Praėjusį penktadienį, Vytauto Didžiojo universitete Kaune vyko VDU Mariupolio valstybinio universiteto centro ir VDU Ukrainos centro renginys „Iš Lietuvos su šilčiausiais linkėjimais“, kuriuo pradėta rinkti parama ir laiškai Ukrainos kariams. Bendradarbiaujant su Mariupolio valstybiniu universitetu, parama ir laiškai bus pristatyti fronto linijose kovojantiems ukrainiečių kariams.
„Mes visi esame su jumis. Šis metas yra labai svarbus Ukrainai, Europai ir visam demokratiniam pasauliui. Tikiu, kad kartu eisime iki pergalės“, – renginio pradžioje susirinkusiuosius pasveikino VDU rektorius prof. Juozas Augutis, kviesdamas prisidėti prie paramos.
Nuotoliniu būdu prie renginio prisijungė Mariupolio valstybinio universiteto (MVU) rektorius Mykola Trofymenko, kuris padėkojo VDU už nuolatinį palaikymą ir pažymėjo, jog MVU šiuo metu yra kaip humanitarinis centras ir Mariupolio identitetą saugantis universitetas, skatinantis pilietiškumą ir organizuojantis įvairias veiklas, skirtas miesto bendruomenei ir paramos ukrainiečiams rinkimui.
„Gyvybiškai svarbu, kad mus palaikytų ir draugai iš užsienio. Todėl iš visos širdies dėkojame Vytauto Didžiojo universiteto bendruomenei už visas veiklas, už tai, kad taip aktyviai įtraukėte Ukrainai skirtus renginius į savo kaip universiteto veiklą. Jūsų palaikymas mums labai svarbus“, – pažymėjo M. Trofymenko.
Viena iš renginio iniciatorių, VDU Mariupolio valstybinio universiteto centro Kaune darbuotoja Kateryna Horiunova pabrėžė, jog ukrainiečiai šiuo metu kaunasi už visos Europos laisvę. „Be laisvės, mes negalime augti kaip asmenybės. Už tai ukrainiečių kariai fronto linijose ir kovoja, susidurdami su neįsivaizduojamomis sąlygomis – už Lietuvos ir visos Europos žmonių laisvę. Todėl labai svarbu juos palaikyti“, – sakė K. Horiunova.
Prie paramos prisijungti pakvietė ir VDU Andrejaus Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centras, vykdantis įvairias veiklas, skirtas žmogaus ir pilietinių teisių gynimui, demokratijos plėtros palaikymui. Centro atstovė Neringa Gališanskytė papasakojo apie Vytauto Didžiojo karo muziejuje veikiančią parodą „Karo anatomija: Ukraina“, kurioje eksponuojami protestų ir karo Ukrainoje artefaktai, tokie kaip karių ginkluotė, įrankiai, kulkomis sušaudyti kelio ženklai iš Bučos, rusų propagandiniai laikraščiai ir daug kitų eksponatų.
„Tokiose parodose visada būtina pagerbti aukas, jų šeimas ir draugus. Todėl mūsų parodos centre yra didžiulis ukrainiečių menininko Antono Pedoso paveikslas, sudarytas iš daugiau nei 4 tūkstančių kare žuvusių ukrainiečių portretų“, – pasakojo N. Gališanskytė.
VDU A. Sacharovo centro vadovas, politologas, profesorius Robertas Van Vorenas, jau daug dešimtmečių vykdantis demokratijos plėtrai skirtas veiklas Ukrainoje, papasakojo apie įvairias iniciatyvas, skirtas ukrainiečių psichinės sveikatos palaikymui – tokias kaip „Samipomoch“, kuri skirta padėti žmonėms, susiduriantiems su panika, nerimu, depresija. Gegužės mėnesį centras surengs konferenciją, skirtą karo veteranų psichinei sveikatai.
„Mes, žmonės, esame labai atsparūs. Galime išgyventi daugybę dalykų, jei žinome, kaip tą padaryti. Tad dabar skiriame dėmesį karo veteranams, padedame jiems susidoroti su karo pasekmėmis psichinei sveikatai, sugrįžti į civilių gyvenimą“, – pasakojo R. Van Vorenas, susirinkusiuosius supažindinęs su karo veteranų teatru Kijeve – šešiais žmonėmis, kurie sumanė rengti spektaklius pagal V. Šekspyrą angliškai ir taip įveikti karo traumas. Deja, du iš šių žmonių vėliau žuvo kare Ukrainoje.
