Šeši tūkstančiai kilometrų per keturis mėnesius Pietų Amerikoje. Daug. Tiek įveikė kaunietis keliautojas Tomas Utka – jo karantinas išties buvo įspūdingas.
Visgi dviračio esmė – ne kilometrai ir ne greitis. Taip, tai transporto priemonė, tai gyvenimo būdas, bet pirmiausia – mąstysena. Buvimo čia ir dabar forma. Kaip sako vienas iš šio numerio herojų tapytojas Pranas Griušys, dviratis netgi padeda medžioti. Su juo esi vienis, jis artimiausias draugas, tavo kūno tąsa. O gal tai tu pratęsi metalinę konstrukciją?
Kultūros, menininkų, jų įkvėpimo (ar atsipūtimo) ir dviračio santykių pavyzdžių – daugybė. Net tokiame automobiliams sutvertame mieste kaip Los Andželas be vairuotojo pažymėjmo, bet su plieniniu žirgu kuo puikiausiai išgyveno rašytojas Ray’us Bradbury. O Šerloko Holmso kūrėjas Arthuras Conanas Doyle’is dviratį rekomendavo kaip geriausią būdą iš galvos išvaikyti tamsias mintis. Nors šių dienų bruožas – kompleksiškumas, tad Griušys automobilį turi.
O Solveiga Dambrauskaitė-Bakutienė turi ir dviratį, ir sėdynę dukteriai, ir automobilį, ir motociklą. Vis dėlto iš visų jos idėjų ryškiausios skirtos dviračiams. Kad Kaune jais judėti, sportuoti, atrasti ar tiesiog į darbą keliauti būtų drąsiau ir saugiau. Solveiga – ir viena iš iniciatyvos „SkirtBike Kaunas“, kurią irgi pristatome liepos numeryje, vedlių.
Ar visuomet taip buvo ir kada Lietuvoje prasidėjo dviračiomanija, šiame numeryje pasakoja transporto priemonių kolekcininkas, kultūros paveldo specialistas Romanas Senapėdis. O apie ateitį, kurioje viltingai žiba ir olimpiniai žiedai, – Kauno ekstremalaus sporto klubo atstovai.
Viena sudėtingiausių dviračio variacijų – tandemas. Ne tiek dėl konstrukcijos, kiek dėl kelionei būtino psichologinio pasiruošimo. Apie dvi – šiaurėn ir pietuosna – pasakoja kauniečiai Justinas ir Rasa. O mūsų mieste doktorantūros studijas kremtantis Sandesh atskleidžia kurjerio ant dviejų ratų darbo specifiką.
O dabar – žaidimas. Ar suskaičiuosite, kiek kartų šiame numeryje paminėjome Parodos kalną? Prizas – moralinis palaikymas į jį įminant.
Nemokamo žurnalo ieškokite galerijose, muziejuose, bibliotekose, kavinėse, baruose, knygų nameliuose. Gero skaitymo! Už nuostabų viršelį dėkojame Ingai Navickaitei-Drąsutei.