Žurnalų archyvas

Maršrutas spalio 4–6 dienoms

3 spalio, 2024, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PENKTADIENIS, 10 04

Istorijų festivalis.  Žygis-ekskursija su žurnalistu V. Trofimišinu „Šilelis. Žvejų kaimo istorinės metamorfozės“, 14:00
Raudondvario pilis, Pilies tak. 1, Kauno raj.

Žygio-ekskursijos metu, lydimi žurnalisto Viktoro Trofimišino sužinosite, kas vyko Nemuno ir Nevėžio santakoje amžių tėkmėje (istorinis ir geografinis aspektai), išgirsite apie Šilelio žmonių gyvenimą bei iškilias asmenybes, skirtingų tautybių (lietuvių, vokiečių, rusų) sugyvenimą Šilelio kaime. Po žygio – parodos „Šilelio senkapio radiniai“ atidarymas. Renginio metu lankytojų lauks paskaita „Žinia iš praeities (apie ką pasakoja Šilelio senkapio radiniai)“

Nemokamai, su registracija.

Philippe Lecourtier fotografijų parodos „Razom“ atidarymas, 16:00
Vytauto Didžiojo karo muziejus, K. Donelaičio g. 65 

Prancūzas fotografas Philippe’as Lecourtier jau nemažai metų fotografuoja gatvės gyvenimą, kasdienį miesto srautą, žmones, įvykius. Kaip pasakoja jis pats, iš pradžių buvo nejauku ir keista fotografuoti paramą į dėžes rūšiuojančius ukrainiečius, tačiau vėliau pats pradėjo nuolat lankytis Ukrainos palaikymo mitinguose ir juos dokumentuoti, fiksuoti emocijas. Parodos autoriui fotografavimas reiškia ne tik fiksavimą, bet ir palaikymą, buvimą ten kartu.

Nemokamai. 

Laimos Baršauskienės knygos „Mirtis ir mažiau svarbūs dalykai“ pristatymas, 18:00
Ąžuolyno biblioteka, Radastų g. 2

Laima Baršauskienė fiksuoja jautrias, graudžias ir skaudžias slaugytojos kasdienybės akimirkas, ir šios istorijos verčia susimąstyti. Moteris atvirai pasakoja apie pasiaukojantį medikų darbą, sudėtingus jo užkulisius ir atveria įsisenėjusias sveikatos sistemos žaizdas.

Nemokamai.

Istorijų festivalis. Knygos „Kaunas S. Lukošiaus žvilgsniu: industrinis miestas“ pristatymas, 18:00
Kauno rotušė, Rotušės a. 15

Mūsų dienų sulaukė įspūdingas Stanislovo Lukošiaus (1906–1997) kūrybinis palikimas. Trečiasis fotografo darbams skirtos albumų serijos leidinys skirtas įvairių šakų Kauno pramonės raidai atskleisti. Jame publikuojamos nuotraukos reikšmingos atskirų gamyklų istorijai, jų sparčiai plėtrai ir veiklai specifinėmis sovietinės ekonomikos sąlygomis XX a. antrojoje pusėje.

Nemokamai.

Koncertas „Fortepijono virtuozas Kasparas Uinskas ir KMSO”, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Koncerto programoje kartu su orkestru vakaro solistas atliks F. Chopino Koncertą fortepijonui ir orkestrui nr. 1 e-moll, op. 11. Taip pat skambės C. Debussy trys simfoniniai eskizai „Jūra“. Kauno miesto simfoninis orkestras taip pat atliks vieno žinomiausių vokiečių romantinės operos kūrėjų R. Wagnerio operos „Niurnbergo meisterzingeriai“ uvertiūrą. Koncerto dirigentas – Vlad Vizireanu (Rumunija).

Su bilietais.

Istorijų festivalis. Audiovizualinės instaliacijos „Sutartinai“ pristatymas, 18:00
Kauno kultūros centras, Vytauto pr. 79

Audiovizualinė instaliacija, kurioje susijungs originali muzikinė kompozicija, baltiškų simbolių grafinė animacija, tūrinis tekstilinis objektas, atspindintis M. K. Čiurlionio pasaulėvaizdį. Ši instaliacija kviečia įsiminti ir išgyventi kultūros ir meno sintezę naujais, moderniais būdais. Spalio 4 dieną instaliacija bus pristatoma kartu su šokio trupe „ULNA“.

Nemokamai.

