Vytauto Didžiojo karo muziejus nuo šio penktadienio, spalio 4 d. kviečia aplankyti fotografijų parodą, kurios eksponatai užfiksuoti Ukrainos palaikymo mitinguose Prancūzijoje. Parodos „Razom“ autorius – Philippe’as Lecourtier.
2022-ųjų vasario 24-ąją Rusijai pradėjus plataus masto invaziją į Ukrainą, milijonai ukrainiečių tapo karo pabėgėliais. Įvairiais statistiniais duomenimis, šiuo metu pasaulyje skaičiuojama per šešis milijonus pabėgėlių iš Ukrainos. Tai yra tiek pat ar netgi daugiau, nei žuvo 1932–1933 m. per sovietų valdžios sukeltą Holodomorą. Skaičiuojama, kad Prancūzijoje šiuo metu gyvena apie 100 tūkst. Rusijos sukelto karo pabėgėlių iš Ukrainos.
Prancūzijoje susibūrę ukrainiečiai, kaip ir jų tėvynainiai kitose valstybėse, aktyviai renkasi į protesto mitingus, nuo pat invazijos pradžios stengiasi atkreipti pasaulio bendruomenės ir politikos lyderių dėmesį į siaubingus rusų karo nusikaltimus Ukrainoje. Jie pasauliui skelbia apie kasdien raketomis ir sviediniais griaunamą valstybę, grobiamus, terorizuojamus, prievartaujamus ir žudomus žmones, sukeliamas ekologines katastrofas ir milžiniškais mastais grobiamą turtą.
Šie mitingai yra galimybė kartu išgyventi šoką ir stresą, dalintis tais išgyvenimais, išsikalbėti. Buvimas tarp savų dažnam palengvina būtį. Tokių susibūrimų metu taip pat renkamos aukos ir organizuojamos paramos akcijos. Ypač invazijos pradžioje ukrainiečių civiliams ir kariams reikėjo visko, įskaitant ir mums įprastas ir lengvai prieinamas higienos priemones.
Čia skamba ukrainietiškos dainos, valgomas ukrainietiškas maistas, vaidinamos ukrainiečių autorių pjesių ir skaitoma poezija. Ukrainos palaikymo mitingai tai galimybė vietiniams artimiau susipažinti su turtinga šios tautos kultūra. Prie mitingų prisijungia kartvelų, sirų, čečėnų pabėgėliai, puikiai žinantys, kokį siaubingą terorą prieš civilius naudoja Rusijos kariai ir samdiniai.
Prancūzas fotografas Philippe’as Lecourtier jau nemažai metų fotografuoja gatvės gyvenimą, kasdienį miesto srautą, žmones, įvykius. Kaip pasakoja jis pats, iš pradžių buvo nejauku ir keista fotografuoti paramą į dėžes rūšiuojančius ukrainiečius, tačiau vėliau pats pradėjo nuolat lankytis Ukrainos palaikymo mitinguose ir juos dokumentuoti, fiksuoti emocijas. Parodos autoriui fotografavimas reiškia ne tik fiksavimą, bet ir palaikymą, buvimą ten kartu.
Parodos atidarymas Vytauto Didžiojo karo muziejuje (K. Donelaičio g. 64, Kaunas) – 2024 m. spalio 4 d., 16 val. Renginys nemokamas.
Paroda veiks iki 2025 m. sausio 26 d.