Žurnalų archyvas

Vytauto Didžiojo karo muziejuje – išskirtinė paroda „Sarmatų karvedžiai“

30 gegužės, 2024, Naujienos

Gegužės 29 d. Vytauto Didžiojo karo muziejuje buvo atidaryta tarptautinė paroda „Sarmatų karvedžiai“. Pirmiausia ji pristatyta muziejininkams, garbiems svečiams iš Lenkijos ir Ukrainos, Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos ir Lietuvos kariuomenės atstovams, visuomenininkams, politikams, žiniasklaidos atstovams, geriems Vytauto Didžiojo karo muziejaus draugams ir partneriams.

Iki lapkričio 16 d. veiksianti paroda praskleidžia šydą, dengiantį XVI-XVII a. Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos karo vadų pasaulį, kupiną drąsos, bendro sutarimo laisvės ir brolybės idėjų. Šis pasaulis mums paliko prisiminimus apie genialius karvedžius ir garsius mūšius, laisvos Respublikos idėją ir jos gynėjus – bajorus – savo tėvynės motinos sūnus. 

Akimirkos iš parodos atidarymo vakaro

Paroda pasakoja apie Abiejų Tautų Respublikos gimimą, piliečių istorinę savimonę, valstybingumo, politinių idėjų raidą bei sarmatizmą – Rytų ir Vakarų kultūrų lydinį, tiltą tarp šių dviejų pasaulių. Apie Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos žmonių pastatytą krikščionybės bastioną, po bendra vėliava gynusį europietiškąją civilizaciją. 

Šimtus metų atgal į Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Abiejų Tautų Respublikos laikus keliauti kviečiančioje parodoje eksponuojama per du šimtus autentiškų ir itin vertingų XVI-XVII a. eksponatų, kurie atkeliavo net iš penkiolikos Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos muziejų. Tai yra laikmečio tapybos darbai, autentiški ginklai ir šarvai, knygos, litaurai ir kiti unikalūs ir įdomūs reliktai.

Keliauti į šį pasaulį kviečia ne tik parodos, tačiau ir vyksiančios Lietuvos bei Lenkijos istorikų paskaitos, filmų peržiūros, savaitgalio edukacinės veiklos moksleiviams ir šeimoms. 

Parodos organizatoriai:
Vytauto Didžiojo karo muziejus (Lietuva)
Lvivo istorijos muziejus (Ukraina)

Pagrindinis parodos partneris:
Adomo Mickevičiaus Institutas (Lenkija)

Adomo Mickevičiaus Institutas yra valstybinė kultūros įstaiga, siekianti pasaulį sudominti Lenkijos kultūra. Institutas dirba su užsienio partneriais ir skatina tarptautinį kultūrinį dialogą, atitinkantį valstybės užsienio politikos tikslus. Institutas prisidėjo įgyvendinant projektus 70 šalių 6 žemynuose, įskaitant Didžiąją Britaniją, Prancūziją, Izraelį, Vokietiją, Turkiją, JAV, Kanadą, Australiją, Maroką, Ukrainą, Lietuvą, Latviją, o taip pat Kiniją, Japoniją ir Pietų Korėją. Aukšta instituto projektų vertė ir kokybė yra įvertinta tarptautinių parodų ir festivalių apdovanojimais. 2023 m. Londono dizaino bienalėje Adomo Mickevičiaus instituto parengtas Lenkijos paviljonas „Būtinybės poetai“ buvo apdovanotas medaliu.

Instituto pasididžiavimas CULTURE.PL – aktualių kultūros naujienų platforma, aptarianti įdomiausias Lenkijos kultūros naujienas ir fenomenus bei publikuojanti turinį trimis kalbomis: lenkų, anglų ir ukrainiečių. 

Adomo Mickevičiaus Institutas yra išlaikomas Lenkijos Respublikos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerijos lėšomis. 

Parodos partneriai: 

Biržų „Sėlos“ muziejus

Karaliaus Jono III Sobieskio rūmai Vilanove

Kauno kino centras „Romuva“

Kėdainių krašto muziejus

Lenkijos kariuomenės muziejus Varšuvoje

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus

Lietuvos nacionalinis muziejus

Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka

Lenkijos Respublikos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerija

Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija

Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai

Privati Raudeliūnų kolekcija

Rokiškio krašto muziejus

Šiaulių „Aušros“ muziejus

Trakų istorijos muziejus

Vilniaus universiteto biblioteka

VŠĮ „Viduramžių pasiuntiniai“ 

Meno galerija „Walker“ Liverpulyje 

Parodos globėjas 

Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas

Paroda iš dalies finansuota Lietuvos kultūros tarybos lėšomis

Informaciniai partneriai:

15min.lt
Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija

Parodos kuratoriai:

Vidmantas Airini, Arvydas Pociūnas, Kristina Petrauskė

Parodos koordinatorius 

Jindřich Čeladín

Parodos dizaineriai:

Saulius Valius, Vilma Bražiūnaitė, Ona Vėliūtė

Parodos rengėjai:

Deividas Lukas Bankus, Sibilė Plančiūnaitė, Kęstas Vasilevskis, Adomas Norvydas

Restauratorės:
Pajauta Kudlinskienė, Eglė Grigaitienė, Dominyka Gimžauskaitė-Šilkaitienė

Kalbos redaktorė 

Sigita Meškinienė