Žurnalų archyvas

VDU vizituojantys dėstytojai apie Lietuvą: tai šalis, kurios ilgiesi kaip namų

9 liepos, 2024, VDU inf. ir nuotr. | Naujienos

„Kai pirmą kartą apsilankiau Lietuvoje, iškart pasijaučiau kaip namuose. Vėliau apie tai konferencijoje Klaipėdoje skaičiau pranešimą, kurį pavadinau „Kodėl jaučiu namų ilgesį vietai, kurioje iki šiol nebuvau lankęsis?“. Todėl labai džiaugiausi, kai po keleto metų mane skaityti paskaitų pakvietė Vytauto Didžiojo universitetas (VDU)“, – sako Škotijos Aukštumų ir salų universiteto Šiaurės studijų instituto profesorius, etnologas Ullrich Kockel.

VDU. Jono Petronio nuotr.

Prof. U. Kockel jau ne vienerius metus yra VDU vizituojantis profesorius. Praėjusį semestrą VDU Socialinių mokslų fakultete jis skaitė paveldo antropologijos paskaitas – studentams pristatė tokias temas, kaip gamtos, kraštovaizdžio, materialus ir nematerialus paveldas, UNESCO ir kitos paveldu besirūpinančios tarptautinės organizacijos.

„Apsilankymai Lietuvoje man visuomet yra geriausia metų dalis, kartais yra pavykę čia atvykti ir per šventes. Man patinka ši šalis, jos žmonės ir jos maistas. Esu antropologas, todėl pastebėti „savitumus“ yra mano darbo dalis, tačiau tuo pat metu profesija įpareigoja mane jų taip nevadinti. Kaip bebūtų, kartą, kai vadovavau vienam doktorantui Lietuvoje, pastebėjome, jog lietuviams labiau patinka nefiltruota kava“, – paklaustas apie tai, kas jam lietuvių kultūroje pasirodė itin savita, sakė profesorius.

Ullrich Kockel. Asm. archyvo nuotr.

Dėstytojas sako, jog palyginti Aukštumų ir salų universitetą su Vytauto Didžiojo universitetu nėra paprasta, kadangi jo universitetas Škotijoje yra didesnis, be to, bakalauro ir magistrantūros studijas daugiausia vykdo tik internetu. Bet kuriuo atveju, pasak prof. U. Kockel, VDU jam palieka labai gerą įspūdį kaip aukštoji mokykla, kurioje dirba atsidavę dėstytojai ir mokosi darbštūs studentai.

„VDU – sąlyginai nedidelis, tad jaukus universitetas, kuriame dirbti man patinka. Studentai čia yra motyvuoti (išimtys tik patvirtina taisyklę!) ir labai draugiški. Tiek dėstymas, tiek jo palaikymas universitete yra aukšto lygio. Pastebėjau ir tai, kad universiteto infrastruktūra dar labiau pagerėjo nuo tada, kai pradėjau čia dėstyti“, – universitetą gražiai apibūdina antropologas.

Prof. U. Kockel Lietuvoje ir VDU lankosi dar nuo 2005-ųjų – pradžioje pagal „Erasmus“ dėstymo vizitų programą, vėliau kaip vizituojantis dėstytojas jis skaitė paskaitas VDU Socialinės antropologijos centre.

Kauną įsimylėjo nuo pirmo apsilankymo

Vizituojantis Vytauto Didžiojo universiteto dėstytojas, Mičigano valstijos universiteto (JAV) Teisės koledžo profesorius Daniel Barnhizer pasakoja, kad VDU jis pradėjo lankytis apie 2012-uosius, prasidėjus mainų programai tarp jo koledžo bei VDU Teisės fakulteto.

„Mane suintrigavo galimybė dėstyti čia iš dalies todėl, kad visi mano kolegos, sudalyvavę toje programoje, labai gerai atsiliepė tiek apie VDU, tiek apie Lietuvą apskritai. Kai pirmą kartą atvykau dėstyti VDU paskaitų, įsimylėjau Kauną. Nuo to laiko, kiekvienais metais naudojausi galimybe čia sugrįžti“, – pažymi prof. D. Barnhizer ir papildo, kad puikiai supranta, kodėl Lietuva vienoje apklausoje buvo išrinkta laimingiausia Europos šalimi.

Daniel Barnhizer. Asm. archyvo nuotr

Praėjusį semestrą VDU Teisės fakulteto studentams šis vizituojantis dėstytojas skaitė paskaitas apie tarptautinio verslo sandorius, aptarė tarptautinį arbitražą, franšizes, investavimą bei kaip šiuos procesus veikia naujausios technologinės inovacijos.

Prof. D. Barnhizer tikina, kad VDU visuomet jį priima šiltai ir suteikia galimybes dalyvauti įvairiose akademinėse programose bei renginiuose, o studentai čia – puikūs. „Kalbant apie VDU mokslo ir studijų kokybę, turėjau didelį malonumą su VDU dalyvauti projektuose, kurie buvo intelektualiai turiningi ir praturtinantys. Mano nuomone, VDU yra fantastiškas universitetas, o jo Teisės fakulteto taikoma teisinio švietimo prieiga – inovatyvi ir įdomi, tad tikiuosi ir toliau sulaukti mokslinių tyrimų galimybių su VDU“, – viliasi pašnekovas.

