Kaunas įpusėjo Europos kultūros sostinės metus – virš tūkstančio suplanuotų renginių keičia ne tik miesto, bet ir visos šalies kultūrinį veidą. Nuo rekordiškai didelio lankytojų skaičiaus iki išaugusio žiniasklaidos dėmesio – „Kaunas 2022“ komanda atskleidžia pirmojo pusmečio rezultatus.
„Iki rugpjūčio mėnesio Kaune ir Kauno rajone jau surengta daugiau nei 600 renginių – parodų, spektaklių, festivalių ir koncertų. Skaičiuojame, kad per pirmąjį pusmetį juose apsilankė per 800 000 žmonių, o prie programos įgyvendinimo prisidėjo daugiau nei 6000 profesionalų. Tiesa, džiugina ne tik skaičiai, bet ir kasdien jaučiamas didelis žmonių įsitraukimas. Nuo pat pirmos dienos siekėme, kad tai būtų bendruomenės projektas, kuris į kultūrą įtrauktų kuo daugiau miestiečių, šios srities profesionalų, jaunosios kartos atstovų“, – pasakoja „Kaunas 2022“ vadovė Virginija Vitkienė.
Renginiuose – rekordinis skaičius žmonių
Kone labiausiai lauktas ir daugiausiai dėmesio sulaukęs „Kaunas 2022“ programos įvykis – Serbijos menininkės, performanso meistrės Marinos Abramovič vizitas ir retrospektyvinės parodos „Būties atmintis“ atidarymas. M. Abramovič vedamos viešos paskaitos pasiklausyti susirinko 6000 menininkės gerbėjų, o parodą apžiūrėjo virš 25 000 lankytojų. Nemažiau lankomos buvo ir kitos ekspozicijos – pavyzdžiui, iki metų galo veiksiančioje menininko W. Kentridge parodoje „Tai, ko nepamename“ jau apsilankė daugiau nei 27 000 žmonių.
Didžiulio dėmesio sulaukė ir Šiuolaikinės Kauno mito trilogijos renginiai. Sausį visos Europos akivaizdoje Kaune įvykusį kultūrinį „Sukilimą“ stebėjo virš 150 000 žmonių, o gegužę miestą užliejęs „Santakos“ savaitgalis pritraukė virš 300 000 kultūros entuziastų.
„Džiugina ne tik kauniečių įsitraukimas, bet ir tai, kad miestas vis įdomesnis tarptautinei auditorijai. Iki liepos Kaune jau apsilankė apie 20 000 turistų. Manau, kad žinomi vardai, Kultūros sostinės įvykiai padėjo pasiekti Europos šalių gyventojus. Svečiai iš užsienio domisi Kauno modernizmu, parodomis, duris atvėrusiu ukrainiečių kūrybininkams skirtu „CulturEUkraine“ centru. Sulaukiame daug vokiečių, italų bei kaimyninių šalių – Lenkijos, Latvijos, Estijos gyventojų. Smagu, kad į Kauną vis dažniau atvykstama ne pusdieniui, o visam savaitgaliui ar kelioms dienoms – čia galima rasti vis daugiau veiklų“, – pasakoja Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vadovas Mindaugas Reinikis.
Išaugęs žiniasklaidos dėmesys
M. Reinikio teigimu, būtent Europos kultūros sostinės tema labiausiai figūravo ir užsienio žiniasklaidoje. „Per šį pusmetį Kauną aplankė 144 žurnalistai iš 19 šalių. Buvo rengiami straipsniai, interviu, reportažai, kurie pasiekė dideles užsienio auditorijas.“
Apie „Kaunas 2022“ rašyta net 62 šalyse, tarp kurių ne tik Europos valstybės, bet ir JAV, Indija, Jungtiniai Arabų Emyratai, Kanada, PAR ar Singapūras. Apie Kauną sužinojo tokių žiniasklaidos portalų kaip BBC, CNN, TIME, „The Guardian“, „The Telegraph“, „Deutsche Welle“, „Financial Times“ skaitytojai.
Artėjant rudeniui – dar daugiau kultūros
Anot „Kaunas 2022“ vadovės V. Vitkienės, įspūdingi pirmojo pusmečiui rezultatai – dar ne pabaiga. „Šie skaičiai atspindi tik sausio – birželio mėnesių statistiką. Vasarą kvietėme į daugybę renginių – šiuolaikinio miesto muzikos festivalį „Audra“, scenos menų festivalį „ConTempo“, „Istorijų festivalį“. Galiausiai, prieš akis – renginių kupinas ruduo. Tad tikimės, kad dar pozityvesniais rezultatais galėsime pasidalinti jau 2023 m. pradžioje.“
Sparčiai artėjantis ruduo į Kauną išties atneš dar daugiau kultūrinių patyrimų. Iki pat lapkričio galo tęsis vasarą prasidėjęs daugiatautę Kauno ir jo apylinkių atmintį gaivinantis „Istorijų festivalis“, Kauno geto istoriją pristatanti Jenny Kagan paroda „Iš tamsos“, bus atidaroma Yoko Ono kūrybai skirta ekspozicija „Laisvės pažinimo sodas“, įvyks pasaulį apkeliavusios juostos „Klostės“, skirtos Kauno modernizmui, premjera, miestiečių pamiltas „Fluxus festivalis“.
Visą „Kaunas 2022“ programą rasite www.kaunas2022.eu ar mobiliojoje programėlėje.