Žurnalų archyvas

Architektūros galerijoje – šiuolaikinis žvilgsnis į vieną 1939 m. dieną

7 gegužės, 2024, Organizatorių inf. | Naujienos

Šį ketvirtadienį, gegužės 9 d. 18 val. pernai rugsėjį pradėjusi veikti pop-up eksperimentinė architektūros galerija A-XY (Maironio g. 2, Kaunas) kviečia į jau ketvirtąjį architektūrinį įvykį – architekto Povilo Vincento Jankūno parodos „Gera diena“ atidarymą.

Paroda pakvies nusikelti į 1939 m. gegužės 21 d. – 24 valandos tarpukario Kaune, užfiksuotos 24 minučių trumpametražiame kompiuterinės animacijos filme, kurio centrine ašimi tampa ikoniška Vytauto Didžiojo karo muziejaus bokšto vertikalė.

Kaunas iš provincijos miestelio tarpukariu greitai virto pilnaverčiu ir moderniu Europos miestu, galinčiu didžiuotis savita ir unikalia architektūrine kalba bei kultūra. Deja, bet šis spartaus augimo ir klestėjimo laikotarpis buvo negailestingai prieš laiką nutrauktas prasidėjus viską su savimi nusinešusiam Antrajam pasauliniam karui. Žvelgiant iš šių dienų perspektyvos, auksiniai tarpukarinio Kauno statybų metai atrodo kaip neįtikėtinai trumpa ir trapi klestėjimo era su neišvengiama pabaiga.

Parodoje eksponuojamas trumpametražis eksperimentinis filmas „Gera diena“ siekia perlipti šį skaudų epochos galą ir įvertinti laikotarpį bent akimirkai pamirštant traumines patirtis. Skaitmeniniu pavidalu atkurta/sukurta viena rami ir svarbiausia – niekuomet nesibaigianti tarpukarinio Kauno gyvenimo diena, lyg iš naujo laike užfiksuota architektūrinė akimirka, nebyliai pasakoja apie tuometį progreso ir vilties kupiną miestą. Statišką architektūrinį filmo peizažą įgarsina dinamiškas garso takelis ir garsiniai įvykiai, vykstantys aplink pastatą – kariliono koncertai, politiniai mitingai, vėliavų ceremonijos bei viešos radijo laidų transliacijos. Video kūrinį papildo tarpukario stilistika kurto, netikro laikraščio kopijos, skirtos filme rodomos dienos įvykiams aptarti ir papasakoti.

Kūrinys leidžia žiūrovui sustabdyti laiką ir ramiai, patiriant vieną auksinę pirmosios Lietuvos Respublikos dieną, įvertinti ją nūdienos audringų laikų kontekste.

Idėjos autorius ir filmo kūrėjas Povilas Vincentas Jankūnas – architektas kuriantis parodų dizaino, iliustravimo, komiksų ir virtualios / interaktyvios medijos srityse. 2019 m. baigė architektūros bakalauro studijas Vilniaus Gedimino technikos universitete. Kuria parodų dizainą / architektūrą Lietuvos nacionaliniame dailės muziejuje, Bažnytinio paveldo muziejuje, MO muziejuje ir kitose institucijose. Domisi architektūros samprata ir išraiška virtualioje aplinkoje. Kuravo pokalbių ciklą „Virtuali erdvė“. Kartu su draugų grupe susibūrė į video žaidimų kūrimo kolektyvą „Weekend Warriors“ su kuria išleido Lietuvoje apdovanojimus pelniusius žaidimus. Kuria architektūros įkvėptas iliustracijas bei komiksus. Yra keleto komiksų knygų autorius.

Filmo garso takelio autorius Ignas Čeponis – 2019 m. baigė architektūros studijas, po kurių kelerius metus užsiėmė architektūros veikla Lietuvoje ir užsienyje, nuo 2022 m. dirba urbanistikos įmonėje. Jau kurį laiką be urbanistikos ir architektūros užsiima muzikine bei garso dizaino veikla. Šiuo metu groja ir kuria grupėje „blank“, yra garso dizaineris vaizdo žaidimų kūrėjų kolektyve „Weekend Warriors“, įvairiuose meniniuose projektuose bendradarbiauja su Povilu Vincentu Jankūnu.

Paroda galerijoje A-XY veiks gegužės 9-12 dienomis.