Vizualaus meno vitrinoje – 25 videodarbai, 4 performansai ir 8 valandos viską patirti

8 balandžio, 2025, Organizatorių inf. | Naujienos

Balandžio 15 d., antradienį galerijoje „Meno Parkas“ įvyks vienos dienos renginys, pristatysiantis performanso ir videomeną. „Aidai: Atmintis“ – pirmoji tokia vitrina, skirta individualios ir kolektyvinės atminčių temoms tyrinėti. Klausiant, kaip bendros ir individualios atmintys formuoja tapatybes, bendruomenes ir kultūras, žiūrovams pristatomi videodarbai iš 17 pasaulio šalių, pradedančių Lietuvos menininkių videodarbai bei keturi studentų performansai, kuriuose atmintis įgauna fizinį kūną. 

Ką prisimename ir ką pasirenkame pamiršti? 

Žiūrovams pristatomi darbai peržengia asmeninių istorijų ribas, pabrėždami žmonių patirčių tarpusavio ryšį. Nuo užmirštų šnabždesių aidų iki šių akimirkų blyksnių, „Aidai: atmintis“ – gyvas, trumpą laiką egzistuojantis archyvas individualiai ir kolektyvinei atminčiai tyrinėti. „Ši vitrina – ne tik meninis tyrinėjimas, bet ir erdvė dialogui, kviečianti pokalbiui apie tai, kas mus vienija ir skiria. Ji kviečia susimąstyti, kaip ir ką mes prisimename, ką pasirenkame pamiršti ir kaip šie pasirinkimai formuoja mūsų identitetą bei ateitį“, – mintimis dalijasi vitrinos koordinatorius, videomeno programos kuratorius, menininkas Arnis Aleinikovas. 

„Vitrina išsiskiria tuo, kad ji yra efemeriška ir žiūrovams bus atvira tik 8 valandas. Didžioji dalis videodarbų yra dar nei karto nerodyti Lietuvoje, bet jau sulaukę pripažinimo ir įvertinimo įvairiuose Europos ir JAV kino, naujųjų medijų, tarpdisciplininio meno festivaliuose, o darbus pristatantys menininkai – prestižinių premijų ir stipendijų laureatai“, – sako A. Aleinikovas.

Studentų performanso programa kvies į meninę erdvę, kurioje keturi jauni kūrėjai nagrinėja atminties, tapatybės, traumos ir asmenybės transformacijos temas. Per ryšį, meilę, skausmą ir juoką jie atvers savo asmeninę erdvę ir kvies žiūrovus patirti savąją – išdrįsti, dalintis, tapti bendros patirties dalimi. Ar galime iš tikrųjų paleisti praeitį? Transformuoti ar net ištrinti prisiminimą? Kiek prisiminimų talpina vienas kūnas ir kuriuos renkamės išsaugoti? Ar įstrigę skausmingoje akimirkoje amžinai liekame vaikais? Ar tampame prisiminimo įkaitais?

„Ši performanso programa – tai kvietimas diskusijai, kur susitinka individuali patirtis ir bendra žmogiška būtis. Ji kviečia permąstyti prisiminimų svorį ir jų įtaką mūsų tapatybei. Ar egzistuodami tik dabartyje tampame bendros sąmonės dalimi? Ar per skausmą galime sukurti naują ryšį? Programoje – keturi drąsūs, gyvi išgyvenimai, kuriuos pristato kylantys šalies menininkai, dar studijuojantys aukštosiose mokyklose“, – performansų programą pristato kuratorė Vaida Tamoševičiūtė. 

Vitrinos programa

Balandžio 15 d., nuo 12 iki 20 valandos, pirmame galerijos „Meno parkas“ aukšte, žiūrovams bus pristatomi pradedančiųjų Lietuvos menininkių videodarbai (kūrėjos Armanda Klimavičiūtė ir Giedrė Kučinskaitė) bei tarptautinė audiovizualinio meno vitrina (dalyvaujantys menininkai(-ės): Irena Paskali (DE), Caspar de Gelmini (DE), Michel Pavlou (NO), Izabella Retkowska (PL), Myriam Bessette (CA), Muriel Montini (FR), J Woltz (US), Tina Sulc Resnik (SI), DEHORS/AUDELA (IT), Ziyao Lin (UK), João Pedro Oliveira (US), Nuanqi-Chen (CN), Ivana Larrosa (US), Antoni Hidalgo (inercies) (ES), Roos van Geffen (NL), Léa Mainguy (BE), Riikka Haapasaari (FI), Anže Sekelj (SI), Bahzad Sulaiman (DE), Alina Tofan & Yiou Wang (RO /US/CN), Blanche The Vidiot (HU), Katarzyna Łukasiewicz (PL), Stochastic reverie (SE).

16 valandą pirmame galerijos aukšte įvyks diskusija šiuolaikinio meno rėmuose

17:00 – 20:00 – trečiame galerijos aukšte – studentų performanso meno programa (dalyvaujantys menininkai(-ės): Giedrė Mačiulaitytė, Mantas Kresninkevičius, Saulė Zokaitytė, Ąžuolas Aukštuolis). 

Vitrinos lankymas nemokamas. 

Organizatorius – VšĮ „Alternatyvi scena“ (ALTR)

Partneris – galerija „Meno Parkas“

Vitriną iš dalies finansuoja Lietuvos Kultūros Taryba.

„BeachBirds“. aut. Ivana Larrosa.
„Their Present Absence“. Aut. Dehors Audela
„Leib“. Aut. Roos van Geffen