Žurnalų archyvas

VDU duris atvers Mariupolio valstybinio universiteto centras

11 spalio, 2023, VDU inf. | Naujienos

„Kas mus skiria nuo Rusijos – mes kovojame pirmiausia už savo tautą, už žmones, o jie kovoja tam, kad užimtų mūsų žemes. Bet žmonės yra tikrasis šios šalies turtas, ypač jaunimas. Universitetas – tai ne sienos, tai žmonės“, – sakė Mariupolio valstybinio universiteto (MVU) rektorius prof. Mykola Trofymenko, spalio 9 d. dalyvaudamas renginyje, skirtame MVU centro įkūrimui Vytauto Didžiojo universitete (VDU) Kaune.

MVU pastatai buvo suniokoti Rusijos vykdomo karo metu, tačiau universitetas sėkmingai atnaujino veiklą ir plečia ryšius Europoje ir visame pasaulyje. Naujasis centras, atversiantis duris VDU, suteiks galimybę MVU toliau plėtoti bendradarbiavimą su VDU ir vykdyti įvairias veiklas – planuojamos jungtinės studijų programos, plačios galimybės abiejų universitetų studentų, dėstytojų ir mokslininkų mainams, bendriems mokslo projektams ir įvairioms kitoms iniciatyvoms. Centro įkūrimo sutartį pasirašė MVU rektorius prof. M. Trofymenko ir VDU rektorius prof. Juozas Augutis.

Mykola Trofymenko. Jono Petronio nuotr.

„Atidarome Mariupolio valstybinio universiteto centrą, kuris sieks, kad MVU turėtų galimybę tęsti savo veiklą ne tik Kyjive, bet ir čia, Vytauto Didžiojo universitete, Kaune. 2022-aisiais, VDU iniciatyva, MVU buvo priimtas į Europos universitetų aljansą „Transform4Europe“ kaip asocijuotas partneris, kuriam priklauso ir VDU. Dabar galėsime bendradarbiauti dar glaudžiau naujajame Mariupolio valstybinio universiteto centre“, – paaiškino VDU rektorius prof. Juozas Augutis, papildydamas, jog nuo plataus masto karo pradžios VDU priėmė daugiau nei 300 ukrainiečių studentų, o pernai universitete duris atvėrė Ukrainos centras – ne tik prieglobstis nuo karo bėgantiems ukrainiečiams, bet ir vieta įvairioms edukacinėms, kultūrinėms ir kitoms veikloms.

Prof. Juozas Augutis. Jono Petronio nuotr.

Lietuvai – atsakomybė pasirūpinti Ukrainos vaikų ateitimi

Ukrainos ambasados Lietuvoje patarėjas Viktoras Hamotskyi MVU centro atidarymo metu  padėkojo Lietuvai ir VDU už paramą, pažymėdamas, jog pagalba Mariupolio valstybiniam universitetui, atvėrusiam duris 1991 metais, netrukus po Ukrainos Nepriklausomybės atgavimo, yra kaip investicija į šios šalies ateitį.

„Mariupolis – Ukrainos priešinimosi simbolis, myliu šį miestą. Dėkoju už jūsų labai reikalingą, praktišką pagalbą. Iš viso, jūs davėte mums daugiau nei 1 proc. savo nacionalinio BVP. Ačiū už viską, ką padarėte – kaip valstybė, valdžia, kaip tauta. Tai labai praktiška investicija į Ukrainos ateitį, į mūsų bendrą ateitį. Kartu iki pergalės“, – lietuviškai savo kalbą užbaigė V. Hamotskyi.

Renginyje taip pat dalyvavo ir Seimo narė, buvusi LR švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė, kuri prisiminė, jog jaunystėje ji dalyvavo buriavimo čempionate Mariupolyje, o šiandien sunku matyti šį miestą suniokotą. Viešnia pažymėjo, kad Lietuvai yra patikėta didelė atsakomybė pasirūpinti Ukrainos vaikų ateitimi – suteikti galimybę nuo karo pabėgusiam jaunimui mokytis ir studijuoti mūsų šalyje. Prie šių siekių prisidės ir naujasis MVU centras Vytauto Didžiojo universitete.

„Tikiu, kad šis centras taps labai produktyvia platforma bendradarbiavimui tarp dviejų universitetų ir padės plėtoti švietimo, mokslo ir kultūrinius ryšius, palaikys dėstytojų, studentų mobilumą ir inovacijų kūrimą“, – pažymėjo J. Šiugždinienė.

Centro įkūrimas – istorinė akimirka

Mariupolio valstybinio universiteto rektorius prof. Mykola Trofymenko padėkojo VDU už centro įkūrimą ir priėmimą į „Transform4Europe“ aljansą, kuris vienija vienuolika Europos universitetų – anot jo, tai istorinė akimirka. 

