Žurnalų archyvas

Ukrainos Prezidentui V. Zelenskiui – VDU Garbės daktaro vardas

5 liepos, 2023, VDU inf. | Naujienos

Ukrainos Respublikos Prezidentui Volodymyrui Zelenskiui Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) skiria Garbės daktaro vardą. Šis titulas jam suteikiamas už išskirtinę lyderystę kovoje už Ukrainos laisvę, demokratiją ir humanistines vertybes, taip jaunajai kartai parodant puikiausią kilnumo, ryžtingumo ir moralinės stiprybės pavyzdį.

„Esame įsitikinę, kad Prezidento V. Zelenskio nepaprastas atkaklumas, nesvyruojantis tvirtumas ir išmintingas vadovavimas leis Ukrainai pasiekti pelnytą galutinę pergalę. VDU bendruomenė ištikimai palaiko mūsų brolius ir seseris ukrainiečius ir mums yra didžiulė garbė, kad Jo Ekscelencija priėmė VDU Garbės daktaro vardą ir tapo mūsų bendruomenės garbės nariu“, – sakė VDU rektorius prof. Juozas Augutis.

Volodymyras Zelenskis. Ukrainos Prezidentūros nuotr.

Volodymyras Zelenskis yra Ukrainos Respublikos Prezidentas, politikas, buvęs komikas, aktorius, TV laidų vedėjas, režisierius, šalies vadovu tapęs 2019 m. Kai Rusija pradėjo plataus masto karinius veiksmus prieš Ukrainą 2022 m., V. Zelenskis paskelbė mobilizaciją, karinę padėtį, tačiau pats liko Kijeve, savo veiksmais ir lyderyste karo metu pelnė tarptautinį pripažinimą, tapo ukrainiečių pasipriešinimo simboliu. Tais pačiais metais „Politico“ jį išrinko įtakingiausiu žmogumi Europoje, o žurnalas „Time“ – Metų žmogumi. Lietuvos Respublikos Seimas V. Zelenskiui skyrė Laisvės premiją.

2022-aisiais universitetas priėmė 300 ukrainiečių studentų, kai kuriuos su šeimomis.

Pasak VDU Komunikacijos prorektorės doc. dr. Vilmos Bijeikienės, universitetas savo veiklomis taip pat palaiko Jo Ekscelencijai V. Zelenskiui artimas demokratijos, laisvės, teisingumo vertybes. VDU palaiko išskirtinius ryšius su Ukrainos akademine bendruomene – universitetas turi daugiau nei 30 bendradarbiavimo sutarčių su šios šalies institucijomis, kai kurias iš jų su universitetais, persikėlusiais iš karo niokojamų teritorijų.

„2022-aisiais universitetas priėmė 300 ukrainiečių studentų, kai kuriuos su šeimomis. Džiaugiamės, kad Mariupolio valstybinis universitetas tapo Europos universitetų aljanso „Transform4Europe“ asocijuotu nariu. Tačiau labiausiai didžiuojamės, kad prisijungėme prie Ukrainos ir Lietuvos pirmųjų ponių Olenos Zelenskos bei Dianos Nausėdienės iniciatyvos VDU atidaryti Ukrainos centrą“, – sakė doc. dr. V. Bijeikienė, pastebėjusi, jog centras tapo svarbiu humanitarinės pagalbos centru ir švietimo oaze ukrainiečių bendruomenei – nuo įkūrimo 2022 m. birželį jame jau apsilankė daugiau nei 24 tūkst. ukrainiečių.

„Mes labai vertiname ir branginame glaudų bendradarbiavimą su VDU, kuris įvairiais būdais tvirtai palaiko Ukrainą. Nuo stiprinamų akademinių ryšių su Ukrainos universitetais iki paramos Ukrainos akademinei bendruomenei, nuo mūsų studentų priėmimo iki bendro, unikalaus Ukrainos centro, kurio atidarymą globojo Ukrainos ir Lietuvos pirmosios ponios. Vėlgi, suteikdamas Garbės daktaro vardą Ukrainos Prezidentui V. Zelenskiui, VDU išreiškė stipriausią palaikymą Ukrainai jos kovoje už laisvę. Didžiuojamės turėdami tokius partnerius, kaip atsidavusi VDU bendruomenė, ir tikimės skatinti demokratiją ir bendras europietiškas vertybes, atnešant naudą mūsų abiem valstybėms tiek šiandien, tiek po mūsų bendros pergalės“, – pabrėžė Ukrainos ambasadorius Lietuvos Respublikoje Petro Bešta. 

