Žurnalų archyvas

Žanos D’ark įkvėpto monospektaklio kūrėja: „Žaną savyje gali atrasti kiekvienas“

24 kovo, 2022, Kauno miesto kamerinio teatro inf. | Naujienos

Intensyvaus siužeto fizinio teatro spektaklio ŽANA premjera kovo 24-25 d. 18 val. suplanuota Kauno miesto kameriniame teatre. Monospektaklyje nagrinėjama žmogaus, įstrigusio tarp dviejų galimybių būsena – prisiimti atsakomybę už savo veiksmus ir įsitikinimus arba jų atsisakyti.

Donato Ališausko nuotr.

Psichologinis jaunos merginos portretas, prisiminimai bei vidinis konfliktas scenoje perteikiami pasitelkus fizinio teatro žanrą, kur tekstas yra naudojamas kaip fragmentas, o pats pasirodymas labiau primena performansą, kuriame žiūrovai tampa ne pasyviais stebėtojais, o liudininkais. Spektaklio originalus scenarijus sukurtas remiantis fragmentais iš pjesės „Vyturys“ (J. Anouilh) bei atrinkta archyvų medžiaga iš Žanos D’Ark teismo.

„Dabartiniame Europos istorijos kontekste Žanos D’Ark atsidavimas, drąsa ir ryžtas tapo mums labai prasmingas, todėl tikimės, kad ir žiūrovas įžvelgs šios medžiagos aktualumą“, – teigia idėjos autorė ir aktorė Gintarė Šmigelskytė.

Vidiniame psichologiniame konflikte drąsa ir bailumas – kokybės, kurias labai sunku suvokti.

„Ilgai norėjau pastatyti monospektaklį apie stiprią moterį. Ieškodama herojiškų moters pavyzdžių supratau, jog Žanos D’Ark istorija nėra vien pasakojimas apie stiprią moterį – tai istorija apie stiprią asmenybę iš esmės“, – pasakoja autorė. Spektaklyje beveik nėra scenografijos, rekvizitų ar kitų atributų, tokiu būdu monospektaklyje pabrėžiant žiūrovo ir aktoriaus santykį. 

Gintarė Šmigelskytė yra Kauno miesto kamerinio teatro kartu su „Kaunas 2022“ vykdomos Jaunųjų prodiuserių ugdymo programos PRODIUSAI COLAB dalyvė. „Šioje programoje nusprendžiau dalyvauti todėl, jog norėjau išmokti įgyvendinti savo idėjas. Per pastaruosius metus įgijau žinių ir patirties koordinuojant renginius, rašant projektus, asistuojant prodiuseriams. Šios patirtys leido realizuoti save naujose veiklose“, – mintimis dalijasi Gintarė, kurios monospektaklis ŽANA taps baigiamuoju projektu prodiuserių ugdymo programoje.

Donato Ališausko nuotr.

„Prodiuserinė spektaklio pusė reikalauja visai kitų žinių, požiūrio ir mąstymo, kuris labai skiriasi nuo kūrybinės dalies, tačiau šios sritys viena kita papildo – prodiusavimo pragmatiškumas padeda aiškiau apsibrėžti, sustruktūruoti spektaklį bei suteikti jam aktualumo“, – sako G. Šmigelskytė. Spektaklį kūrė ir kompozitorė Inga Šepetkaitė, dramaturgė Goda Simonaitytė ir šviesų dailininkas Dainius Urbonis.

„Kiekviena istorija turi herojų ir piktadarį. Tavo istorijoje tu esi abu“, – yra sakės Carlas Jungas. „Žmonėse labai gerbiu drąsą. Vidiniame psichologiniame konflikte drąsa ir bailumas – kokybės, kurias labai sunku suvokti, tačiau manau, kad Žaną savyje gali atrasti kiekvienas“, – tikina idėjos autorė.

Įėjimas į spektaklį nemokamas. Renginio metu kviečiame aukoti „Mūsų širdys ir rankos – Ukrainai“ fondui. 

Registracija į spektaklį. 

Daugiau informacijos apie PRODIUSAI COLAB.