Spalio 12–29 d. tarptautinis festivalis „Nepatogus kinas“ prie ekranų vėl pakvies tikrų istorijų – rinktinės dokumentikos – mėgėjus. Galima drąsiai sakyti, kad festivalis pasklis per visą Lietuvą, nes filmus bus galima išvysti ne tik kino ir namų ekranuose, bet ir daugiau nei 200 šalies bibliotekų. Prie šio tinklo prisijungia ir Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka bei Kauno apskrities viešoji biblioteka – jų lankytojai galės žiūrėti festivalio filmus nemokamai.
„Festivalio komanda visus metus žiūri daugybę filmų ir nuolat galvoja apie žiūrovą – kas jam ar jai yra svarbu, kas galėtų nustebinti ar įkvėpti? O kai taip nuoširdžiai ir kruopščiai atrenkame geriausius filmus, natūraliai norisi, kad galiausiai juos pamatytų kuo daugiau žmonių, ne tik didžiųjų miestų kino teatruose. Tad jau trečius metus dovanojame nemokamą prieigą prie festivalio programos Lietuvos bibliotekų lankytojams. Per bibliotekas mūsų filmai gali pasiekti smalsius, gerus filmus mėgstančius žiūrovus“, – sako festivalio „Nepatogus kinas“ vadovas Gediminas Andriukaitis.
Virtualioje „Nepatogaus kino“ kino salėje esančius filmus spalio 12–29 d. galima nemokamai žiūrėti tuose bibliotekos kompiuteriuose, kuriuose jai yra suteikta prieiga. Rekomenduojame atsinešti savo ausines. Prisijungimus prie virtualios kino salės suteiks bibliotekos darbuotojai, na, o rinktis filmus, kuriuos norėtumėte pamatyti, jau dabar galima „Nepatogaus kino“ interneto svetainėje.
Filmus žiūrėti galite šiuose Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos (KVKVB) skyriuose ir padaliniuose: Vartotojų aptarnavimo skyriuje (Laisvės al. 57), Meno ir muzikos skyriuje (A. Mapu g. 18), Vaikų literatūros skyriuje (V. Krėvės pr. 97A), „Berželio“ padalinyje (Taikos pr. 113B), Dainavos padalinyje (Savanorių pr. 377-13), Girstupio padalinyje (Kovo 11-osios g. 24), Palemono padalinyje (Marių g. 37), Panemunės padalinyje (Vaidoto g. 115), Parko padalinyje (P. Lukšio g. 60) ir Z. Kuzmickio padalinyje (Raseinių g. 26). Taip pat – Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje (KAVB), K. Donelaičio g. 8.
Filmus galima žiūrėti pavieniui, o galima ir visiems kartu įsijungti į festivalio dvasią – drauge su „Nepatogiu kinu“ bibliotekos organizuoja keletą specialių seansų. Atrinktus filmus visiems kartu bendrame ekrane bus galima žiūrėti tuo pat metu su kitų Lietuvos bibliotekų žiūrovais, o po jų biblioteka ir festivalis kvies pasidalinti įspūdžiais ir pasikalbėti su virtualiai prisijungsiančiais svečiais. Tad visoje Lietuvoje pasklidusios bibliotekos pakvies savo lankytojus susiburti prie ekranų keliems bendriems seansams.
Spalio 12 d., ketvirtadienį, 15 val. KAVB ir KVKVB „Berželio“ (Taikos pr. 113B), Girstupio (Kovo 11-osios g. 24) ir Panemunės (Vaidoto g. 115) padaliniuose vyks filmo „Visa, kas kvėpuoja“ (rež. Shaunak Sen) bendra peržiūra ir virtualus susitikimas su gamtos fotografu Mariumi Čepuliu. Naujajame Delyje, vienoje iš pasaulio taršos sostinių, broliai Saudas ir Nadeemas kasdien gelbėja, slaugo ir atgal į pasaulį išleidžia juoduosius peslius – jų mieste paplitusius vanagus. Jie stengiasi bent truputį sumažinti taršą, prieš kurią laimėti kartais atrodo nebeįmanoma. Šis filmas pelnė apdovanojimus prestižiniuose Kanų ir Sandanso festivaliuose.
