Žurnalų archyvas

Spalis Kaune: festivaliai ima viršų (akiratyje – kinas, muzika, fotografija)

1 spalio, 2024, KPK redakcija | Naujienos

Iškart po rudens lygiadienio ne tik orai, bet ir kalendoriaus įrašai ėmė priminti, kad jau tikrai nebe vasarėlė. Kino ir teatro premjerų gausa, vienas po kito skelbiami koncertai, parodos – spalį kultūra žydėte žydi. Sulig mėnesio pradžia prasideda ir ne vienas pasiilgtas festivalis. 

Daugiau renginių ieškokite mūsų dukart per savaitę publikuojamuose maršrutuose,  nuolat atnaujinamame Kauno kultūros kalendoriuje ir žurnale „Kaunas pilnas kultūros“, kurio naujas numeris pasirodys spalio 3 dieną. 

Festivaliai ir didieji renginiai 

Spalio 1 d. atveriama antrojo Tarptautinio fotografijos ir medijų meno festivalio IPMA jungtinė paroda, kurioje pirmą kartą istorijoje pristatomos stereotipus apie A. Sutkaus kūrybą laužančios spalvotos fotografijos. Taip pat pagrindinėje parodoje M. Žilinsko dailės galerijoje – Nina Röder, Karolina Wojtas, Julija Goyd, Mario Wezel, Ivonne Thein, Artūras Morozovas, Tadas Kazakevičius ir atsiliepę į organizatorių kvietimą „Gyvenimo istorijos“ tema, kūrėjai, kurie, pasitelkdami įvairias meno formas, pasiners į autentiško – kartais sudėtingo, o kartais, lengvai ironiško, gyvenimo paieškas. Spalio 3–5 dienomis festivalis kviečia į kūrėjų skaitomas paskaitas. Daugiau informacijos. 

Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena Kaune tradiciškai minima ne tik spalio 1-ąją, bet ištisą spalį – Senjorų mėnesį. Išskirtinai senjorams dedikuotoje programoje šiemet suplanuota daugiau kaip pusšimtis nemokamų renginių. Garbaus amžiaus kauniečiai kviečiami į parodas, koncertus, paskaitas ir sporto bei sveikatingumo užsiėmimus. Čia – savivaldybės skelbiama programa, o čia – Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos parengtos įdomybės. 

Istorijų festivalis, kurį Kauno miesto muziejus paveldėjo iš „Kaunas 2022“, šiemet lauks spalio 3–6 dienomis. „Festivaliu siekiame priminti daugiatautę vietos istoriją, stiprinti dialogą tarp skirtingų Kauno miesto ir rajono bendruomenių, skatinti žmonių pasididžiavimą vieta, kurioje gyvename, o kartu – ieškoti inovatyvių istorijų pasakojimo formų“, – kviečia organizatoriai. Programa.

Pernai debiutavęs architektūros festivalis vaikams šiemet klausia „Kur paslėpti lobiai?“ ir į Kauno centrinį paštą kviečia spalio 11–13 dienomis. Programa.

Jau ketvirtus metus iš eilės Vytauto Didžiojo universitetas kviečia visą spalio mėnesį aktyviai domėtis lietuvių diaspora – jos istorija, bendruomenių, lituanistinių mokyklų veikla bei diasporos kūrėjų darbais. „Spalis – lietuvių diasporos mėnuo“ – tai renginių ciklas, apjungiantis VDU, kitų organizacijų, institucijų ir pavienių mokslo ir kūrybos atstovų iniciatyvas, susijusias su lietuvių diasporos tematika. Programa.

Parodos 

Iki spalio 13 d. spėsite aplankyti tapytojo Luko Marciulevičiaus parodą „Taškas, kuris išėjo pasivaikščiot“, veikiančią meno galerijoje „Drobė“.

iki spalio 18 d. Kauno menininkų namai kviečia suspėti į ciklo „Sapnas pilvu į viršų (šuo ar žuvis?)“ parodą, kurioje pristatoma Ievos Rižės instaliacija. Joje menininkė pateikia intensyvų netikrumo, nežinojimo, fragmentacijos ir trūkių spektrą ir kviečia atsiverti kitokiai etikai ir estetikai.

