… ėjo du tūkstančiai devyniolikti Viešpaties metai, pasaulyje keitėsi valdžios ir papročiai, o atokiai nuo viso to esantys muziejininkai mokslui pašvęstose tyliose celėse baltomis pirštinėmis apmautomis rankomis pagarbiai tyrinėjo jiems saugoti pavestus eksponatus…
Meluoju! Nors dalis tiesos – apie baltas pirštines ir pagarbą – yra, tačiau tylos ir atitrūkimo nuo šiandienos pasaulio Kauno miesto muziejuje tikrai nerasi. O labai nesigiriant galima konstatuoti, kad Kauno miesto muziejaus Miko ir Kipro Petrauskų namai apima labai daug – žaluma alsuojantį, toliau nuo miesto centro ir Senamiesčio esantį Žaliakalnį, plataus kultūrinio lauko eksponatų rinkinį, Pirmosios Lietuvos Respublikos menininkus menantį memorialinį Kipro Petrausko butą, Valstybės teatrui skirtą ekspoziciją, puikias edukacines programas ir netgi vietoje nenusėdinčias muziejininkes. Ko dar norėti?
Apie „ko dar norėti?“, o tiksliau, apie „X erdvę“ Kauno miesto muziejaus Miko ir Kipro Petrauskų namuose, ir skaitykite šios savaitės rubrikoje „Muziejaus trečiadienis“.
Šis klausimas iškilo diskutuojant, kaip paminėti kompozitoriaus Juozo Naujalio 150-ąsias metines. Norėjosi ne tik papasakoti apie jo gyvenimą, darbus, indėlį į Kauno ir Lietuvos muzikinę kultūrą (tą padarėme konferencijoje), ne tik parodyti rankraščius ir fotografijas (visa tai suskaitmenintą galite pamatyti LIMIS sistemoje), o pateikti šiek tiek kitaip – laisviau, plačiau, labiau susiejant su šiandienos muzika.
Įkvėpti daugybės įvairių J. Naujalio vykdytų veiklų, sukūrėme erdvę bendrai kūrybai, susitikimams, pokalbiams, kur būtų galima bet kada užeiti muziejaus darbo metu pagroti, pasiklausyti vinilinių plokštelių, pažaisti stalo žaidimų ar paskaityti. Pavadinimą „X erdvė“ išrinko lankytojai. Jis geras! Nes nežinomasis „x“ yra neribotas, kaip ir erdvės idėja. Daugialypės erdvės kūrimas minimas ir Kauno miesto muziejaus misijoje: „Saugodami Kauno istorijas ir įkvėpti jų, mes įsipareigojame kauniečiams ir miesto svečiams kurti erdvę pažinti, įsitraukti, dalintis, burtis, kalbėtis.“
Pokalbiams rinkomės kuo įvairiausius – elektroninės, roko, indie roko, performansų, hiphopo – muzikos kūrėjus. „X erdvės“ atidarymas prasidėjo pokalbiu su „Golden Parazyth“ nariais Giedriumi Širka ir Aurimu Vilkišiumi, čia kalbėjo (ir grojo!) Kaseta, „Baltojo kiro“ lyderis Tautvydas Paulius Augustinas, Domantas Razauskas, Lietuvoje geriausiai žinomas Few Nolder pseudonimu Linas Strockis, buvęs ŽAS grupės narys Marijus Berenis, performansų kūrėja Daina Pupkevičiūtė, dar žinoma pseudonimu Daina Dieva, dainininkė, muzikos kūrėja ir aktorė Jurga Šeduikytė, Rimas Šapauskas, reperis Edgaras Adamovas ADE, Tautvydas Gaudiešius, dirigentas Kęstutis Jakeliūnas, kompozitorius Arturas Bumšteinas, grupės „Colours of Bubbles“, „Flash Voyage“, „shishi“, „Tie Geresni“, muzikinių klubų „Lizdas“ ir „Lemmy“ komandos, koncertavo ansamblis „Vox Oblivionis“.
Erdvėje pavyko sukurti laisvą, neįpareigojančią aplinką, kurioje iš atsipalaidavusių kūrėjų išgirdome nekasdienių istorijų – nuo to, kaip skirtingai prasidėjo jų kelias į muziką ir įvairių įkvėpimo šaltinių, iki muzikanto duonos finansinių džiaugsmų ir rūpesčių, gyvenimo filosofijų, kelionių ir net pagrobimo! Ne vienas gerbėjas galėjo asmeniškai pasikalbėti su savo numylėtiniais.
Patyrėme, jog „X erdvė“ tinka ne tik pokalbiams! Čia vyko (ir tikimės vėl vyks) filmų peržiūros ir šokių, žaidimų vakarai.
„X erdvė“ į muziejų atnešė naujų idėjų. Supratome, kad pokalbių ir susitikimų erdvė tikrai reikalinga. Tam skirta siena pildėsi svečių parašais, o mes – drąsos ir tikėjimo, jog muziejus yra atvira vieta visokios, ne tik akademinės, muzikos kūrėjams. Mes supratome, kad muziejus gali būti tarpininku tarp istorijos ir šiuolaikinio pasaulio. Suvokėme, jog nors esame specifinis, netgi nišinis muziejus, mūsų lankytojai yra įvairūs ir tiesiog nenuspėjami.
Erdvė jau turi du adresus, nes vasaros pokalbius perkeliame į J. Gruodžio sodą. Norėdami, kad pokalbiai pasiektų kuo daugiau klausytojų, pradėjome tiesiogines transliacijas muziejaus „Facebook“ paskyroje.
Kokie mūsų planai? Gegužės mėnesį kalbėsimės su vietoje nenustygstančia Migloko. Vasarą J. Gruodžio sode kalbėsimės su Algirdu Šapoka, Dominyku Vaitiekūnu, „Kamanių šileliu“, kelių kartų Kauno kompozitoriais.
Daugiau neatskleisime, nes norime nustebinti. Ir susitikti tiesiogiai, neskubiai ir atvirai pasikalbėti, pasiklausyti muzikos. „X erdvėje“.