Žurnalų archyvas

Ukrainietės kūriniai, lietuvių muzika ir sakurų vilties žiedai papuošė Sugiharos namus

29 balandžio, 2022, Sugiharos namų inf. | Naujienos

Kartu su besiskleidžiančiais sakurų vilties žiedais balandžio 28 d. Sugiharos namų muziejuje įvyko menininkės iš Ukrainos Katyos Kononenko parodos „Aistra gyventi ar baimė numirti?” atidarymo vakaras. 

Teodoro Biliūno nuotr.

Sakurų žydėjimo šventė jau yra tradicija tapusiu – kaimynų, tolerancijos idėjas palaikančių bendraminčių – susibūrimu. Šiemet, karo šešėliui užtemdžius mūsų visų gyvenimus, šventės tarsi atsitraukia, o esminiu žodžiu ir jausena tampa Ukraina ir jos laisvė. Todėl Sugiharos namuose – vietoje, kuri mena Antrojo pasaulinio karo pabėgėlių viltį ir likimus, pabūti kartu ir savo kūrybą parodyti šį vakarą pakviesta ukrainietė menininkė Katya Kononenko. Pasak Sugiharos fondo „Diplomatai už gyvybę“ direktoriaus Ramūno Janulaičio, šis kuklus vakaras Sugiharos namuose – solidarumo su Ukrainos tauta išraiška, o menininkės Katyos eksponuojami darbai – tarsi tiltas, jungiantis skirtingas tautas, suprantančias karo, skausmo ir paramos vienas kitam svarbą.    

Teodoro Biliūno nuotr.

„Esu dėkinga už galimybę šį vakarą būti čia, Sugiharos namuose. Jūs visi, dalyvaujantys šį vakarą, man tampate tokie pat svarbūs kaip ir mano kūriniai“, – parodos atidarymo metu kalbėjo Katya Kononenko. Prisiminusi, kokį siaubą šiuo metu išgyvena jos tauta, menininkė sesulaikė ašarų ir teigė, kad savo darbuose ji atspindi viską, ką tuo metu jaučia, regi ir supranta. 

K. Kononenko yra šiuolaikinė Ukrainos menininkė, tapytoja ir grafikė. Menininkė gimė, mokėsi, gyveno ir kūrė savo gimtajame mieste Kyjive iki Rusijos invazijos į Ukrainos teritoriją. Pagrindiniai autorės tyrinėjimo objektai yra individualumo paieškos visuomenėje, asmenybės santykis su gamta bei socialiniu gyvenimu. Jos įkvėpimo šaltiniu tampa atskiros detalės, kurios susijungia į visumą. Kūrybos proceso metu menininkė siekia ne tik sukurti meno objektą, atskleisti idėją, savo dvasinius jausmus, bet ir demonstruoti pasikeitusią realybę savo viduje ir šalia savęs. Gimtinėje autorė yra surengusi ne vieną personalinę savo darbų parodą, dalyvavusi tarptautinėse parodose. 

Teodoro Biliūno nuotr.

Šiuo metu K. Kononenko gyvena Druskininkuose, kur radusi saugią aplinką vėl pradėjo kurti. Keletą darbų jai pavyko išgelbėti ir atsivežti iš gimtojo krašto, kitus ji kūrė jau Lietuvoje. „Aistra gyventi ar baimė numirti?” – tai klausimas, kurį menininkė, palikusi namus Ukrainoje, sau nuolat užduoda. 

Namas Vaižganto g. 30 Kaune tapo simboline ir ypatinga vieta tuomet, kai juose prieš pat Antrąjį pasaulinį karą įsikūrė diplomatas Chiune Sugihara (Čijunė Sugihara) su šeima. Šio iškilaus žmogaus, dirbusio Japonijos konsulu, dėka tūkstančiai žydų, bėgančių nuo blogio imperijos ir gavę vizas, rado saugią užuovėją tolimiausiuose pasaulio kampeliuose. Šiandien Sugiharos namų muziejus yra tarsi gerumo krislas, primenantis tamsiausius žmonijos periodus ir itin svarbią gėrio kovą su blogiu, puoselėjantis ir skleidžiantis bendražmogiškas vertybes. 

Teodoro Biliūno nuotr.
Teodoro Biliūno nuotr.

Sakurų žydėjimo renginio metu buvo renkamos aukos Ukrainai paremti, o visos surinktos lėšos pervestos organizacijai „Come Back Alive” (https://www.comebackalive.in.ua/)