Rugsėjo 20 d. Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje atidaryta didelio masto paroda „Lozoraičiai – vilties diplomatija: šimtmetis valstybės naudai“, skirta diplomatų Lozoraičių metams, kuri veiks iki vasario 16 d., o spalį čia bus atidaryta legendinio scenografo Liudo Truikio garbei surengta paroda. 

Istorinėje LR Prezidentūroje nuo rugsėjo veikia mažesnė, bet taip pat labai įdomi ir rinkimų nuotaikoms tinkama ekspozicija „Mūsų pasirinkimai: žvilgsnis į keturias Lietuvos politikų kartas“.  

Vytauto Didžiojo karo muziejus kviečia domėtis „Sarmatų karvedžiais“. Be to, iki pat metų galo čia veikia paroda „Kurianti Lietuvos diplomatija“, skirta Lozoraičių metams. „Ar jau matėte eksponuojamus puikius senosios Užsienio reikalų ministerijos baldus? Su kokiais iššūkiais susidūrė jaunos Lietuvos Respublikos diplomatai? Ką diplomatas dirba visą dieną? Koks buvo Lietuvos diplomatijos kelias nuo 1919 m. Paryžiaus taikos konferencijos iki Rusijos invazijos į Ukrainą? Ar žinote, kad Lietuvos diplomatai išeivijoje nenutraukė darbo net sovietinės okupacijos metais?“, – klausimus beria parodos rengėjai. 

Kauno paveikslų galerijoje iki spalio 27 d. karaliauja XIII Tarptautinė Vilniaus tapybos trienalė – kiekvieną trečiadienį 17 d. pasivaikščioti po ją kviečia gidai. 

Galaunių namuose-muziejuje šį mėnesį veikia jaunųjų kūrėjų paroda „Sambūris“ ir Kristinos Gudonytės-Dūdienės „Vilnius-Kunigiškis“

„Sambūris“. Atidarymo akimirka. Marijos Valasevičiūtės nuotr.

VDA Kauno fakulteto galerijoje spalio 9 d. atidaroma Karolinos Ūlos Valentaitės paroda „Kaulų tyrlaukiai“, kurioje menininkė tyrinėja subtilius ryšius tarp savęs, mamos ir gamtos. 

„Meno parkas“ spalio 10 d. pakvies į Kipro Dubausko parodos FIRESTARTER atidarymą kuris iš galerijos erdvių persikels į šiuo metu archeologų kasinėjamą Kauno rotušės aikštę. Čia specialiai šiam renginiui įrengtame savivartyje / DJ būdoje muzikinę programą leis kviestiniai atlikėjai, o pati paroda, tiksliau, filmai, lankytojų lauks dviejuose galerijos aukštuose. 

Spalio 11 dieną „Meno parke“ bus atidaryta seniausios Estijoje menininkų grupės „Kursi koolkond“ paroda. „Ši paroda – tarsi mažas stebuklas“, – sako kaunietis menininkas Reiu Tüür, jau 31-erius metus aktyvus „Kursi koolkond“ narys. Abi parodos – iki lapkričio 10 dienos. 

Lietuvos švietimo muziejuje iki spalio 25 d. veikia paroda „Istorijos kvapai: nuo Kleopatros iki Napoleono“. Muziejus kartu su parfumere Jolanta Cinaitiene kviečia įkvėpti istorijos aromatų ir simboliškai leistis į pasimatymą su skirtingų istorinių laikotarpių, tiesiogiai ir netiesiogiai Lietuvos kultūriniam gyvenimui įtakos turėjusiomis, asmenybėmis.

Praūžus Istorijų festivaliui, Kauno rotušės palėpėje liks veikti Vlado Suncovo paroda „Industrinės pasakos“. Naujai atvertoje rotušėje taip pat veikia ir ilgamečiam jos ceremonmeisteriui Kęstučiui Ignatavičiui dedikuota paroda. 

Kitame netoli esančiame Kauno miesto muziejaus skyriuje – Kauno pilyje – veikia vieno eksponato paroda „Naujas muziejuje“, kurios objektas – šimto metų senumo „japoniškas“ kavos-arbatos servizas, priklausęs Kauno inteligentei Elenai Varašytei-Jocaitienei, rašytojo, žurnalisto ir vertėjo Viktoro Jocaičio žmonai.

Maironio lietuvių literatūros muziejus savo parodose kviečia domėtis kūriniu „Lietuva brangi“ ir keturvėjininkais.

