei mieste?
Idėja gimė draugų ir bendraminčių kompanijoje. Pirmiausia pamatėme nišą mieste atsirasti meno agentūrai. Miestas plečiasi, auga, žmonių kultūriniai poreikiai didėja, todėl nusprendėme, jog tai palankus metas vystyti „Baltic New Art“ meno agentūros projektą, sykiu suprasdami dabartinę geopolitinę situaciją, darančią įtaką ne tik temoms, jausenoms. Taip pat matėme ir girdėjome pačių menininkų, ypač jaunų, atsiliepimus, jog trūksta tinkamos reprezentacijos ir viešumo.
Įsikūrėte pačioje Kauno širdyje – daugiafunkciame BLC2 verslo centre, moderniame biurų komplekse.
Tarptautinį architektūrinį pripažinimą pelniusiame pastate, esančiame Vienybės aikštėje, atsiradome gana atsitiktinai. O gal ir meno vėjus kuruojančioms jėgoms užsinorėjus. Kolegai išgirdus, jog atsilaisvino patalpos BLC2 centre, nedvejodami susisiekėme su administracija, kurie pozityviai vertina meno projektus, supranta meno suteikiamą vertę ir reverberaciją. Jie maloniai davė išskirtines erdves ekspozicijai, jose mūsų eksponuojami kūriniai gali ypatingai atsiskleisti. Na, o mes savo ruožtu didžiuojamės įsikūrę kone moderniausiame biurų pastate Kaune, kuris generuoja didelius lankytojų srautus ir turi unikalią ekspozicinę erdvę.
Kaip jus – meno agentūrą ir jos ekspozicinę erdvę – priima miestas?
Kaunas yra santykinai konservatyvus miestas. Naujiems dalykams reikia laiko, kol žmonės apsipranta. Taip pat kauniečiai yra gana išrankūs – malonu stebėti jų gerą skonį, prisidėti prie jo puoselėjimo. Tikime miesto potencialu, čia vyksta daug gerų iniciatyvų ir tendencijos šiuo metu pozityvios. Ypač džiugina tai, kad mūsų atstovaujamų menininkų darbai randa jiems tinkamus namus, pelnome klientų ir menininkų pasitikėjimą.
Kokiomis nuotaikomis ir procesais šiuo metu gyvena galerija? Kokiame raidos etape esate?
Dabar baigiame savo pirmąją surengtą Aurio Radzevičiaus-Radziaus parodą „Vaizde yra grybų“, kuri susilaukė nemažai pozityvių įvertinimų. Ruošiamės naujoms parodoms, tobuliname internetinę parduotuvę. Plečiame autorių ir kūrinių sąrašą – šiuo metu pas mus galima įsigyti daugiau kaip 20 menininkų kūrinių, tarp kurių – unikalus, 7 menininkų grupės (Andriaus Makare Makarevičiaus, Ingos Noir Mrazauskaitės, Dalios Juodakytės, Godos Lukaitės, Artūro Arce Rožkovo, Kristinos Asinus ir Sauliaus Kreišmono) judėjimas „SinThesis Gang“, Miglė Kosinskaitė, Jovita Aukštikalnytė-Radzevičienė, Artūras Rožkovas, Kristina Basurova ir kt.
Koks jūsų paties santykis su menu, kultūra, miestu?
Visa komanda – Artūras Povilas Treikauskas, Deividas Preišegalavičius ir aš – esame gimę ir augę Kaune. Džiaugiamės, kad neseniai prie mūsų prisijungė Karolina Savičiūtė, jauna ir talentinga viešųjų ryšių specialistė ir kuratorė.
Mylime savo miestą, norime prisidėti prie jo augimo ir subtilaus skleidimosi. Aš pats menu intensyviau pradėjau domėtis dar studijų metais Vokietijoje. Viena iš mano veiklos sričių yra grožio industrija. Nemažai keliauju, niekada nepraleidžiu progos apsilankyti galerijose ten, kur nuvykstu, patyrinėti skirtingų meno klasterių. Žinoma, tobulėjimui vietos apstu, bet augame kartu su miestu…
„Baltic New Art“ organizuojate paskaitas apie skirtingus kūno perteikimo mene aspektus, kūno meną (body art), viso kūno ir veido grožio standartus, kurie atsispindi paveiksluose ir tikrovėje, vykdote meno edukacijas skirtingo amžiaus vaikams drauge su tėvais. Kokie tolesni jūsų planai?
Norime organizuoti dar įvairesnio spektro parodas, vykdyti edukacijas, paskaitas, meno pristatymus atskiroms lankytojų grupėms. Iš esmės norime prisidėti prie kauniečių ir miesto svečių meninio skonio augimo.
O kas jums svarbu rengiant parodas?
Pirmas dalykas – tai autorius, jo kūrinių meninė vertė ir unikalumas. Taip pat vertiname, kaip darbai geriausiai galėtų atsispindėti mūsų erdvėse, bandome ieškoti netradicinių sprendimų, aptikti skirtingų paties autoriaus bruožų, kurie sudomintų lankytojus ir priverstų pažvelgti į patį meną kiek kitu kampu.
Kaip matote Kauno kultūrinį, meninį lauką?
Plati tema, tačiau Kaunas įdomus ir savotiškas miestas. Šiuo metu jame labai daug iniciatyvų, miesto kultūrinis gyvenimas auga. Renginiai, parodų gausa tą puikiai iliustruoja. Tai džiugina. Nemažai prisideda ir jaunoji karta, kuriai menas, kultūra tampa integralia ir neatsiejama gyvenimo dalimi.
Kaip norėtumėte, kad jus matytų lankytojai?
Labiausiai norėtųsi, jog lankytojai atkreiptų dėmesį į aukštą mūsų eksponuojamų kūrinių meninę vertę. Taip pat norėtųsi su lankytojais, klientais, menininkais užmegzti ne vienadienį, o ilgalaikį santykį. Siekiame suderinti meninę kokybę ir komercinius aspektus. Tai kelia iššūkių, tačiau tokia yra meno dalia.
Šio numerio tema „Debiutai“. Kas jus labiausiai džiugina – o gal gąsdina – debiutuojant?
Labiausiai motyvuoja ir skatina judėti pirmyn tai, kad kultūra, menas įgyja vis didesnę reikšmę tiek miesto, tiek šalies ir mūsų pačių gyvenimuose. Nerimaujame, ar atrasime tinkamiausią vietą meno mėgėjų poreikiams išpildyti. Kelia iššūkių ir naujųjų medijų brovimasis į mūsų gyvenimus, tarsi bandant išstumti tradicines menų formas, galvoseną. Tačiau kintantis grožio suvokimas išties yra daugiau nei gražus.