„Mes rašome istoriją – šio centro įkūrimu plečiame kompetencijas, kuriame ryšius su studentais, kurie mokosi Kaune, Vilniuje. Rengiame dvigubo diplomo programas, kad padėtume Ukrainai greičiau integruotis į ES. Visa tai labai naudinga. Buvo įdomu bendrauti su ukrainiečių moksleiviais Lietuvoje ir išgirsti, kad jie sieja savo ateitį su Ukraina. Tam, kad Ukraina turėtų ateitį, reikia, kad jauni žmonės, pasimokę Lietuvoje, sugrįžtų, padėtų kurti modernią, europietišką Ukrainą“, – sakė MVU rektorius. Savo kalboje jis išsamiai pristatė MVU veiklas ir pažymėjo, jog į atsinaujinimo procesą jis žiūri ne kaip į atstatymą, o kaip į naujo, vieno geriausių Ukrainos universitetų kūrimą.

Mykola Trofymenko. Jono Petronio nuotr.

MVU yra Europos universitetų aljanso „Transform4Europe“ (T4EU) asocijuotas partneris. Šiam aljansui šiuo metu priklauso Vokietijos, Ispanijos, Portugalijos, Prancūzijos, Italijos, Slovėnijos, Bulgarijos, Lenkijos, Lietuvos ir Estijos universitetai. Lietuvai jame atstovauja Vytauto Didžiojo universitetas. „Transform4Europe“ siekia įgyvendinti Europos universiteto idėją – kūrybiškai ir inovatyviai transformuoti studijų, mokslo ir bendruomenės gyvenimo sritis. Plačiau apie T4EU veiklas MVU centro atidaryme papasakojo aljanso institucinė koordinatorė, VDU profesorė Ineta Dabašinskienė.

„Tai kitoks, artimesnis ir gilesnis bendradarbiavimas, remiantis bendromis strategijomis ir siekiant inovatyvių rezultatų. Tai – ne projektas. Didelių ambicijų negalima įgyvendinti per griežtai apibrėžtą laiką. Tai transformacinis procesas“, – sakė profesorė, pabrėždama, jog šio aljanso veiklose svarbu bendradarbiauti ne tik tarp universitetų, bet ir su šalių vyriausybėmis, miestų savivaldybėmis ir kitais partneriais.

Aptarė universitetų vaidmenį visuomenių pokyčiams

Po sutarties, įtvirtinančios naujojo centro įkūrimą, pasirašymo renginio dalyviai buvo pakviesti dalyvauti akademiniame forume „Akademinių bendruomenių transformacijos“. Diskusijoje buvo aptartas universitetų vaidmuo visuomenių pokyčiams ir Lietuvos universitetų pažanga dalyvaujant Europos universitetų iniciatyvose, tokiose kaip „Transform4Europe“ (T4EU) aljansas.

Diskusijos metu rektoriai apsikeitė įžvalgomis apie panašią abiejų universitetų istoriją, pažymėdami, jog VDU ir MVU prisidėjo transformuojant miestų visuomenes po sovietmečio, sugrąžinant humanitarinius ir socialinius mokslus į Mariupolį ir Kauną, kurie sovietinės okupacijos metu turėjo tik techninius universitetus. Rektorių teigimu, universitetų vaidmuo išliks svarbus ir ateityje.

„Po pergalės, Ukraina bus galimybių šalis. Visa Europa padės mums sukurti naują ekonomiką ir universitetai atliks esminį vaidmenį – jie bus bendruomenių transformacijos centrai. Planuojama, kad viename mieste bus po vieną didelį universitetą“, – pasakojo prof. M. Trofymenko.

Rektorius pažymėjo, jog Mariupolio valstybinis universitetas buvo įkurtas pirmiausia kaip europietiškų vertybių universitetas, nepaisant to, kad geografiškai miestas yra už vos 50 kilometrų nuo sienos su Rusija. „Dar 2014 metais MVU studentus glumino, kodėl tuometinis prezidentas V. Janukovyčius nepasirašė asociacijos sutarties su ES. Mes ugdome studentus, kad priklausome Europai. Todėl mes ir kovojame, todėl kovoja ir visa Ukraina. Mes statome Mariupolio universitetą Europai“, – sakė MVU rektorius.

***

Nuo plataus masto karo pradžios Ukrainoje VDU priėmė daugiau nei tris šimtus studentų iš Ukrainos. Lietuvos ir Ukrainos pirmųjų ponių Dianos Nausėdienės ir Olenos Zelenskos iniciatyva atidarytas VDU Ukrainos centras – humanitarinės pagalbos ir švietimo erdvė, kurioje jau apsilankė daugiau nei 24 tūkst. ukrainiečių. VDU taip pat buvo vienas pirmųjų, pasiūliusių pagalbą Mariupolio valstybiniam universitetui. Universiteto prof. Inetos Dabašinskienės iniciatyva Mariupolio universitetas 2022 m. gegužę prisijungė prie Europos universitetų aljanso „Transform4Europe“.