Apie Volodymyrą Zelenskį

V. Zelenskis gimė Kryvyj Rihe, Ukrainoje, žydų kilmės šeimoje. Mokydamasis 95-ojoje gimnazijoje, kurioje buvo sustiprinta anglų kalba, jis buvo gabus mokinys, klasės seniūnas, užsiėmė įvairiomis veiklomis. Kyjivo nacionaliniame ekonomikos universitete jis įgijo teisinį išsilavinimą, nuo pat studijų pradžios įsitraukė į kūrybą – „Linksmųjų ir išradingųjų klubo“ (KVN) veiklas, vėliau įkūrė prodiusavimo kompaniją „Studija Kvartalas-95“, kuri rengė sėkmingus TV projektus, serialus ir pilno metražo filmus. 

Volodymyras Zelenskis yra suvaidinęs įvairiuose kino filmuose, tarp jų – „Meilė dideliame mieste“ ir jo tęsiniuose, „Aštuoni pirmi pasimatymai“, „Aš, tu, jis, ji“ ir kituose. Populiariame seriale „Tautos tarnas“ (2015–2019 m.) V. Zelenskis suvaidino paprastą istorijos mokytoją, kuris netikėtai išgarsėja ir yra išrenkamas Ukrainos prezidentu.

Rinkimus į Ukrainos Respublikos prezidentus Volodymyras Zelenskis laimėjo surinkęs 73 proc. balsų, antrajame ture užtikrintai įveikęs Petro Porošenką. Būdamas prezidentu jis įsipareigojo kovoti su korupcija, aktyviai palaikė ukrainietiškai ir rusiškai kalbančių Ukrainos gyventojų suvienijimą, prisidėjo prie šalies atsako į COVID-19 pandemiją ir po jos sekusią ekonominę recesiją.

2021 m. pabaigoje Rusija ėmė masiškai burti karines pajėgas prie sienos su Ukraina, o 2022 m. vasario 24 d. inicijavo plataus masto karinę invaziją. „Ši kova yra ne tik dėl teritorijos, dėl šios ar kitos Europos dalies. Ši kova yra ne tik dėl ukrainiečių ar kitos tautos, kurią Rusija bando užkariauti, gyvybės, laisvės ir saugumo. Ši kova apibrėš, kokiame pasaulyje gyvens mūsų vaikai ir anūkai, o vėliau – jų vaikai ir anūkai. Ji apibrėš, ar demokratija egzistuos ukrainiečiams ir amerikiečiams – visiems“, – kreipdamasis į JAV Kongresą kalbėjo Volodymyras Zelenskis.

Informaciniame kare Ukraina įgijo ginklą, kuriam V. Putinas neturėjo atkirčio – tai V. Zelenskio komunikaciniai gebėjimai, žiniasklaidos išmanymas ir ilgametė patirtis pramogų srityje. V. Zelenskis tiek vaizdo įrašais, tiek gyvuose susitikimuose prašė viso pasaulio šalių paramos Ukrainai. Pastangos buvo sėkmingos – Vakarų šalys Ukrainai išsiuntė daugybę prieštankinių ginklų, „žemė-oras“ raketų sistemų, HIMARS ir kt. Be to, sankcijos, nukreiptos prieš agresorių, buvo vienos iš griežčiausių istorijoje. 2022-ųjų birželio 23 d. Ukrainai buvo suteiktas kandidatės į Europos Sąjungą statusas.

***

Tarp kitų VDU Garbės daktarų – Nobelio literatūros premijos laureatai Česlovas Milošas ir Svetlana Aleksijevič, rašytojas Tomas Venclova, avangardinio kino kūrėjas Jonas Mekas, sociologas, mąstytojas ir profesorius Zygmuntas Baumanas, Jeilio universiteto (JAV) prezidentas Peter Salovey, antropologė ir gamtosaugininkė prof. Birutė Galdikas, Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki-moon, prezidentai Valdas Adamkus (Lietuvos Respublika), Michael D. Higgins (Airija), Bronisław Komorowski (Lenkijos Respublika), Vaira Vike Freiberga (Latvijos Respublika).