Festivalio „Lokys, liūtas ir šakelė“ atidarymo diptikas, 18:30
„Romuva“, Laisvės al. 54

Ilgėjančiame festivalyje – 16 pilno metražo filmų ir 1 trumpo, nuo Azijos iki Lotynų Amerikos. Kiekvienas filmas atrinktas iš didžiųjų kino festivalių – Berlyno, Kanų, Venecijos ir San Sebastiano. Festivalio „Lokys, liūtas ir šakelė“ atidarymo metu bus rodomi du filmai – „Keliautojos poreikiai“ (Hong Sang-soo, P. Korėja, 90min.) ir „Kažkas įžengia į šviesą“ (Wim Wenders, Japonija, 8 min.).

Su bilietais.

ŠEŠTADIENIS, 10 05

Tarptautinis fotografijos ir medijų meno festivalis IPMA: menininkų paskaitos, nuo 13:00 val. 
M. Žilinsko dailės galerija, Nepriklausomybės a. 12

Šią savaitę pradėjusias veikti festivalio parodas, kurias vienija tema „Gyvenimo istorija“, savaitgalį papildys ir jų kontekstą praplės nemokamų paskaitų programa. Pranešimus skaitys Karolina Wojtas, Nina Röder, Lukas Mykolaitis, Gintautas Mažeikis, Natalija Arlauskaitė.

Nemokamai.

Festivalio lankytojai / Sebastijono Petkaus nuotr.

Aldonos Keturakienės parodos „Piligrimai“ atidarymas, 14:00
A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejus, V. Putvinskio g. 64

Aldona Keturakienė kūrybos penkiasdešimtmetį pažymi specialia paroda „Piligrimai“, kuri apibendrina svarbiausius menininkės kūrybos principus. Kurdama autorė visuomet ieško inovatyvių keramikos meno technologijos ir plastinių galimybių. Profesionaliai valdydama įvairias medžiagas, savo darbuose išgrynina idėjas, įtraukia žiūrovus koncepcijos sumanymais ir nustebina netikėtu išpildymu.

Nemokamai.

Istorijų festivalis.  Diskusija „Mikrorajonų istorijos, 14:00
Kauno rotušė, Rotušės a. 15

Projektas „Gyvasis mikrorajono archyvas“ – tai siekis kūrybiškai ir įtraukiai atverti įpaveldinimo procesus sovietmečiu statytų rajonų gyventojams. Šių vietovių pasakojimai yra neatsiejama XX–XXI amžiaus istorijos dalis. Renginio metu vyks projekto rezultatų pristatymas ir diskusija, atskleidžianti pagrindines projekto metu kilusias temas. Kviečiame išgirsti ir pasidalinti nuotraukomis bei pasakojimais apie pastarųjų 50-ies metų Šilainių mikrorajonų gyventojų kasdienybę.

Nemokamai.

„Lokys, liūtas ir šakelė“. Filmas „Šešėlių pėdsakais“ (Ghost Trail), 18:30
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Vienintelis seansas! Tikrais įvykiais paremtas režisieriaus Jonathano Millet ilgametražis debiutas gniaužia kvapą nuo pirmųjų sekundžių. Kibirkščiuojanti įtampa čia persipina su moralinėmis dilemomis, socialinėmis ir politinėmis problemomis, o į ekraną įtraukia magnetiška Adamo Bessos (2022 m. Kanų „Ypatingo žvilgsnio“ apdovanojimas už geriausią vaidmenį filme „Harka“) vaidyba ir mistiškas garso takelis. Neleisdamas atsikvėpti nė akimirkai, prancūzas Millet gvildena klausimus, aktualius ne tik ištisai sirų kartai, bet ir mums visiems: kaip išlaikyti sielos tyrumą net tamsiausių žmonijos momentų akivaizdoje?

Su bilietais.

Kadras iš filmo

Istorijų festivalis.  Parodos „Industrinės pasakos“ pristatymas, 17:00
Kauno rotušė, Rotušės a. 15

Vlado Suncovo parodoje pristatomi Kauno miesto muziejaus eksponatai, atspindintys moderniosios miesto industrijos kūrimąsi skirtingais XX a. dešimtmečiais, bei juos apjungianti menininko Vlado Suncovo ir kūrybinės komandos instaliacija, interpretuojanti tai kaip istoriją, persipynusią su pasakoms būdingais elementais. Čia burtų lazdele tampa armatūros strypas, juo pamojus dygsta nauji blokiniai pastatai, protėvių vėlės aplanko dujų liepsnos pavidalu, o politinė ateitis įžvelgiama giliuose gelžbetoniniuose šuliniuose.

