Žurnalų archyvas

Trečiojoje meno leidinių mugėje „Kaunas Art Book Fair“ – refleksijos apie meno leidinių archyvą

28 spalio, 2021, Organizatorių inf. | Naujienos

Apie meno leidinių archyvą galima kalbėti naujai ir nenuobodžiai – tuo įsitikinę Kauno meno leidinių mugės „Kaunas Art Book Fair“ organizatoriai Kauno fotografijos galerija ir šiuolaikinio meno knygynas „Six Chairs Books“. Jie lapkričio 5-7 dienomis pakvies į jau trečiąjį, šiemet galerijos „Meno parkas“ erdvėse vyksiantį renginį, kurio metu lankytojai bus kviečiami reflektuoti, ar galima į meno leidinių archyvą žvelgti ne kaip įvietintą ir įlaikintą saugyklą, bet transformuoti jį į dialogo, bendrystės, mainų ir diskusijų erdvę. 

KABF’2019. Andriaus Staniulio nuotr.

Pasak „Kaunas Art Book Fair“ vadovės Justės Litinskaitės, prieš trejus metus mugė buvo naujas, drąsus sumanymas, kurio Kaunui labai reikėjo, o šiemet – tai tradicijos rūbą besimatuojantis, jau daugelio laukiamas tarptautinis renginys. 

tai, kas parašyta paraštėse, mėgstame skaityti labiausiai.

„Po priverstinės pandeminės pertraukos mugės lankytojus ir vėl  pakviesime artimam pokalbiui su knygas leidžiančiais menininkais, knygynais ir leidyklomis, skatinsime tarptautinius idėjų mainus ir šiuolaikiškomis formomis kalbėsime savyje labai daug talpinančia meno archyvų tema, neužmiršdami ir augančios meno knygų skaitytojų bei vartytojų kartos, kuriai turime ypatingą siurprizą – pirmąkart „Kaunas Art Book Fair“ leidžiamą menininkų piešinių spalvinimo knygelę“, – pasakoja J. Litinskaitė. 

Aut. Nerijus Rimkus

Per tris „Kaunas Art Book Fair“ dienas leidinius pristatys 19 leidėjų, menininkų ir knygynų, vyks paskaitos,  kūrybinės dirbtuvės, diskusijos, ekskursijos, knygų pristatymai bei jų skaitymai. Visos mugės metu bus  eksponuojamas dizainerio Jurgio Griškevičiaus šiuolaikiškai permąstytas „Post Ars“ narių Alekso  Andriuškevičiaus ir Česlovo Lukensko parodos plakatas, bus galimybė susipažinti su šiuolaikiniu vaizdo  kūrinių transliavimo archyvu „Springs.video“. 

„Šių metų edukacine programa lankytojus kviečiame į aklą pasimatymą su istoriniais ir šiandien kuriamais  meno leidinių archyvais“, – sako edukacinės programos koordinatorė Justina Zubaitė-Bundzė. – Kodėl  aklą? Todėl, kad menininkai ir institucijos nuolat dirsčioja į meno istorijos pasakojimus, o pastaruoju metu  ypatingas dėmesys yra teikiamas iki šiol neišgirstiems pasakojimams: bendruomenių istorijoms, taip pat  toms kūrybos formoms, kurios savo laiku nebuvo pristatomos menininkų parodose – tekstams,  dienoraščiams, juodraščiams ar eksperimentiniams leidiniams, kvietimams, brošiūroms, juokams ir  išpažintims. Menininkų knygos taip pat buvo stumtelėtos į meno istorijos paraštes, o tai, kas parašyta  paraštėse, mėgstame skaityti labiausiai“, – neabejoja ji. 

KABF’2019. Andriaus Staniulio nuotr.

Nuo pat penktadienio vakaro lankytojai turės galimybę susitikti su būriu menininkų, kuratorių ir autorių,  pasakosiančių apie juos įkvepiančius meno istorijos archyvus ar jų pačių siekius juos papildyti  negailestingai į užribį išstumtais pasakojimais. Specialiai šių metų mugei grafikos dizaineris Jurgis  Griškevičius sukūrė naują menininkų grupės „Post Ars“ narių Alekso Andriuškevičiaus ir Česlovo Lukensko  parodos Kaune (1989 m.) plakato interpretaciją, kurią lankytojai galės ne tik apžiūrėti mugės erdvėje, bet ir  jais papildyti savo namų kolekciją.