Ąžuolyno bibliotekoje (K. Donelaičio g. 8) visą mėnesį eksponuojama kilnojamoji paroda „Galingai įsiliejęs teatro intakas. Kino ir teatro aktoriui Donatui Banioniui – 100“, skirta aktoriaus jubiliejiniams metams paminėti.

Kauno IX forto muziejuje iki spalio 29 d. veikia pirmą kartą į Europos Sąjungą atvežta paroda iš Ukrainos „Bachmutas. Genocido veidai 1942 | 2022“. Nacionalinio istorinio memorialinio draustinio „Babin Jar“ parengta paroda pristato Bachmuto praeities ir dabarties tragedijų retrospektyvą ir atskleidžia šiurpų genocido paveikslą, kurio veidas tas pats – totalitarinis režimas su neapykantos ideologija.

Primename, kad paskutinį mėnesio sekmadienį, spalio 27 d. – nemokamas daugelio muziejų lankymas. Tai puiki proga aplankyti ir naujas, ir jau anksčiau atidarytas parodas bei nuolatines ekspozicijas. 

Scenos menai

Spalio 1 d. sostinėje, o spalio 3 d. Kauno „Romuvoje“ atveriamas tarptautinis šokio festivalis AURA 34. Jau 34-rius metus be pertraukos šiuolaikinio šokio tradicijas puoselėjantis renginys ištikimai laikosi savo vizijos – festivalyje tik pripažinti šokio meistrai ir jų visame pasaulyje kokybės ženklu tapusi kūryba, pakviesianti įsimintinam šokiui kiekvieno festivalyje apsilankiusiojo sielą.  Programa.

Spalio 4 d. – pirmoji sezono premjera Kauno valstybiniame muzikiniame teatre. Gal menate, kaip pasaulis ėjo iš proto dėl dviejų moterimis persirengusių muzikantų? Mūsuose tas nespalvotas kino filmas išgarsėjo pavadinimu „Džiaze tik merginos“. Jo įkvėpto miuziklo „Sugar“ režisierius – Andrius Žiurauskas, o muzikinis vadovas ir dirigentas – Julius Geniušas. 

Trečiadienį, spalio 16 d., BLC bus rodomas trupės „Nuepiko“ interaktyvus šokio spektaklis „4 Viktorai“. Kūrybiškas ir platus požiūris į judesį, olimpiniai žiedai, deglas, šventė ir vieningumas yra šio spektaklio įkvėpimo šaltiniai.

Nuo spalio 18 d. Nacionaliniame Kauno dramos teatre rodomas spektaklis „Kartoteka“ – naujas režisieriaus Gintaro Varno darbas pagal lenkų poeto bei dramaturgo Tadeuszo Różewicziaus (1921-2014) pjesę. Tai ironiškas spektaklis apie žmogų kryžkelėje, jo ėjimą į save ir bandymą surasti gyvenimo prasmės atramas.

Spalio 18 – 27 dienomis penktąkart grįžta netradicinio teatro festivalis „Namas Nr. 5“, kuris šiemet teatrą apgyvendins VDU Botanikos sodo oranžerijoje. Čia organizatoriai kurti pakvietė nepriklausomą vizualinių eksperimentų teatrą „Kosmos Theatre”, kūrybinį Justo Tertelio ir Raimondo Klezio duetą bei režisierių Karolį Zajauską. Programa.

Kauno miesto kamerinis teatras šį mėnesį – be premjerų, bet spalis – puiki proga pamatyti ankstesnius „Kosmos Theatre“ kūrinius „S’Anatomia“ ir „Kafka Insomnia“, Agnės Dilytės „Nacionalines daržoves“ ar to paties Varno „Pagalvinį“. Repertuaras.

Muzika


Dar rugsėjį prasidėjęs kamerinės muzikos festivalis „Avanti“ šiemet kviečia s pažvelgti į muzikos pasaulį per judesio bei skambesio harmoniją. Festivalio koncertai VDU Didžiojoje auloje – spalio 6, 10, 12, 17, 19 dienomis, o šokio ir muzikos jungtis spalio 24 d. laukia netikėtoje renginių erdvėje „Manborė“ Aleksote, kur kurį laiką veikė cirko mokykla „Cirko Sapiens“. Programa.