Nemokamai.

Dokumentinis filmas „Mana rajons: Pietinis“, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Dukart nugriauti, istorinius sluoksnius praradę Šiauliai, įvardinami kaip „vis iš pelenų atsikuriantys” arba miestas, „kuriame viskas galima“. Režisierė Julija Juknaitė kviečia kartu su žmonėmis ir jų istorijomis kviečia ieškoti šiandieninio Pietinio įvykio kartu su Pietinio Kronikų autoriumi Rimantu Kmita, atrasti Pietinio muzikos sceną ir diskutuoti apie rajono aplinką ir įtaką gyventojams.

Nemokamai.

AURA 34: „Venus Anatomique“, 21:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

Projekte „Vénus anatomique“ Sarah Baltzinger komentuoja pasaulio netvarką, t. y. paviršutinišką moters kūno simuliakrą ir seksualizavimą. Ji kuria visatą, kurioje moteriškumas virsta maskaradu ir pasirodo per iškreiptą absurdo prizmę. „Vénus anatomique“ pristato kolekciją moteriškų kūnų, kurie ruošiami „darbui“ ir staiga įmetami į aplinkybes, kai svarbiausia ­– išlikti. Kūrinys atskleidžia dvi jų būsenas: žmogiškosios prigimties ir reprezentacijos objekto. Šį dvilypumą pabrėžia nuolatinis kūno siekis atgauti save.

Su bilietais.

SEKMADIENIS, 10 06

Istorijų festivalis.  Spektaklis-ekskursija „RIBOŽENKLIAI. KAUNAS“, 12:00
Pradžios taškas — Karo muziejaus sodelis

Tai unikalus šokio spektaklis – ekskursija, leidžiantis geriau pažinti ir iš naujo pajusti kasdien matomus objektus, miesto erdves, atrasti jų istoriją bei užčiuopti praeities pulsą dabartyje. Spektaklio, kurį atlieka šokio trupė ULNA, dėmesio centre – Kauno tarpukario modernizmo architektūra ir pats Kaunas. Miestas, kuris tarpukariu stojo į lenktynes su kitais Europos miestais ir pasiekė savo: tapo lygiaverte to meto sostine ir netgi tituluojamas mažuoju Paryžiumi.

Su bilietais.

„Lokys, liūtas ir šakelė“. Filmas „Nebaigtas filmas“ (An Unfinished Film), 15:30
„Romuva“, Laisvės al. 54

Naujame garsaus Kinijos disidento Lou Ye („Šešėlių žaismas“) filme persipina fikcija ir tikri, pandemijos metu užfiksuoti kadrai. Šis derinys padeda režisieriui nepriekaištingai atkurti ankstyvąsias pandemijos dienas lydėjusią paniką. Įtampa, nerimas, izoliacija ir tarsi sustojęs laikas: uždaryti kambariuose, filmo komandos nariai bendrauja per skaitmeninius ekranus, o juos gniuždo monotonija. Trindamas tradicinio kino ribas, režisierius Lou Ye ne tik žvelgia į totaliame chaose paskendusį kūrybinį procesą, bet ir bando užčiuopti gilesnius pandemijos padarinius Kinijai bei visam pasauliui.

Su bilietais.

Tarptautinis kamerinės muzikos festivalis AVANTI. „Atgarsiai“, 16:00
VDU Didžioji aula, Gimnazijos g. 7

Myroslava Kotorovych (smuikas, Ukraina) ir Milda Umbrusevičiūtė (fortepijonas) atliks Johann Sebastian Bach, Valentin Silvestrov, Franz Schubert ir kt. muziką.

Nemokamai.

AURA 34: „Meat Factory“, 19:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

Šokio teatras „Okarukas“ kartu su Panevėžio teatru „Menas“ pristato šokio spektaklį „Meat Factory“ pagal Jaroslavo Melniko romaną „Maša, arba Postfašizmas“. Rusijos fašistinių idėjų įsigalėjimas, karas Ukrainoje ir Gazos ruože, ekstremalių dešiniųjų pažiūrų partijų suaktyvėjimas Vakarų Europoje – nerimas dėl humanizmo krizės pastarųjų geopolitinių įvykių kontekste skatina ieškoti aktualios medžiagos ir meninės kalbos, tinkamos keliant esminius klausimus apie žmogiškumą. Pokalbį apie kūrinį skaitykite čia.

Su bilietais.