PENKTADIENIS, 09 22
148-asis M. K. Čiurlionio gimtadienis, 12:00 / 17:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55
Šventės dalyvių laukia pusiaudienį prasidėsiančios originalios teminės ekskursijos bei Dalios Bieliūnaitės sukurto komikso „Kastuko istorijos“ pristatymas. 17 val. prasidėsiančio renginio metu autorė Dalia Bieliūnaitė pasakos knygelėje aprašytas istorijas apie menininko vaikystę ir santykius su šeimos nariais. Šie pasakojimai yra paremti M. K. Čiurlionio sesers atsiminimais, kuriuose menininkas baido žuvis nuo žvejojančio tėčio meškerės, moko brolius ir seseris, kaip kovoti dėl vietos prie pianino, kartu su jais keliauja į Afriką ir kitos istorijos.
Christiano Boltanskio instaliacija „Animitas“ inauguracija, 13:00
Kauno IX forto muziejus, Žemaičių pl. 73
Prisimenant ir pagerbiant Holokausto aukas, renginio pradžioje vyks atminimo eisena nuo muziejaus administracijos pastato iki masinių žudynių lauko. Po aukų pagerbimo ceremonijos Christiano Boltanskio meninę instaliaciją „Animitas“ pristatys kuratorė Josée Drouin-Brisebois ir „Kaunas 2022“ vadovė Virginija Vitkienė. Pristatymą lydės Auksinio scenos kryžiaus laureatės Erikos Vizbaraitės šokio performansas, sukurtas specialiai šiai progai. Renginio dalyviai taip pat turės galimybę aplankyti Kauno IX forto muziejuje eksponuojamą patyriminę instaliaciją „Slėptuvė gete“.
Litvakų muzikos koncertas „Dainuojam gyvenimą“, 16:00
Kauno miesto muziejaus Miko ir Kipro Petrauskų skyrius, K. Petrausko g. 31
Kauno miesto muziejus ir Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademija kviečia į koncertą „Dainuojam gyvenimą“. Renginyje dainuos VDU Muzikos akademijos profesorių Sabinos Martinaitytės ir Audronės Eitmanavičiūtės studentai, tarptautinių konkursų laureatai Emilija Bagdonaitė, Paulius Katiliavas, Ieva Vaivadaitė, Ugnė Stražnickaitė, Liepa Dabriškaitė, Deimantė Bačiulytė ir Violeta Šimoliūnaitė.
Koncerte skambės populiarios žydų kompozitorių A. Goldfaden, P. Brounoff, L. Kogan, J. Engel, E. Pessen, L. Pollack, M. Gebirtig, N. Shternheim, J. Bock, E. Kalendar dainos.
Pianistė ir koncerto vedėja – prof. Audronė Eitmanavičiūtė.
Festivalis „Baltų raštai“. Vizualinė instaliacija „Skambantys raštai“ ir koncertas „Dangaus žirgeliai“, 17:00
Kauno kultūros centras, Vytauto pr. 79
XV Tarptautinis vaikų ir jaunimo folkloro festivalis „Baltų raštai – 2023“, skirtas Žirgo metams, kviečia penktadienį praleisti drauge. „Skambantys raštai“ – tai užburiantis reginys, kur grafinė animacija susilieja į darnų trio kartu su muzika ir tekstilės kūriniais. Čia persipina tradicijos ir šiuolaikiškumas, muzika, žodis ir vaizdas.
Koncerte „Dangaus žirgeliai“ savo krašto folkloru dalinsis Lietuvos folkloro ansambliai „Serbentėlė“, „Ratilėlis“, „Žilvita“, „Čiūta“ bei svečiai iš Latvijos – folkloro ansamblis „Rūtoj“.
Koncertas „Stulbinanti violončelės magija“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5
Constantine Orbelianas vyriausiuoju Kauno miesto simfoninio orkestro dirigentu tapo 2014 metais. Per dešimtmetį trunkantį bendradarbiavimą C. Orbelianas kartu su Kauno miesto simfoniniu orkestru yra įrašęs jau 20 kompaktinių plokštelių, kurias išleido JAV įrašų komapnija „Delos Music“. Net 4 įrašai buvo nominuoti prestižiniams „Grammy“ apdovanojimams. Šis koncertas – draugystei pabrėžti!
Kauno miesto simfoninis orkestras pakvies pasimėgauti stulbinančia violončelės garsų magiją, kuria klausytojus užburs violončelės virtuozė Kristina Reiko Cooper (JAV). Garsią viešnią į Kauną pakvietė maestro Constantinas Orbelianas, kuris ir diriguos šio vakaro koncertui. Koncerto programoje skambės išskirtinis kūrinys – Mieczysławo Weinbergo koncertas violončelei ir orkestrui op. 43.
