Kauno menininkų namai kviečia kultūros bendruomenę ir kultūrai neabejingus miestiečius švęsti savo gimtadienį visą šią savaitę, iki lapkričio 29 d.
Savaitės renginių serija specialiu pavadinimu „Atminties mankšta“ kvies susimąstyti apie šios įstaigos, švenčiančios jau 53-čius metus, vietą miesto ir šalies kultūros gyvenime šiandien. Gimtadienio savaitės renginiai žymi dar vienus svarbius metus įstaigai, kuri remia ir puoselėja vietos kultūros bendruomenę, kylančius/ias menininkus/es, skatina kūrybiškumą ir bendradarbiavimą.
„Kauno menininkų namai, tarsi gyvas miesto kultūros kūnas, nešantis savyje istorijas, patirtis ir meninius atradimus, kurie mus paliečia, įkvepia ir palaiko ryšį tarp praeities ir dabarties. Tai bus proga reflektuoti, kuo mums svarbi ši erdvė ir kokį vaidmenį ji atlieka mūsų miesto kultūros scenarijuose. Šioje gimtadienio savaitėje kartu mankštinsime atmintį ir prisiminsime, kad istorija yra ne tik praeitis, bet ir kasdienybėje kuriama dabartis, o menininkų namai – tai vieta, kur menas ir bendrystė jungiasi į gyvą, nuolat besikeičiantį pasakojimą“, – rašoma šių metų Kauno menininkų namų gimtadienio renginių savaitės aprašyme.
Renginių savaitė, pavadinta „Atminties mankšta“, žada tapti unikalia patirtimi, atskleidžiančia turtingą Kauno menininkų namų istoriją ir šiuolaikines menines veiklas, kurios suklestėjo tarp įstaigos sienų. Dalyviai turės galimybę įsitraukti į įvairias veiklas, kuriomis bus švenčiama praeitis ir kartu žvelgiama į kultūros ateitį Kaune.
„Džiaugiamės galėdami paminėti savo gimtadienį taip, kad jis atspindėtų mūsų įsipareigojimą šiuolaikinei kultūrai ir gyvybingai bendruomenei“, – sakė Kauno menininkų namų direktorė Simona Savickaitė. „Šių metų tema skatina apmąstyti ir tyrinėti atmintį – esminį tiek meno, tiek asmeninio augimo elementą.“
Pirmasis gimtadienio savaitės renginys – apie perdegimą kultūros lauke
Kaip dažnai dirbdantieji kultūros lauke jaučiasi išsekę ir pamiršti? Kur dingsta jų kūrybiškumas? Kaip visada atsiminti ir puoselėti save?
Jau pirmadienį, lapkričio 25 dieną, 18:30 val. Kauno menininkų namuose įvyko menininkų ir kultūros vadybos profesionalų susitikimų ciklo „Pasimatymai“ renginys, skirtas perdegimo temai aptarti.
Pirmoje renginio dalyje medicinos psichologė Eglė Rojienė papasaokjo apie perdegimo reiškinį ir kaip laiku jį atpažinti ir sau padėti. Antrojoje dalyje kultūros prodiuserė Klaudija Aleksandravičiūtė pasidalino asmenine patirtimi, ką reiškia išgyventi perdegimą.
Šventiškas slemas
Vienas populiariausių Kauno menininkų namų sakytinės poezijos renginys dar vadinamas slemu taip pat įsilies į gimtadienio savaitės programą. Slemo dalyviai kviečiami prisidėti prie gimtadienio sukuriant bent eilutę, skirtą menininkų namams, „kur kiekvienas rimas ir posmas gali tapti odė šiai kūrybos erdvei“.
Lapkričio 26 d. 19 val. įvyksiantis slemas žada būti kitokiu išlaikant tas pačias taisykles kaip visada, kur būtina skaityti savo tekstą, pasirodymas negali viršyti 3 minučių, negalima vilkėti kostiumų, naudoti garso efektų ar kviestis pagalbininkų.