Spalio 1, 9 ir 21 dienomis Kauno valstybinėje filharmonijoje vyksiančio Baltijos ir Šiaurės šalių muzikos festivalio ciklo priešistorė – 25 metus vykęs E. Griego ir M. K. Čiurlionio muzikos festivalis. Naujojo festivalio akiratyje – klasikinė muzika ir džiazas, M. K. Čiurlionis, E. Grieg, jų amžininkai ir sekėjai, folkloras ir jo interpretacijos bei Lietuvos diaspora, dialogai apie meno ir kultūros procesus pasaulyje. Programa.

Rugsėjį pradėtą 20-ąjį koncertų sezoną tęsia Kauno miesto simfoninis orkestras – jo repertuarą rasite čia, o mūsų parengtą interviu su orkestro vadovu Algimantu Treikausku skaitykite čia. Be kitų progų, spalio 18 d. orkestras pasirodys Kauno valstybinio choro 55-ojo gimtadienio koncerte, kuriame skambės Anton Bruckner ir Georg Friedrich Händel muzika. 

„Kaunas Blues“ bliuzo traukinys į stoties rajono barus ir Kauno sporto halę atvyks spalio 11–12 dienomis. Programa.

Spalio 11 d. senamiestyje esančiame muzikos klube „OLDMAN Kaunas“ legendinis kolektyvas „Siela“ pristatys vasarą įrašyto ir rugsėjį išleisto koncertinio albumo „Sielos stygos“ vinilinę plokštelę. Daugiau.

„Žalgirio“ arenoje jau spalio 4 d. koncertuos „Thirty Seconds to Mars“, o spalio 19 d. – „Apocalyptica“. Daugiau.

Ne vieną tamsią progą papurtyti savo kasas spalį siūlo sunkiosios muzikos klubas „Lemmy“, esantis prie pat abiejų Kauno stočių. Programa

Elektroninės muzikos gerbėjai savaitgaliais šokti renkasi į „Auditoriją“, esančią M. Žilinsko dailės galerijoje. Programa.

Literatūra

Knygų aptarimų, sutiktuvių, pristatymų ir susitikimų su kauniečių pamiltais ar dar tik atrandamais rašytojais spalį bus surengtas ne vienas. 

Ąžuolyno bibliotekoje šį mėnesį su savo leidiniais lankysis autorės Eirida Kudirkienė ir Laima Baršauskienė, Kauno arkivyskupas Kęstutis Kėvalas, o Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka Senjorų mėnesio proga spalio 15 d. pakvietė aktorę, knygų autorę Nijolę Narmontaitę. 

Pirmąjį spalio ketvirtadienį Maironio lietuvių literatūros muziejuje susitiks Kauno literatūros savaitės knygų klubas. Jo dalyvių dėmesio centre šįkart – poezija. Taip pat spalio 3 d. poezijos gerbėjai laukiami Kauno menininkų namuose, kur vyks Vidmanto Elmiškio knygos „Atsimokymas“ sutiktuvės. 

Spalio 4 d. Kauno valstybinėje filharmonijoje atsiminimų knygą apie maestro Petrą Bingelį pristatys Jurgis ir Ilma Bingeliai.

Spalio 5–6 dienomis Maironio lietuvių literatūros muziejaus padalinyje – Salomėjos Nėries ir Bernardo Bučo namuose-muziejuje vyks jungtinis dailininkų ir rašytojų pleneras „Pašėlusi laisvės diena“.

Kinas

Nuo spalio 4 d. kino teatruose – ilgai lauktas miuziklas „Džokeris: Folie à Deux“ (Joker: Folie à Deux), tą dieną prasideda ir festivalis „Lokys, liūtas ir šakelė“. Šiuolaikinio kino ciklas „Romuvoje“ ir „Forum Cinemas“ truks iki spalio 13 d., jame  – 16 pilno metražo filmų ir 1 trumpo, nuo Azijos iki Lotynų Amerikos. Kiekvienas filmas atrinktas iš didžiųjų kino festivalių – Berlyno, Kanų, Venecijos ir San Sebastiano. Programa.

Įdomūs filmai – ne tik kino teatruose. Štai spalio 5 d. Kauno menininkų namuose bus rodoma dokumentika „Mana rajons. Pietinis“ apie Šiaulius. Režisierė Julija Juknaitė kviečia kartu su žmonėmis ir jų istorijomis ieškoti šiandieninio Pietinio įvykio kartu su Pietinio Kronikų autoriumi Rimantu Kmita, atrasti Pietinio muzikos sceną ir diskutuoti apie rajono aplinką ir įtaką gyventojams.

