Žurnalų archyvas

VIII fortas virs pasakų karalyste – čia apsigyvens Aitvaras 

28 liepos, 2022, Organizatorių inf. | Naujienos

Kauno tvirtovės VIII fortas bent dviems vakarams virs pasakų karalyste. Rugpjūčio 4 ir 5 dienomis čia vyks tarptautinio jaunimo spektaklio „Aitvaras – mitinė būtybė“ premjera, kurią lydės muzikos ir šokio pasirodymai, dirbtuvėlės ir ekskursijos. Visa tai – nemokama.

Spektaklio unikalios gamtos ir kultūrinio paveldo apsuptyje Šilainiuose kūrybos procesas ne mažiau įdomus už patį rezultatą. Tai puikus ilgo tarptautinio bendradarbiavimo tarp Lietuvos, Norvegijos ir Švedijos, bei jaunimo įtraukimo į kultūrinius procesus pavyzdys. Nuo 17:30 val. iki 21:30 val. vyksiantys renginiai bus nemokami ir atviri visiems kauniečiams bei miesto svečiams.

Spektaklis „Fabula Silvestri“, 2019 m. V. Paplausko nuotr.

Kaip teigia renginio organizatoriai, Lietuvos, Norvegijos ir Švedijos kultūros bei mitologija turi daug daugiau bendro, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Mitologija tapo šio spektaklio atspirties tašku, o ilgus metus trukęs bendradarbiavimas tarp Všį „Kultūros dirbtuvė“ komandos ir Norvegijos teatro „De Munnfulle“ padėjo pagrindus tarptautiniam projektui, kurio metu 30 jaunuolių iš Lietuvos, Švedijos ir Norvegijos kuria mitologija paremtą įspūdingą spektaklį.

Teatras „De Munnfulle“ Lietuvoje svečiavosi 2019 m. Kauno tvirtovės festivalyje „Baterija’19“ su spektakliu „Fabula Silvestri“. Spektaklis dėl ypatingai lengvai atpažįstamų archetipų ir patrauklios vizualinės bei neverbalinės raiškos pritraukė daugiau kaip 1 tūkst. žiūrovų iš Šilainių ir viso Kauno. Po spektaklio „Fabula Silvestri“ sėkmės tapo akivaizdu, jog tokie renginiai ir jų edukacinis potencialas yra labai svarbūs vietos bendruomenėms, todėl buvo nuspręsta ne tik dar kartą pristatyti naują spektaklį Šilainiuose, bet ir kuriant jį įtraukti vietos jaunimą.

tam, jog suprastume vienas kitą, turime pažinti ir vienas kito istoriją.

„De Munnfulle“ įsikūrė 2009 m. Norvegijoje. Tai socialiai angažuota teatro trupė, siekianti jaunimo edukacijos per teatro raiškos priemones. Profesionalūs teatro menininkai – trupės įkūrėjai – daugiausiai dirba su jaunimu: taip skatinami patirties mainai ir jaunimo įsitraukimas į kultūrinius procesus, siekiant socialinio pokyčio. Šio teatro trupė specializuojasi istorinėse ir mitologinėse temose. Kuriant spektaklius suburiami įvairūs atlikėjai, todėl spektakliuose neapsiribojama viena teatro disciplina, dažnai sceninėje vizijoje įpinami dainavimo, akrobatikos, žongliravimo ugnimi, šokio ir lėlių teatro elementai. Šiuos elementus visi norintys galės išvysti ir spektaklyje „Aitvaras – mitinė būtybė“.

Dirbtuvėms vadovauja ir spektaklį režisuoja teatro „De Munnfulle“ įkūrėja, aktorė ir teatro pedagogė Anja Boman. Ji teigia, kad tam, jog suprastume vienas kitą, turime pažinti ir vienas kito istoriją: „Lietuvos, Norvegijos ir Švedijos praeitis turi daugybę sąlyčio taškų, be to, šiose šalyse pakankamai dažna migracija: dažnai lietuviai važiuoja laimės ieškoti į Švediją, o švedai į Norvegiją ir pan., todėl kuriant šį spektaklį, bus stengiamasi atrasti, kokios bendražmogiškos vertybės mus vienija. Be to, norime pakviesti jaunimą ir žiūrovus į išskirtinį teatrinį nuotykį, kuris nukels į pasakų ir fantazijų karalystę, kurioje galima sutikti pačius įvairiausius mitinius personažus: aitvarus, drakonus ir kitus stebuklingus gyvūnus. Tokios kelionės ir nuotykių šiuo sunkiu laikotarpiu mums visiems labai trūksta, kad ir kokioje valstybėje gyventume.“

Pristačius spektaklį Kaune, komanda keliaus į Gotlando saloje esantį miestelį Visbį, į kasmet vykstantį viduramžių festivalį „Medeltidsveckan 2022“, kuriame taip pat parodys spektaklį du kartus. Šis festivalis, organizuojamas nuo 1984 m. kasmet sutraukiantis tūkstančius viduramžių kultūros entuziastų ir tyrinėtojus iš viso pasaulio (2019 m. lankytojų skaičius siekė 40 tūkst.).

Daugiau informacijos apie renginį VIII forte.

Projektą „Aitvaras – Mitinė būtybė“ organizuoja: teatras „De Munnfulle“ ir grupė „Canardus Horribilis“ (Norvegija), Všį „Kultūros dirbtuvė“ (Lietuva), tarptautinis viduramžių festivalis „Medeltidsveckan“ (Švedija) ir Všį Kauno tvirtovės parkas.

Projekto partneriai: Nycirkus Gotland, JaKan Cirkus.

Projektą finansuoja Erasmus+, Vestfoldo ir Telemarko savivaldybės, Lietuvos kultūros taryba.