„Galbūt rašysi apie aukštas lubas, interjerą ar negirdėtas KMN paslaptis? Ateik lapkričio 26 d. 19 val. ir užkariauk sceną – tegul poezija čia skamba taip, kaip niekur kitur!“ – kviečiama renginio skelbime.
Savaitės programoje trys parodos
Kauno menininkų namai neatsiejami nuo įvairių parodinių veiklų, gimtadienio savaitės metu atidarys lankytojams net tris parodas. Pirmoji paroda kvies pažvelgti į Kauno menininkų namų darbuotojų kasdienybę šiandien:
„Kauno menininkų namuose šiuo metu dirba net 17-kos žmonių komanda, kuri rūpinasi ne tik KMN renginių turiniu, jų sklaida, bet ir, kad garsas gerai girdėtųsi, kad renginiuose būtų patogu dalyvauti, kad būtų, kur atsisėsti, kad KMN neapaugtų voratinkliais, ar, kad internetas visai neužlūžtų. O ką jau kalbėti apie sutarčių parengimus, sąskaitų apmokėjimus ir viešuosius pirkimus“ – pasakoja KMN kultūrinių veiklų kuratorė Agnė Bagdžiūnaitė. KMN darbuotojų šiuolaikinę kasdienybę buvo pakviestas užfiksuoti gatvės fotografas Remis Ščerbauskas. Paroda-projekcija veiks visą darbo savaitę KMN skaitykloje.
Lapkričio 27 d., gimtadienio savaitės trečiadienį, 18 val. Kauno menininkų namuose atidaroma paroda „Miesto atminties laboratorija“. Paroda įgyvendinama jau ne pirmą kartą bendradarbiaujant „ArchiTextura LAB“ ir Kauno menininkų namams. Anot parodos kuratoriaus Justino Kalinausko, paroda bandys atsakyti į klausimus apie architektūrinį, urbanistinį ir socialinį miesto fenomeną. Kaip Kauno miesto praeitis paveikia šiandieną? Kokie atminties fragmentai iš XIX–XX a. formuoja mūsų santykį su supančia aplinka?
Trečiosios gimtadienio savaitės parodos atidarymą papildys ir performansas. Lapkričio 28 d. 18.30 val. įvyks paskutinis parodų, diskursyvių renginių ir edukacinės programos „Sapnas pilvu į viršų (šuo ar žuvis?)“ parodos atidarymo ir performanso renginys. Suomių menininko Kristoffer Ala-Ketola daugiasluoksnės parodos atidarymą papildys ypatingas estų obojininkų ir performanso menininkų Gregor Kulla pasirodymas. Paroda veiks iki gruodžio 20 d. Kauno menininkų namų galerijoje antrame aukšte.
Gimtadienio kulminacija – penktadienio koncertas
Kauno menininkų namų gimtadienio savaitės baigiamajame renginyje žadama, kad susipins ne tik dabartis ir praeitis, bet ir muzikinės emocijos, perkeliančios mus į kitokias patirčių erdves. Koncerto programoje net trys atlikėjų grupės: kellyviewcontrol, Pony Pracht ir GROJA MAGAS.
Renginio vienas iš organizatorių Povilas Mintautas teigia, kad klausytojų ausys bus pamalonintos shoegaze žanro įkvėptos grupės kellyviewcontrols kuriamais garsais, avangardinio popso ir dreamtronikos poetės Pony Pracht iš Leipzigo energija ir galiausiai garso performansų menininko Arma Agharta (GROJA MAGAS) kaip visada netikėtais pasirodymo tonais. „Kviesime švęsti gimtadienį su tortu ir pokalbiais, kurie sujungia visus, neabejingus muzikai ir saldumynams.“
Kauno menininkų namai kviečia visus prisijungti prie šventės ir prisidėti prie menui ir kultūrai neabejingos bendruomenės, kuri jau 53 metus apibrėžia Kauno menininkų namus. Daugiau informacijos ir visą renginių programą rasite: www.kmn.lt