English
Žurnalų archyvas

„Kvapų naktis“, arba Visi į botanikos sodą

16 liepos, 2022, Kotryna Lingienė / „Kaunas pilnas kultūros“ | Mėnesio tema, Naujienos

„Kodėl naktis? Nes pojūčiai sustiprėja naktį“, – vesdama mane per žydinčių bijūnų lysves paaiškina Kristina Mulevičienė. Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode susitinkame, tiesa, apniukusį pirmadienio rytą, bet iki šiol per „Kvapų naktį“, šiemet įvyksiančią devintąjį kartą, stipresnių liūčių nėra buvę. Tik rekordiniai karščiai. 

Jono Petronio / VDU nuotr.

VDU Botanikos sodo Paslaugų ir edukacijų skyriaus vadovė prisimena, kad didžiausios botaninės šventės Lietuvoje istorija prasidėjo nuo kitos, visame pasaulyje minimos dienos. Tai „Augalų žavadienis“ – kasmet gegužės 18 d. rengiama šventė, kurios metu siekiama atkreipti dėmesį į augalus, paskatinti žmones aktyviau domėtis augalų svarba ir įvairiapuse jų tyrimų reikšme. Žavadienio koordinatoriai Lietuvoje – būtent kauniečiai mokslininkai. Tuomet šis tas panašaus į tai, ką šiandien žinome kaip „Kvapų naktį“, surengta Marijampolėje, bet tenykštis sodas nedidelis, tad masiškumo šventė įgavo „grįžusi“ į Kauną. 

Jono Petronio / VDU nuotr.

Šiemetinės šventės programa birželį dar kuriama – kol vaikštome po sodą, Kristinos telefonas ir el. paštas netyla. Nuo pavienių kūrėjų, gamintojų iki teatrų. Vis daugiau žmonių, galbūt pirmiausia sudalyvavusių kaip lankytojai, išdrįsta siūlyti savo idėjas. 2022 m. visus dalyvius ir programos dalis vienijanti tema yra miškas. Graži istorija – galbūt pastebėjote, kad pastaraisiais metais vis daugiau muzikantų ir renginių organizatorių atranda VDU Botanikos sodą. Nuo klasikos iki šiuolaikinių ritmų – ir atlikėjams, ir renginių lankytojams senasis Fredos dvaras tampa įkvėpimo ir atradimo vieta. „Tikrai ateina jaunimo, iki šiol čia nesilankiusio, ir sako: vau, čia šitaip gali būti. Tad mes noriai koncertus priimame, taip galime pasiekti naują auditoriją“, – pastebi Kristina. Taigi šiemet vieni organizatoriai sugalvojo į Kauną pakviesti legendinius prancūzus, etninės elektronikos kūrėjus „Deep Forest“. 

Miškas… Miškas visiems patiko! Tad prancūzai sode koncertuos „Kvapų nakties“ išvakarėse, o miško tema tęsis ir pasirodymui pasibaigus. Galbūt jau reikėtų kalbėti ne apie naktį, o naktis, ištisą kvapų festivalį? Gal jau yra ir kur palapinę pasistatyti? Kristina sako, kad visko gali būti – prieš porą metų renginyje dalyvavo pirtininkai, galbūt jų miestelyje būtų galima ir nakvoti. 

Kalbant apie Prancūziją ir sutapimus, reikėtų pasidžiaugti, kad ir liepos „Kauno pilno kultūros“ numeryje mūsų aplankytas „Vieno prancūzo sandėliukas“ jau pernai debiutavo „Kvapų naktyje“ ir kvietė žmones į pikniką ant žolės. Šiemet planuojama, kad piknikas taps „Deep Forest“ preliudija. Žinoma, sutapimų yra ir daugiau – pranešimą „Kvapų naktyje“ skaitys miško terapiją šio mėnesio žurnale pristatančio Lino Daubaro kolegė Giedrė Žalytė. O ar įmanomas toks renginys be parfumerės Eglės Jonaitytės, dar vienos numerio herojės? Žinoma, kad ne, – ji, ištyrinėjusi visą sodą, 2020 m. sukūrė būtent šiai vietai dedikuotą kvapą. Jame prieš dvejus metus tikrai buvo liepų ir rožių natų, o šiemet kvapas bus jau kitoks – juk gamta savo kalendorių pasikoreguoja pati. 

