„Siekiant atliepti šiandienos iššūkius bei formuoti ateities visuomenę, auštojo mokslo transformacija yra vienas iš svarbiausių uždavinių. Europos universitetų aljansas „Transform4Europe“ (T4EU) jau ketverius metus veikia kaip aktyvus Europos aukštojo mokslo formuotojas, telkiantis viso aljanso dėstytojus, mokslininkus, studentus dalintis patirtimi ir kartu kurti Europos universitetą.
Į studentą orientuoto, inovacijomis grįsto, ateities visuomenei reikalingų įgūdžių plėtojančio studijų proceso modernizavimas yra prioritetinė aljanso veiklos sritis“, – teigia Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) studijų prorektorė dr. Simona Pilkienė, pristatydama neseniai įvykusius T4EU Inovatyvių metodų apdovanojimus. Pasak jos, ši iniciatyva kilo iš poreikio skatinti dalintis atradimais ir kartu kurti.
T4EU inovatyvių metodų apdovanojimo tikslas – atpažinti ir įvertinti inovatyvias dėstymo praktikas, keistis gerosiomis patirtimis ir skatinti bendradarbiavimą tarp Europos aukštojo mokslo institucijų. Apdovanojimu siekiama pripažinti pavyzdines praktikas tokiose srityse kaip studentų antreprenerystės gebėjimų plėtojimas, įtraukus dėstymas bei tarptautiškumo skatinimas studijų procese.
Pirmą kartą apdovanojimai buvo surengti pernai Kaune, Vytauto Didžiojo universitete, šiemet jie vyko inovatyvių dėstymo metodų konferencijos metu Triesto universitete, Italijoje. Viena iš penkių dėstytojų, šiemet laimėjusių inovatyvaus dėstymo apdovanojimą, buvo Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) docentė Evelina Bendoraitienė.
„Džiugu matyti, kad inovatyvūs metodai kerta sienas. Inovatyvaus dėstymo konkursas rengiamas antrus metus, jo esmė – dalintis patirtimi, mokytis vieniems iš kitų ir diegti inovacijas studijų procese. Šiemet konkursui paraiškas pateikė net 30 dėstytojų iš devynių T4EU universitetų, tad išrinkti keturias geriausias inovacijas buvo labai sudėtinga užduotis komisijai, kurią sudaro akademinio personalo, studentų bei darbdavių (socialinių partnerių) atstovai. Labai džiugu, kad šiemet tarp nugalėtojų yra ir VDU dėstytoja. Šis apdovanojimas įpareigoja dalintis patirtimi su kolegomis ir toliau vystyti naujus dėstymo ir mokymosi metodus inovatyviam studijų procesui kurti“, – pastebi VDU Studijų prorektorė dr. Simona Pilkienė.
Pabėgimo kambariai – ne tik pramoga
Inovatyvaus dėstymo apdovanojimo („Innovative Teaching Award“) laimėtojais buvo išrinkti VDU Ekonomikos ir vadybos fakulteto doc. dr. Evelina Bendoraitienė, Silezijos universiteto Lenkijoje dėstytoja Magdalena Christ, Saro krašto universiteto Vokietijoje dėstytojai Benedikt Schnellbächer ir Alexander Schöneseiffen bei Triesto universiteto docentas Giovanni Bacaro.
šis apdovanojimas man daugiau kaip įrodymas: kai darai, ką myli, įvertinimai ateina savaime.
Doc. dr. E. Bendoraitienė apdovanojimą gavo už gyvenimo pabėgimo kambario kūrimą. Studentai finansinių skaičiavimų paskaitos namų darbams sukuria gyvenimo pabėgimo kambarį, įkomponuodami paskaitos turinį ir naudodami finansinių skaičiavimų įgūdžius. Pasak docentės, ši idėja gimė seniai, kadangi pabėgimo kambarius ji kuria jau beveik dešimtmetį – ne tik pramogai, bet ir muziejams, įvairioms organizacijoms. Dėstytoja sako, kad tai gali būti efektyvi edukacinė priemonė.