Spalio 8 d. – šventė dokumentikos gerbėjams, tądien pradedamas „Nepatogus kinas“. „Žiūrovams atrinkome pačių įvairiausių, labiausiai stebinančių ir, svarbiausia, tikrų istorijų – nuo mūsų mirusius artimuosius galbūt pakeisiančio dirbtinio intelekto, laimės matavimo karvėmis ar meilės motelių Brazilijoje paslapčių iki karštomis Talibano pėdomis sekančios kameros, diktatūrų paliestų žmonių bei bejausmių ir nepavargstančių karo mašinų“, – pasakoja „Nepatogaus kino“ vadovas Gediminas Andriukaitis. Dokumentikos peržiūros iki pat spalio 27 d. vyks ne tik kino teatruose, bet ir kiekvienų namų ekranuose, daugybėje bibliotekų ir net įkalinimo įstaigose. Programa.

Nuo spalio 18 d. kino teatruose bus rodomas „Kino pavasaryje“ šiemet pristatytas švedo Gustav Möller filmas „Kalėjimo prižiūrėtoja“ (Vogter). Tądien – ir Francis Fordo Coppolos fantastinės naujienos „Megalopolis“ premjera.

Helovynas – puikus metas kino klasikai, mano „Pamatyk kine“ iniciatyva. Ta proga „Forum Cinemas“ spalio 30–31 d. atgis du siaubo karaliaus Stepheno Kingo kino perlai – „Kerė“ ir „Švytėjimas“. Taip pat ši iniciatyva spalio 7 d. rodo „Vėjo nublokštus“Daugiau.

Ne visai kinas, bet verta didelio ekrano – „Geriausios Kanų liūtų reklamos“, „Forum Cinemas“ suplanuotos rodyti spalio 22 d. „Kanų liūtų“ kūrybiškumo festivaliui šiais metais pateikta daugiau nei 26 000 darbų, o mes pamatysime 2 valandų programą, atrinktą ir sudarytą iš apdovanotų darbų. Daugiau.

Sportas


Prasidedantis „Eurolygos“ sezonas reiškia intensyvius žaliai-baltus srautus aplink Nemuno salę daugelį rudens ir žiemos vakarų… Taip pat bus progų susitikti Dariaus ir Girėno stadione – spalio 12 d. Lietuva UEFA Tautų lygos rungtynėse susitiks su Kosovu, o spalio 15 d. – su Rumunija. Daugiau.

Jau prasidėjo ir salės futbolo (futsalo) sezonas, spalio 5 d. „Kauno Žalgirio“ laukia pirmosios namų rungtynės Kauno sporto halėje su atletais iš Naujosios Akmenės. Daugiau.

Na, o spalio 6 d. miestą rožine spalva užlies jau tradicinis paramos bėgimas „PINK RUN su Antėja“ – tai drąsos, vilties ir palaikymo bėgimas už moteris, kurios serga ir kurios beprotiškai nori pasveikti. „Smagiai leisime laiką, bėgsime, bet svarbiausia – rinksime paramą“, – informuoja organizatoriai. 

Ekskursijos

Ruduo – tobulas metas ir tiesiog vaikščioti, smalsauti, fotografuoti, grožėtis. Miesto žemėlapiai ir teminiai maršrutai bei ekskursijų pasiūla jūsų laukia „Kaunas IN“ turizmo informacijos centruose Laisvės al. 36 ir Rotušės a. 15, o dar daugiau unikalių gidų siūlomų pasivaikščiojimų ieškokite soc. tinkluose.

Rekomenduojame pasekti tokius puslapius, kaip „Gražinkime Kauną“, kurio komanda spalio 19 d. kviečia į ekskursijų festivalį Vilijampolėje, itin išsamius turus rengiančio gido Laimono Užomeckio „Kauno detalės“ ar smalsiosios žurnalistės Karolinos Stažytės „Kaunietiškos įdomybės/ Facts about Kaunas“

Daugiau renginių ieškokite mūsų dukart per savaitę publikuojamuose maršrutuose,  nuolat atnaujinamame Kauno kultūros kalendoriuje ir žurnale „Kaunas pilnas kultūros“, kurio naujas numeris pasirodys spalio 3 dieną.