Antrojoje koncerto dalyje klausytojai turės galimybę išgirsti jauną armėnų talentą – pianistą Vardan Gyodakyan, studijuojantį Kaune, kuris atliks antrąjį F. Lizsto koncertą fortepijonui ir orkestrui.
ŠEŠTADIENIS, 09 23
Knygos „Žvaigždžių vaikų istorijos“ pristatymas, 11:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55
Renginio metu autoriai pakvies žiūrovus atverti knygos duris ir kartu leistis į linksmą kelionę knygos puslapiais, kartu kalbėtis, diskutuoti, dainuoti. Jono Chockevičiaus (kanklės, vokalas) atliekama daina ir jaunųjų muzikų Rafaelio Skinderio (fleita), Žilvino Skinderio (smuikas) ir Ainio Piasecko (birbynė) atliekami kūriniai leis pajusti Aisčių žygio atmosferą.
Knygoje aptariami klausimai: kas yra tikrosios vertybės, o kas jomis tik dedasi? iš kur stiprybės ir įkvėpimo semiasi mūsų tautos šviesuoliai? ar meilė Tėvynei – vien suaugusiųjų reikalas? ar verta Tėvynę mylėti? Knyga skirta 6–12 metų vaikams.
Spektaklis „Baldis ir Vivaldis“, 12:00
Kauno valstybinis lėlių teatras, Laisvės al. 87A
Spektaklyje vienas iš pagrindinių vaidmenų suteiktas genialiai Antonio Vivaldi muzikai. Muziką iš „Keturių metų laikų“ koncertų parinko idėjos autorius, profesionalus smuikininkas bei aktorius – D. Krapikas. „Gyvai atliekamos klasikinės muzikos ir baroko epochos tapybos meistrų paveikslų fone besivystančios linksmos istorijos idėja – pažadinti atradimų poreikį, „užkrėsti“ kūrybos akimirkų džiaugsmu, lavinti muzikinį skoni ir ugdyti būsimąjį koncertų lankytoją“, – teigia jis.
Vilniaus dokumentinių filmų festivalis. „Kabinetas“, 18:00
„Romuva“, Laisvės al. 54
Žurnalistai Dovydas Pancerovas ir Birutė Davidonytė režisierei Živilei Mičiulytei atveria duris į žurnalistinių tyrimų skyriaus kabinetą portalo „15min“ redakcijoje 2019-2020 m. Būtent čia gimė didelio atgarsio sulaukusi knyga „Kabinetas 339“ ir vystėsi pirmosios knygos „Pranešėjas ir Prezidentas“ užuomazgos. Tiriamosios žurnalistikos profesija audrina vaizduotę, ir žiūrovui gali susidaryti įspūdis, kad žurnalisto diena – kupina veiksmo ir įtampos. Tačiau realybė gerokai proziškesnė: šimtai elektroninių laiškų, skambučių, retkarčiais biuro gyvenimą paįvairinantys smulkūs asmeninio gyvenimo inkliuzai. Filmas subtiliai kelia klausimus apie žurnalisto darbo esmę, pareigą ir atsakomybę prabilti, o taip pat nuolat kamuojančią nesaugumo būseną, kai riba tarp tiesos ir melo vis labiau blunka.
Po seanso vyks diskusija su filmo „Kabinetas“ komanda.
Filmas „Tu man nieko neprimeni“, 18:50
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49
Tai – intymi meilės istorija, kurioje, ko gero, kiekvienas bent dalele atpažins save ir visą filmą spėlios – įmanomi šie santykiai ar ne? Šiuolaikinio šokio šokėja Elena sutinka gestų kalbos vertėją Dovydą. Tarp jų akimirksniu užsimezga švelnus ryšys, jis gilėja, Dovydas ir Elena ima artėti vienas prie kito ir platoniški santykiai pamažu virsta romantiniais. Kai Dovydas atskleidžia esantis aseksualus, jiedu pasiryžta savojo intymumo ieškoti drauge – atrasti savo pačių būdą kurti santykius. Rež. Marija Kavtaradze.
SEKMADIENIS, 09 24
Spektaklis-ekskursija „Pakopa po pakopos“, 12:00
Kauko laiptai
Spektaklis-ekskursija po tarpukario Žaliakalnį – tai performatyvus įvykis, tiesiogiai įtraukiantis bendruomenės narius, jaunuosius ir profesionalius menininkus, supažindinantis su gyvąja Žaliakalnio gyventojų atmintimi ir istorija. Tai bendras šokio trupės ULNA ir „Kaunas2022” projektas, Kauno ląstelės – Žaliakalnio – pjūvis, estetinėmis priemonėmis, istoriniais ir dokumentiniais metodais atskleidžiantis visą jo grožį.