Paramos renginyje pasisakė ir Mariupolio valstybinio universiteto docentė Inna Arakelova, kuri ne tik perduos VDU surinktą paramą ukrainiečių kariams, bet ir aktyviai prisideda prie įvairių kitų labdaros, savanorystės veiklų.
„Man savanorystė nėra pasiekimas, tai mano gyvenimo dalis, kaip daugeliui ukrainiečių. Darome tai, ką privalome ir ką galime. Šis susitikimas mums labai svarbus, ačiū Jums už palaikymą. Suprantame, kad karas Ukrainoje tapo rutina daugeliui pasaulyje, todėl privalome kalbėti apie jį ir apie mūsų vaidmenį jame“, – akcentavo doc. I. Arakelova.
Renginio pabaigoje VDU studentai ir kiti susirinkusieji turėjo galimybę pasiklausyti VDU doc. Jaq Greenspon patarimų, kaip rašyti palaikančius laiškus ukrainiečių kariams. „Užuot tiesiog abstrakčiai padėkoję, rašykite asmeniškai, papasakokite savo istoriją, kaip karas Jus paveikė, ką Jums reiškia karių pasiaukojimas, ko viliatės ateityje“, – patarė doc. J. Greenspon.
Iniciatoriai kviečia visus galinčius prisidėti aukoti daiktus, kurie yra nepamainomi ir itin reikalingi kariams, sutinkantiems kiekvieną žvarbią žiemos dieną fronto linijose: nešiojamus įkroviklius (angl. power bank), žibintuvėlius ant galvos, šiltas arba šildomas (termines) kojines ir vidpadžius, baltyminius arba šokoladinius batonėlius, vitaminus (visų rūšių, ypač C, D ir multivitaminus). Organizatoriai taip pat kviečia rašyti palaikymo laiškus ir atvirukus, kurie ypač džiugina Ukrainos karius.
Surinktą paramą per 3–4 dienas ukrainiečiams pristatys Kaune esantis Ukrainos pašto padalinys. Mariupolio valstybinio universiteto darbuotojai paramą pristatys tiesiai į frontą. Parama renkama VDU mokslo ir studijų centre (V. Putvinskio g. 23–218, Kaunas), VDU bendrabučio „Baltija“ (Vytauto pr. 71, Kaunas) fojė ir VDU 5-ajame bendrabutyje (Universiteto g. 8, Akademija, Kauno r.).
Paramos rinkimo laikas ir vietos
Vasario 12–15 d.
Laikas: 20.00–21.00
Vieta: Vytauto pr. 71, bendrabutis Nr. 2 („Baltija“), fojė
____________________
Vasario 19–23 d.
Laikas: 20.00–21.00
Vieta: Vytauto pr. 71, bendrabutis Nr. 2 („Baltija“), fojė
____________________
Vasario 20–23 d.
Laikas: 09.00–12.00, 13.00–17.00
Vieta: V. Putvinskio g. 23–218, VDU mokslo ir studijų centras
____________________
Vasario 20–23 d.
Laikas: 20.00–21.00
Vieta: Universiteto g. 8, bendrabutis Nr. 5 Akademijoje
Vytauto Didžiojo universitetas aktyviai palaiko Ukrainą paramos akcijomis, apgyvendinimo ir įsidarbinimo, psichologinės pagalbos, užsienio kalbų studijų, laisvalaikio ir įvairiomis kitomis galimybėmis. Nuo plataus masto karo pradžios, universitetas priėmė daugiau nei 300 ukrainiečių studentų ir įsteigė Ukrainos centrą, kuriame ne tik teikiamas prieglobstis nuo karo bėgantiems ukrainiečiams, bet ir rengiamos įvairios edukacinės, kultūrinės ir kitos veiklos. 2023-aisiais VDU duris atvėrė Mariupolio valstybinio universiteto (MVU) centras, skirtas tolesniam universitetų bendradarbiavimui – jungtinėms studijų programoms, bendriems mokslininkų projektams ir kt. VDU Teisės fakulteto dekanas prof. dr. Dainius Žalimas, lankydamasis Ukrainoje, kariams perdavė svarbią Lietuvos ir VDU dovaną – visureigį „Mitsubishi L200“.