Vardindamos naujus ir senus bendrus pažįstamus su Kristina aplankome ir vieną naujausių VDU Botanikos sodo stotelių. Tai šiltnamis, kupinas „maistinės egzotikos“ – nuo kavamedžių iki paprikų. „Kvapų nakties“ metu kompanija „Sun365“ čia pakvies į savo gaminamų natūralių ledų degustacijas. Apskritai ragavimai šio renginio metu labai populiarūs, juk skonis ir kvapas vienas be kito negali. Degustacijas rengia ir VDU akademinės bendruomenės atstovai. „Pirmiau paskaita, tuomet vaišės. Toks mūsų būdas mokslininkų atradimus visuomenei pristatyti patraukliai“, – šypsosi mano gidė, kviesdama į liepos 23 d. vyksiančius VDU Botanikos sodo Pomologijos ir Vaistingųjų augalų skyrių veiklos pristatymus. Čia galima paragauti, pavyzdžiui, šilauogių želė ir įvairiausių arbatų mišinių, kurie ne tik skanūs, bet ir naudingi organizmui. 

Jono Petronio / VDU nuotr.

Rodos, tai ir yra „Kvapų nakties“ esmė – ne tiesiog vaikštinėti ir gėrėtis: o, gražu, skaniai kvepia, bet sužinoti, kaip ir kodėl viskas veikia ir sąveikauja, stabtelėjus ir įsiklausius atrasti, kas tau asmeniškai teikia didžiausią naudą. O būdų tam šventės dalyviai siūlo įvairiausių. Kauno apskrities viešoji biblioteka kviečia kvapus atrasti per literatūros klasiką, lietuviškos mados kūrėjai augalų savybes interpretuoja pasitelkę dizainą, poetai kviečia pasinerti į kvepiančias eiles gulint pievelėje. Net Lietuvos zoologijos sodo kolektyvas atvykęs pristato, pavyzdžiui, kaip kvepia žirafos plaukai. 

Žinoma, galima – ir reikia – tiesiog uostyti. Kaipgi be tradicija tapusių kvapniausio augalo rinkimų, kuriuose dažnai lyderiauja kaip tik liepą žydinčios rožės? Beje, sumaišties į rinkimus prieš porą metų įnešė miškininkų į sodą atvežta šieno kupeta. Ji visiems kvepėjo labiausiai – žmonės čia „balsuoja“ įsmeigdami vėliavėles prie savo favoritų. Visgi nuspręsta, kad laimėti turi ne buvęs, o esamas augalas, tad šienas medalio negavo. 

Jono Petronio / VDU nuotr.

Kaip jau supratote, liepos antroji pusė „Kvapų nakčiai“ pasirinkta neatsitiktinai. „Tuomet jau galima ne tik grožėtis gėlėmis, bet atsiranda ir ką padegustuoti: sirpsta vaisiai, uogos, renkame vaistažoles“, – teigia Kristina. Bet kitąmet šimtmetį minėsiantis VDU Botanikos sodas (ir kiti pasaulio sodai) tuo ir žavingas, kad čia kasdien kažkas naujo, kaskart užsukus vis kitas sezonas pristato savo pasiekimus. Taigi net jei skaitote šį tekstą devintajai „Kvapų nakčiai“ jau prabėgus, kitos, jubiliejinės, liepos laukti nereikia. Juk rudenėjant čia karaliaus jurginai, kurių pasaulyje Kaunas turi kuo pasigirti. Prieš trejus metus Paryžiuje vykstančiame svarbiausiame žemyno jurginų veislių konkurse „Concours International du Dahlia 2019 Parc Floral de Paris“ antrą publikos prizą laimėjo VDU Botanikos sodo Kolekcijų skyriaus vadovo dr. Arūno Balsevičiaus išvestas jurginas „Freda Kristina Pink“. „Man, kaip Kristinai, buvo labai malonu – toks darbo botanikos sode privalumas“, – juokiasi mano vedlė. 

botanika.vdu.lt