Portugalijos teatro tradicijos, nors mums Lietuvoje nėra labai gerai pažįstamos, yra turtingos ir įvairialypės. Šiandienos Portugalijos teatras – glaudžiai susijęs su šalies istorija, kultūra ir socialiniais pokyčiais. Tarpdisciplininio meno festivalyje „JA FEST 2024“, kuris Kaune vyksta šią savaitę, metu „JA tarptautinis teatras“ pristatys net tris spektaklius, kuriuos žiūrovai nemokamai galės išvysti rugsėjo 11-12 dienomis VDU teatre. Spektakliai bus vaidinami anglų kalba, be vertimo.
Teatras, pasakojantis istorijas
Portugalijos „JA tarptautinis teatras“ Lisabonoje veikia jau 7-erius metus. Iki šiol tai yra vienintelis teatras Lisabonoje, kuriantis spektaklius anglų kalba ir besiorientuojantis ne tik į vietinį, bet ir tarptautinį žiūrovą. Be pagrindinių scenos spektaklių, skaitymų ir dirbtuvių, teatro komanda dalyvauja eksperimentuose su kitais atsidavusiais profesionalais iš viso pasaulio, kurie mėgaujasi teatrinio meno ribų peržengimu. „Teatras yra atsakymas į seną ir amžiną klausimą, kuris spontaniškai iškyla, kai du šilti kūnai pajunta vienas kito buvimą – kas aš esu tau ir kas tu esi man, kai tu esi tu, o aš esu aš. Tai yra galutinis tiek peržengimo, tiek priėmimo aktas, nes teatre kiekvienas iš mūsų atranda kažką savyje per kitą, ir darydamas tai, pajunta, ką reiškia gyventi, naujai. Tai vieta, kur gyvenimas yra gyvenamas koncentruočiausia forma, pasakojimuose, kurie užpildo tuščias erdves gryna vaizduote“, – mintimis apie teatro svarbą žmogui dalijasi „JA tarptautinio teatro“ Lisabonoje bendraįkūrėjas dr. Suresh Nampuri.
Arielio Dorfmano, Isaac Asimovo bei Sigmundo Freudo ir Virginijos Woolf įkvėpti
Ši Kaune vykstanti „JA FEST“ festivalio laida kilo iš idėjos, kad teatras, kaip gyva pasakojimo meno forma, yra idealiai pritaikytas atskleisti užslėptas istorijas, pasakojimus apie drąsų pasipriešinimą, vidaus ir išorės kovas, kurias mes vykdome, apie neapdainuotus gynėjus, kurie tamsiausioje naktyje laiko laisvės deglą, istorijas apie laikus, kai laisvė buvo viltis ateičiai, bet kurios buvo pamirštos, taip pat ir šių laikų kronikininkus.
Rugsėjo 11 d. 18 val. Arielio Dorfmano „Mirtis ir mergelė“ adaptacija
Praėjus dešimtmečiui nuo represinio režimo žlugimo, naujos respublikos aušros metais, lemtingą vasaros vakarą, naujai paskirtas Teisingumo ir susitaikymo komisijos, įsteigtos tirti praeities nežmoniškus veiksmus, prezidentas pristato savo naują draugą žmonai. Draugo kalba ir balso tonas sukelia joje aštrų prisiminimą apie priešišką tardymą tamsiame kambaryje, kurį prieš dešimtmetį vykdė valstybės policija, ir ji iš karto supranta, kad jis yra jos buvęs kankintojas. Jis kategoriškai neigia kaltinimą, palikdamas jos vyrą giliai sumišusį. Kai prisiminimai ir pasakojimai susiduria vėsioje žvaigždžių šviesoje Valpurgijos nakties įkarštyje, asmeninių ir politinių istorijų sieros ekskavacija degina trijų gyvenimų susipynusius dagčius, įstrigusius sudėtingame šviesos ir šešėlio šokyje, išraižytame trumpalaikių neišduotų tiesų vaiduoklių.
Rugsėjo 11 d. 20 val. Isaac Asimovo „Nakties nuosmukis“ adaptacija
Lagaash planetoje su 6 saulėmis, žmonės neprisimena nakties, nes viena iš saulių visada buvo danguje. Tačiau dabar sklinda gandas, kurį sukėlė tiek religiniai kultai, tiek radikalūs mokslininkai apie kartą per 10000 metų vykstantį reiškinį, kuris greičiausiai įvyks per artimiausias 4 dienas – vienu metu nusileis visos saulės, pasaulį panardinant į tamsą kelioms valandoms. Artėjant „Didžiajai Tamsai“, seni mitai ir naujas mokslas susilieja į vieną verdantį baimės katilą, kai žmonės stovėdami su užgniaužtu kvėpavimu laukia ant tamsos krašto, slypinčios už visų baimių ribų.
Rugsėjo 12 d. 20 val. Monospektaklis „I, Virginia“
„I, Virginia“ – originali Suresh Nampuri teatrinė vinjetė, atliekama Thais Chanes, paremta realiu susitikimu tarp Sigmundo Freudo ir Virginijos Woolf. Vieno asmens monologas gilinasi į audringas emocijas ir maištingas mintis, kurias sukėlė šis susitikimas, kai ji kovoja su jo daugiausia vyriška pasaulėžiūra ir galiausiai atranda savo vidinę tiesą, tyrą ir maištingą po audringos nakties, kol gilinosi į savo pačios savasties labirintus.
Visi festivalio renginiai nemokami.
Festivalio partneriai: Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Kauno įvairių tautų kultūrų centras, Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademija, VDU „101“ galerija, VDU teatras, naktinės kultūros namai „Lizdas“ ir Cossoul Portugalijoje.
Festivalis remiamas „Teatro Palm” projekto (bendrai finansuojamo Europos Sąjungos).