Pasaulio pasakų skaitymai, 13:00
Vaikų literatūros muziejus, K. Donelaičio g. 13
Po remonto atsivėręs muziejus kviečia į antrąjį ciklo „Pasaka pasaką veja“ renginį. Skaitysime ukrainiečių liaudies pasaką „Sūpuonėlis“, ieškosime siužeto panašumų lietuvių pasakose. Aptarsime pasakos simbolius ir jų reikšmes.
Prašome registruotis tel. 8 37 206488, el. paštu daiva.sarkanauskaite@maironiomuziejus.lt
Juozo Tumo-Vaižganto gimtadienio šventė, 14:00
Juozo Tumo-Vaižganto butas-muziejus, Aleksoto g. 10
Lietuvių literatūros klasikas, Lietuvos Nepriklausomybės kūrėjas, kanauninkas, Vytauto Didžiojo bažnyčios rektorius, žurnalistas, vertėjas, redaktorius, dramaturgas, dėstytojas, literatūros ir meno kritikas Juozas Tumas-Vaižgantas gimė prieš 154 metus, 1869 metų rugsėjį. Apie tai gražiai rašė: „Esu gimęs Šv. Panelės Gimimo dieną, rugsėjo 8. O kad Europos kalendoriuje tai buvo 20, man maža terūpi: aš savo gimtadienį švęsiu savo bažnyčioje šį sekmadienį“ (J. Tumas-Vaižgantas, 1929 m.).
Ištraukas iš Juozo Tumo-Vaižganto kūrybos skaitys edukatorius Remigijus Jakulevičius. Renginio metu džiaugsimės lietuviška kanklių muzika, kurią atliks muziejininkė Gintarė Dabkevičienė.
Spektaklis „Getas“, 16:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71
Antras pasaulinis karas. Nacių okupuota Lietuva virsta mirtinais spąstais žydams. Vyrai, moterys ir vaikai įkalinami getuose, iš kur veda tik vienas kelias – iki duobės pamiškėje. Gintaro Varno pagal Joshua Sobol dokumentinę pjesę sukurtas „Getas“ – tai pasakojimas apie tuos, kurie, įkalinti Vilniaus gete, įkūrė unikalų reiškinį – geto teatrą, mirties akivaizdoje tapusį žydų dvasinės stiprybės ir pasipriešinimo šaltiniu, vienintele galimybė jaustis žmogumi. Tai drama apie bendruomenės kovą už fizinį ir dvasinį išlikimą, net ir žinant, kad priešas šimtą kartų stipresnis. „Getas“ – tai pasakojimas ir apie tuos, kurie šaudė ir dalinosi aukų batus. Dar niekada Lietuvoje nebuvo tiek daug duobių ir tiek daug atliekamų batų kaip 1941–aisiais.
Sakralinės muzikos valanda, 16:00
Šv. Antano Paduviečio bažnyčia, Radvilėnų pl. 11
Festivalis „Operetė Kauno pilyje“ kviečia popietei su Camille Saint-Saëns „Oratorio de Noël“ ir kita sakraline muzika. Programą atliks VDU Kamerinis orkestras ir solistai Karolina Činikaitė- Stankevičienė, Gabrielė Kuzmickaitė, Viktorija Zeilikovičiūtė, Žygimantas Galinis, Povilas Padleckis, Martynas Stankevičius. Dirigentas Jonas Janulevičius.
Vilniaus dokumentinių filmų festivalis. „Sąmonės teatras“ (Theatre of Thought), 18:00
„Romuva“, Laisvės al. 54
Režisierius Werneris Herzogas susitinka su pasaulio mokslininkais ieškodamas atsakymų apie sudėtingą ir raizgią žmogaus sąmonę. Kaip gimsta mintys, keliaujančios 86 milijardais mūsų smegenų neuronų? Gal realybė, kurioje gyvename, yra tik mūsų sąmonės teatras? Herzogas į pasaulį žvelgia su begaliniu susidomėjimu ir susižavėjimu, jais užkrėsdamas ir kiekvieną žiūrintį jo filmus. Net tokia sudėtinga tema kaip neurotechnologijos Herzogo dokumentinėje dėlionėje tampa žemiška ir suprantama. Technologijos kėsinasi į minčių ir kūnų autonomiją, ir režisieriui įdomu, kokias galimybes jos atveria ir kokias grėsmes kelia. Viena tikrai aišku: jeigu Herzogas vestų pamokas mokykloje, tikrai nenorėtumėte, kad jos pasibaigtų.