Spalio 13 d., penktadienį, 12 val. KVKVB Parko (P. Lukšio g. 60) ir Z. Kuzmickio (Raseinių g. 26) padaliniuose prie bendro ekrano kviesime jaunuolius – žiūrėsime filmą „Toli“ (rež. Ruslan Fedotow). Andrėjus ir Alisa, 16-mečiai karo pabėgėliai iš Ukrainos, buvo priversti laikinai įsikurti Vengrijos sostinėje Budapešte. Kol rusų bombos griauna jų gimtąjį Charkivą, jie dirba mokytojais pabėgėlių mokykloje, protestuoja kurdami meną ir gatvės pasirodymus. Filmas atveria trapią paauglišką jų meilę, sekamą skaudžių skambučių iš Ukrainoje likusių artimųjų. Filmą pristatys vaikų edukatorė Lina Jaškevičiūtė.
Spalio 17 d., antradienį, 15 val. KAVB ir KVKVB „Berželio“ (Taikos pr. 113B), Parko (P. Lukšio g. 60) ir Tirkiliškių (Tirkiliškių g. 51) padaliniuose kartu žiūrėsime širdį veriančią meilės istoriją „Amžini prisiminimai“ (rež. Maite Alberdi). Paulina ir Augustas vienas kitą myli jau 25 metus. Ji – buvusi Čilės kultūros ministrė ir aktorė. Jis daugelį metų buvo populiarus televizijos žurnalistas. Jų gyvenimas kupinas prisiminimų, kuriuos Augustas pamažu pamiršta, nes serga Alzheimeriu. Kuo daugiau jis pamiršta, tuo labiau Paulina jį myli. Ir nors pati Paulina jau yra pamiršta, jos jausmai mylimajam išlieka stiprūs. Po seanso vyks pokalbis filmo tema.
Spalio 18 d., trečiadienį, 12 val. KVKVB Palemono (Marių g. 37), Parko (P. Lukšio g. 60), Tirkiliškių (Tirkiliškių g. 51) ir Z. Kuzmickio (Raseinių g. 26) padaliniuose prie ekrano laukiami vaikai – kartu žiūrėsime du trumpametražius filmus. „Džiulijeta ir vėžliai plastikinėj sriuboj“ – Džiulijeta su kitais savanoriais valandų valandas praleidžia nardydami ir gelbėdami sergančius vandens vėžlius. Tačiau nardydama mergaitė pradeda suprasti, kokią milžinišką įtaką gamtai daro mūsų kasdienė veikla. Ji nori atrasti būdą, kaip galėtų padėti vandenynui ir jo gyvūnams. Antrasis filmas „Dveji Jasminos namai“ apie mergaitę, kurios tėvai nusprendžia kraustytis atgal į savo gimtinę, Somalilandą. Mergaitė yra priversta susidurti su didžiausiu savo gyvenimo pokyčiu, atsisveikinti su mėgstamiausiomis žaidimų aikštelėmis ir geriausia drauge Marijam. Jasminą pribloškia, kaip labai Somalilandas skiriasi nuo Suomijos: čia gatvės neasfaltuotos, žmonės taip garsiai kalba, jog, rodos, pykstasi, nėra jokių žaidimų aikštelių, prie stalo žmonės nenaudoja jokių įrankių ir valgo rankomis…Atsigavusi nuo kultūrinio šoko, Jasmina atranda, jog vis dėlto čia yra kažkas sava – niekas į ją keistai nešnairuoja taip, kaip Suomijoje. Galbūt turėti dvejus namus nėra taip blogai? Filmus pristatys vaikų edukatorė Lina Januškevičiūtė.