„Visada apie studentų mokymosi procesą galvoju iš savo perspektyvos: O kas man būtų įdomu? Kaip paskaitoje klausyti sudėtingų dalykų ir nepamesti dėmesio? Kaip sudominti? Tad kilo mintis pritaikyti praktines žinias, įgytas kuriant sudėtingus realius pabėgimo kambarius – duoti užduotį studentams tokius kambarius kurti paskaitos metu, pasitelkiant studijuojamą medžiagą. Universitete dirbu jau beveik dešimtmetį ir visada darbą čia laikiau daugiau hobiu nei darbu. Baigusi rašyti disertaciją čia likau tik iš meilės dėstymui ir bendravimui su studentais. Tad šis apdovanojimas man daugiau kaip įrodymas: kai darai, ką myli, įvertinimai ateina savaime“, – sako VDU docentė.
Tarp kitų šiemet „Transform4Europe“ apdovanojimais įvertintų inovacijų – paskaitos apie vizualinį mąstymą, skaitmeniniu būdu patobulintas skaitmeninės antreprenerystės ugdymas ir žaidimo dizaino rengimas į studentą orientuotam mokymuisi. Kiekvienam laimėtojui buvo skirta po 2,5 tūkst. eurų už inovatyvių ar kūrybiškų dėstymo projektų įgyvendinimą.
Konferencijoje – apie inovacijų skatinimą universitetuose
Dėstymo inovacijų apdovanojimai vyko tarptautinės konferencijos „Inno-Methods for Quality Curricula“ metu Trieste, Italijoje. Konferencijoje buvo aptarti inovatyvūs dėstymo metodai, studentų kompetencijų ugdymas, mokymo programų inovacijos, aukštojo mokslo institucijų vaidmuo skatinant inovatyvų dėstymą jungtiniuose švietimo projektuose ir kiti klausimai.
Konferencija buvo skirta inovatyvumu grįstų studijų kokybės klausimams: kokias studentų kompetencijas T4EU aljansas ketina ugdyti, kaip T4EU stebės inovatyvių mokymo programų kokybę ir inovacijas, kokį vaidmenį aukštojo mokslo institucijos atlieka skatinant inovatyvių dėstymo strategijų taikymą jungtiniuose švietimo projektuose ir kiti klausimai.
Renginio metu Lankasterio universiteto (D. Britanija) ekspertas, prof. Paul Ashwin aptarė iššūkius taikant inovatyvius metodus ir požiūrį į inovatyvų mokymąsi, Korko universiteto profesorė Elizabeth Noonan kalbėjo apie Europos kokybės politiką ir būtinus pokyčius keičiantis požiūriui į mokymosi procesą. Pranešimus skaitė ir VDU atstovai: Švietimo akademijos docentė Elena Trepulė kalbėjo apie mikrokredencialų techninius sprendimus, Socialinių mokslų fakulteto dekanė doc. dr. Aurelija Stelmokienė dalinosi patirtimi, kaip įgalinti mokslo infrastruktūrą studijoms.
Renginio metu taip pat vyko dirbtuvės, skirtos išmanaus mokymosi planavimui, ir apskritojo stalo diskusija apie T4EU aljanso dėstytojų, įgyvendinusių inovatyvius dėstymo metodus, patirtys.
Konferenciją ir inovatyvaus dėstymo apdovanojimus organizavo Europos universitetų aljansas „Transform4Europe“. Aljansą sudaro dešimt narių: Saro krašto universitetas (Vokietija), Alikantės universitetas (Ispanija), Estijos menų akademija, Portugalijos katalikiškasis universitetas, Primorskos universitetas (Slovėnija), Sent Etjeno Žano Monė universitetas (Prancūzija), Silezijos universitetas Katovicuose (Lenkija), Sofijos šv. Klimento Ohridskio universitetas (Bulgarija), Triesto universitetas (Italija) ir Vytauto Didžiojo universitetas (Lietuva). Aljanso asocijuotas partneris – Mariupolio valstybinis universitetas (Ukraina).