„Erasmus“ dėstytojų mainai – idėjų apsikeitimas ir stereotipų laužymas

Valensijos politechnikos universiteto (Ispanija) profesorius, dirbtinio intelekto tyrinėtojas dr. Jordi Linares VDU apsilankė „Erasmus“ mainų programos dėka, taip pat – kaip kviestinis lektorius, dėstantis VDU Multimedijos ir interneto technologijų bakalauro studijų studentams. J. Linares taip pat dirba bendruose moksliniuose projektuose su VDU Informatikos fakulteto mokslininkais.

„VDU – nepaprastai modernus universitetas, demonstruojantis profesionalumą, meistriškumą ir dinamiškumą, nuolatinius infrastruktūros atnaujinimus, atsižvelgiant į dėstymo bei technologijų pokyčius. Kadangi VDU yra nuolat evoliucionuojantis universitetas, mano įspūdis apie jį taip pat nuolat gerėjo. Tačiau tiek dėstytojai, tiek studentai nuo pat pradžių paliko nepaprastai gerą įspūdį“, – tvirtina pašnekovas.

Jordi Linares. Asm. archyvo nuotr

Aptardamas „Erasmus“ ir panašias mainų programas, leidžiančias skirtingų Europos šalių dėstytojams nuvykti dėstyti į užsienio aukštąsias mokyklas, Jordi Linares pabrėžia, jog jų privalumai yra itin dideli, o „Erasmus“ – viena sėkmingiausių Europos iniciatyvų, leidžiančių pasiekti puikius rezultatus įvairiose srityse.

„Dėstytojams ji nepaprastai svarbi, nes leidžia apsikeisti idėjomis, suvokti naujoves įvairiuose Europos kraštuose, bendradarbiauti ir kurti sinergiją, palaikyti technologijų ir dėstymo vystymąsi. Kitas didelis privalumas – stereotipų apie įvairias Europos šalis laužymas. Keliaujant į kitus universitetus, bendraujant su skirtingų kultūrų žmonėmis galima atskleisti visur egzistuojantį meistriškumą ir pašalinti dirbtinius skirtumus. Tokios programos patvirtina mūsų europietišką tapatybę ir stiprina mūsų kolektyvinę sinergiją“, – paaiškina dėstytojas, atskleisdamas, jog jam tokie projektai buvo itin naudingi ir iki šiol yra svarbi akademinės veiklos dalis.

Lietuva – unikalus derinys tarp modernybės ir tradicijos

Vytauto Didžiojo universitete tarptautinių mainų dėka taip pat apsilankė ir Donja Gorica universiteto (Juodkalnija) Filologijos fakulteto dekanė, docentė Dragica Zugic. Ją sudomino VDU plėtota „Išsilavinimas 360“ koncepcija bei noras įsigilinti į Humanitarinių mokslų fakulteto valdymo procesus. Universitete ji taip pat skaitė paskaitą apie šiuolaikines kalbų mokymo technologijas ir aptarė platesnes bendradarbiavimo galimybes tarp VDU ir DGU.

Dragica Zugic. Asm. archyvo nuotr

„VDU išsiskiria kaip institucija, atsidavusi humanistinės ir humanitarinės kultūros bei vertybių puoselėjimui, ką aš kaip filologė labai vertinu. Universitetas paliko labai teigiamą įspūdį kaip gyvybinga, tarptautiška akademinė bendruomenė, kurioje sklandžiai integruojamos skirtingos kultūros, o studentai labai susidomėję, norintys mokytis ir gerai įsisavinantys dėstomas temas. Mokslo kokybė – taip pat įspūdinga“, – pabrėžia doc. D. Zugic, papildydama, jog lyginant su jos universitetu VDU skiria didesnį dėmesį tarpdiscipliniškumui ir modernioms dėstymo technologijoms.

Donja Gorica universiteto Filologijos fakulteto dekanė sako, kad lietuviai apskritai jai paliko įspūdį kaip šilti, geraširdžiai, šeimyniški ir draugiški žmonės. „Pastebėjau, kad lietuviai labai gerbia savo tradicijas ir istoriją – tai akivaizdu jų kasdienybėje, bendravime, net gamtoje ir aplinkoje: visur tulpių laukai ir nuostabūs, neužteršti kraštovaizdžiai. Taip pat labai žaviuosi tuo, kaip jie didžiuojasi savo kultūriniu paveldu ir jų stipriu bendruomeniškumu. Manau, lietuviai pasižymi unikaliu modernybės ir tradicijos derinimu, kurį esu apibūdinusi taip: „Juose yra daugiau Europos, nei pačioje Europoje“, – teigia doc. D. Zugic.