Spalio 19 d., ketvirtadienį, 14 val. KAVB ir KVKVB „Berželio“ (Taikos pr. 113B), Palemono (Marių g. 37), Tirkiliškių (Tirkiliškių g. 51) padaliniuose kviečiame drauge žiūrėti filmą „Varnos yra baltos“ (rež. Ashen Nadeem). Atokiame Japonijos vienuolyne jau daugiau nei tūkstantį metų gyvena budistų vienuoliai. Pasimetęs savo gyvenime, filmo režisierius atvyksta į šį vienuolyną ieškoti prasmės ir pasimokyti iš vienuolių išminties. Tačiau vienintelis vienuolis, kuris su juo bendrauja, pats yra atstumtasis, labiau mėgstantis ledus ir kratymąsi pagal metalo grupės „Slayer“ muziką, o ne meditaciją. Po seanso vyks pokalbis filmo tema.
Spalio 24 d., antradienį, 12 val. KVKVB Palemono (Marių g. 37), Parko (P. Lukšio g. 60), Tirkiliškių (Tirkiliškių g. 51) ir Z. Kuzmickio (Raseinių g. 26) padaliniuose laukiami vaikai – žiūrėsime taip pat du trumpus filmus. „Kalnų žmogus“ (rež. Arun Bhattarai) nukels pas vienuolikmetę Yangchen. Ji kasdien meldžiasi, kad ledynus tiriančio jos tėčio neužpultų „sniego liūtas“. Bet kas iš tiesų kelia grėsmę – mitinė būtybė ar globalinis atšilimas? Filmas „Kovinga mama“ (rež. Carmen Pollard) pasakos apie mamas, kurių vaikų kelias į mokyklą vedė per pavojingus traukinio bėgius. Jos nepasidavė ir nusprendė tam pasipriešinti. Filmus pristatys vaikų edukatorė Lina Januškevičiūtė.
Spalio 25 d., trečiadienį, 15 val. KAVB ir KVKVB „Berželio“ (Taikos pr. 113B), Tirkiliškių (Tirkiliškių g. 51) ir Z. Kuzmickio (Raseinių g. 26) padaliniuose kviesime kartu žiūrėti lietuvišką filmą „Laiškas Ukrainai“. Daugiau nei šimtas Lietuvos kino bendruomenės narių susibūrė į savanorišką kino projektą, kurio tikslas – fiksuoti, kas Rusijos karinės invazijos į Ukrainą metu 2022-aisiais vyko mūsų šalyje. Šiame jaudinančiame dokumentiniame filme įamžinti šimtai ukrainiečių skausmui neabejingų Lietuvos gyventojų ir pilietinių iniciatyvų aktyvistų, tarp kurių ir Jonas Ohmanas, Rūta Meilutytė, Olegas Šurajevas ir kiti. Filme atskleidžiami ir įtempti tokių organizacijų, kaip „Blue / Yellow“, „Stiprūs kartu“ ir kitų veiklos užkulisiai. Po filmo pasilikime pasikalbėti – prie mūsų virtualiai prisijungs režisierius Vytautas Puidokas.
Spalio 26 d., ketvirtadienį, 14 val. KAVB ir KVKVB „Berželio“ (Taikos pr. 113B) ir Tirkiliškių (Tirkiliškių g. 51) padaliniuose kartu žiūrėsime filmą „Žurnalisto nužudymas“ (rež. Matt Sarnecki). Jauno žurnalisto Jáno Kuciako ir jo sužadėtinės nužudymas sukelia didžiausius protestus Slovakijoje nuo komunizmo griūties. Žurnalisto kolegos, patys akylai saugodami savo gyvybes, pradeda tyrimą. Netrukus jiems pavyksta rasti įrodymų, siejančių nusikaltimą su garsiu verslininku, artimu vyriausybei ir jos premjerui. Po filmo laukia virtualus pokalbis demokratijos tema.
„Nepatogus kinas“ – nuo 2007 m. kasmet vykstantis tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis. Tai yra nekomercinis renginys, siekiantis kurti erdvę žmogaus teisių, politikos, socialinės atsakomybės, tvarumo temomis, supažindinti visuomenę su pasaulinėmis aktualijomis, skatinti būti sąmoningiems ir kritiškiems. Festivalio metu pristatoma turtinga dokumentinių filmų programa, rengiami susitikimai su kino kūrėjais, organizuojamos diskusijos su filmų herojais, žmogaus teisių aktyvistais ir ekspertais. Vieni pagrindinių festivalio rėmėjų – Lietuvos kino centras ir Vilniaus miestas.