Kai prieš penkerius metus apleistą butą įspūdingos architektūros name Vytauto pr. 58 įsigijo Karolis Banys ir Petras Gaidamavičius, jie nusprendė pasidomėti, kas tarpukariu gyveno tokiame įdomiame pastate. Netikėtas atradimas – kadaise jų 6-uoju numeriu pažymėto buto kaimynas buvo Hermanas Perelšteinas.
Vaikystę Kaune praleidusi asmenybė vėliau sostinėje įkūrė berniukų ir jaunuolių chorą „Ąžuoliukas“ ir amžiams įsirašė į Lietuvos muzikos istoriją. Balandžio 24-ąją choro dirigento ir pedagogo atminimas pažymėtas ir prie jo namų Kaune – čia atidengta subtili atminimo lenta.
H. Perelšteinas gimė 1923 m. birželio 7 d. Karaliaučiuje. Iki Antrojo pasaulinio karo jis mokėsi Kauno konservatorijoje ir Vytauto Didžiojo universiteto Medicinos fakultete. Kartu su tūkstančiais kitų Lietuvos gyventojų Perelšteinų šeima 1941 m. birželio 14 d. ištremta į Sibirą. 1956-aisiais kaunietis grįžo į Lietuvą, įsikūrė sostinėje, baigė konservatoriją, joje dėstė. 1959-aisiais įkūrė „Ąžuoliuką“ ir dvidešimt metų, iki emigracijos į JAV, buvo jo vadovas. Nors nėra hipotezę patvirtinančių įrodymų, gali būti, kad choro pavadinimą įkvėpė netoli dirigento vaikystės namų plytintis Ąžuolynas.
H. Perelšteinas mirė 1998 m., iki šiol Kaune nebuvo jokių jo atminimo ženklų. Garsiojo dirigento 100-osioms gimimo metinėms dedikuotą lentą, kurią sukūrė skulptorius Gediminas Pašvenskas, inicijavo Kauno žydų benrdruomenė, idėją parėmė Kauno miesto savivaldybė ir Geros valios fondas. Atidengiant lentą dalyvavęs skulptorius išsitarė, kad tai – jau ne pirmasis jo darbas, sukurtas atminti muzikos pasaulio asmenybę, o šis dėsningumas padiktavo ir motyvą. Minimalistinėje lentos kompozicijoje nesunku įžvelgti dirigento frako – tokiu rakursu, kokį jį mato klausytojai – fragmentą.
Lietui merkiant susibūrusiai miniai Kauno berniukų ir jaunuolių choras „Varpelis“ (dirigentė Saulė Balsytė-Šakarnienė, akompaniatorė Roberta Daugėlaitė) atliko Juozo Tallat-Kelpšos harmonizuotą lietuvių liaudies dainą „Čiūto“ bei Juozo Naujalio harmonizuotą lietuvių liaudies dainą „Ant kalno karklai siūbavo“ – šis trumpas pasirodymas tapo ir nedideliu priminimu, kad artėja jubiliejinė Dainų šventė, kuri bus atidaryta čia pat, Kaune, Dainų slėnyje.
Atminimo lentos atidengimo cermonijoje dalyvavo ir šiuo metu Perelšteinų bute gyvenantys naujieji jo savininkai. Pora džiaugėsi, kad jų namuose yra išlikę autentiškų pirmųjų savininkų įrengtų detalių – tai durys ir parketo dalis. Be abejo, ir aura.
Sveikinimo žodį taip pat tarę 6-ojo buto savininkai Karolis Banys ir Petras Gaidamavičius (jie, beje, padėjo surinkti namo gyventojų parašus – ši procedūra būtina norint įrengti atminimo lentą) visus, norinčius apie to meto Kauną ir čia virusį gyvenimą sužinoti daugiau, kviečia apsilanktyti bute įrengtame Amsterdamo mokyklos muziejuje. Jį žurnale „Kaunas pilnas kultūros“ pristatėme per spalvų prizmę. Straipsnį galite rasti čia.