Šiuo metu Vokietijoje gyvenanti ir kurianti grafikos dizainerė Laura  Klimaitė bei Nyderlanduose įsikūrusi menininkė Deimantė Jasiulevičiūtė savo pranešimuose nagrinės šiuolaikinio grafikos dizainerio santykį su istorine medžiaga, o tyrimų platformos „Kunstverein Publishing“,  tiriančios ir kvestionuojančios meno mediacijos ribas, vadovė Amsterdame Yana Foqué aiškinsis, ar  šiuolaikinio meno institucijos „varikliu“ gali tapti jau minėtos meno istorijos šūsnys.  

Mugėje pranešimus skaitys ar savo leidinius pristatys Paveldo institutas, menininkės Aistė Kisarauskaitė,  Agnė Narušytė ir Jurga Barilaitė, daug įdomių faktų apie Lietuvos queer archyvą atskleis jo kūrėjai Augustas Čičelis ir Viktorija Kolbešnikova, kurie ne tik papasakos apie šią iniciatyvą, bet ir pristatys Rytų bei  Centrinėje Europoje veikiančias queer istorijų talpyklas, jų metodus ir turinį. Pirmą kartą Kaune vyks  susitikimas su kultūros ir politikos minties žurnalo „Lūžis“ autoriais.  

Šių metų „Kaunas Art Book Fair“ naujiena – specialios ekskursijos po M. K. Čiurlionio dailės muziejaus  Fototekos ir dokumentacijos skyriaus saugyklas-archyvus bei nepriklausomoje risografinės spaudos  studijoje „Hands On Press“. Visi norintieji su risografine spauda susipažinti iš arčiau, turės galimybę tą  padaryti mugės erdvėse, galerijoje „Meno parkas“, vyksiančių šilkografinės spaudos dirbtuvių metu, kur  „Hands On Press“ įkūrėjos – menininkės Gabrielė Gudaitytė ir Inga Navickaitė – mokys šilkografijos  technikos atlikimo, o lankytojai galės atsispausdinti menininkių šilkografijai paruoštą piešinį ant savo  atsineštų arba vietoje už draugišką kainą įsigytų kokybiškų maišelių ar turimų marškinėlių.  

KABF’2019. Andriaus Staniulio nuotr.

Paskutinė mugės diena tradiciškai skiriama vaikams ir jaunimui. Vėlyvą sekmadienio rytą pjaunant šventinį  tortą bus pasitinkama pirmoji „Kaunas Art Book Fair“ proga išleista menininkų piešinių spalvinimo knygelė  mažiesiems, kurioje – dešimties autorių – Vytenio Buroko, Dainiaus Liškevičiaus, Aurelijos Maknytės,  Beatričės Mockevičiūtės, Roberto Narkaus, Eglės Ridikaitės, Nerijaus Rimkaus, Ievos Rojūtės, Aurelijos  Slapšytės ir Anastasios Sosunovos – kūriniai, vyks dvejos kūrybinės dirbtuvės su menininkėmis Dominyka  Murauskyte ir Aurelija Slapšyte bei leidyklos „Kirvarpa“ išleistų knygelių apie mišką vaikams, autorių  Monikos Kalinauskaitės (iliustravo Kornelija Žalpytė) ir Kristupo Saboliaus (iliustravo Aistė Ambrazevičiūtė)  skaitymai.  

Norint dalyvauti ekskursijose ar kūrybinėse dirbtuvėse reikalinga išankstinė registracija. Vietų skaičius  ribotas. Registracija vykdoma https://fb.me/e/LSC7SZ8P

Daugiau informacijos apie dalyvius ir programą.  

„Kaunas Art Book Fair“ renginiuose kviečiami dalyvauti visi, turintys galimybių pasą ar jam prilyginamą  dokumentą.