Žurnalų archyvas

Studentų skvere – skulptūra vienintelei pasaulyje lietuviškai raidei 

3 sausio, 2024, Parengta pagal organizatorių inf. | Naujienos

Sausio 6 dieną Kaune, Studentų skvere atidengiama nauja skulptūra vienintelei pasaulyje lietuviškai raidei „ė“. Miestui skulptūrą dovanoja „ACME Grupė“.

Iniciatyva „Ė, sugrįžk“ kviečiama visus atsigręžti į lietuvių kalbos išskirtinumą, susigrąžinti ją tokią, kokia ji yra iš tiesų – su taškeliais ir varnelėmis. Kaip tik tą įprasmins naujoji skulptūra, kurios autorius – Tadas Vosylius.

Norintys gyvai stebėti atidarymo ceremoniją ir šventę vainikuojantį koncertą kviečiami atvykti į Studentų skverą Kaune, sausio 6 dieną, 15 val.

Lietuvių kalbos abėcėlė turi 32 raides, bet vienintelė ė tokia ypatinga. Pirmą kartą ji pavartota 1653 m. Danieliaus Kleino sudarytoje pirmojoje lietuviškoje gramatikoje. Tai vienintelė raidė, neturinti analogų jokioje kitoje pasaulio kalboje. Technologijos rašytinėje kalboje greitame laiko ritme dažnai tarsi nutrina ė taškelį, bet kalboje ją girdime. Todėl skulptūra – tai simbolinis priminimas nepamiršti visų lietuviškų raidžių taškelių ir varnelių, nes tai ir kuria mūsų kalbos unikalumą.  Paprastumas yra visa paslaptis – skulptūros idėja „Taškas“ parodė, kiek daug gali pakeisti ir reikšti vienas paprasčiausias taškelis. Juk kartais, pamiršus jį uždėti,  gali pasikeisti visa žodžio ar sakinio prasmė. O kartu ši idėja suteikė simbolinę reikšmę – ji „padėjo“ dar vieną išskirtinį traukos tašką Kauno mieste.

Kodėl „Taškas“?

Ė raidei įprasminti idėjas teikė daugiau 20 Lietuvos menininkų, kurie visuomenei pateikė per 40 skirtingų skulptūrų idėjų. Skulptoriaus Tado Vosyliaus idėją „Taškas“ išrinko balsuodami Lietuvos gyventojai ir menininkų darbams vertinti skirta kompetentinga komisija, tarp kurių buvo skulptoriai Arūnas Sakalauskas, Stasys Žirgulis, architektas Jonas Audėjaitis, žurnalistas Edmundas Jakilaitis ir kiti, visuomenės balsas buvo prilyginamas vienam iš devynių komisijos narių balsui. Skulptūra „Taškas“ užpildyta lietuviškais žodžiais, kuriuose yra „ė“ raidės.  Ant skulptūros išvysite šiuos lietuviškus žodžius: laumė, saulė, žemė, tėvynė, laisvė, meilė, šlovė, garbė, laimė, sėkmė, gerovė, gyvybė, lygybė, vienybė, raidė.

T. Vosyliaus idėja

Projekto ambasadoriaus Gabrieliaus Liaudansko-Svaro teigimu, tokie paminklai prisideda prie istorinės atminties kūrimo, o išliekamąją vertę, kurią suteikia paminklai, turėtų kurti ir atlikėjai. „Skulptūros yra istorinės atminties kūrimas – tai reiškia, kad mes turime kažką tokio, kas yra išskirtinai mūsų. Negana to, tai yra identiteto klausimas, o identitetas kuria savivertę, pasitikėjimą, pasididžiavimą ir išskirtinumą“, – sako jis.

Pasak „ACME Grupės“ vadovo Sergej Artemiuk, Kaune iškilsianti „ė“ raidės skulptūra yra vienintelės pasaulyje lietuviškos „ė“ raidės ir vienos iš archajiškiausių Europos kalbų simbolis.

„ACME Grupės“ dovanojama Lietuvai meno instaliacija, skirta priminti tai, apie ką dažnas nesusimastome. Technologijos labai daug procesų pagreitina, skubėdami dažnai pamirštame uždėti ant raidžių reikiamas varneles ar taškelius. Šia skulptūra „Taškas“ primename, kiek daug gali pakeisti ir reikšti vienas paprasčiausias taškelis. Juk kartais, pamiršus jį uždėti, gali pasikeisti visa sakinio prasmė. Norime, kad ši skulptūra miesto centre būtų tarsi priminimas kiekvienam Lietuvos gyventojui, kad eidami technologijų ir inovacijų keliu galime tai daryti nepamesdami savitumo – juk būtent todėl ir esame įdomūs visam pasauliui“, – sako jis.

Ypatingas koncertas

Skulptūra išsiskirs ne tik savo žinute, bet ir ypatinga atidengimo ceremonija, prasidėsiančia sausio 6 d. 15 val. – ją ratu sups LED ekranų konstrukcija, kurioje žiūrovai išvys išskirtinę vizualizaciją.

„Esame moderni inovacijų ir technologijų kupina valstybė, o mūsų šalyje gyventi gali įvairių tautų, rasių ir religijų žmonės. Tuo pačiu primename, kad puoselėjame savo seną ir unikalią istoriją bei turtingas tradicijas“, – teigia S. Artemiuk.

Kauno gyventojai ir svečiai, atvykę į renginį, turės progą pasimėgauti dainininkės Monikos Marijos koncertu ir prisidėti prie muzikinio kūrinio sukūrimo kartu su freestyle repo žanro atstovais „Freestarz“. Koncerto metu žiūrovai galės vardinti žodžius grupės nariams, o pastarieji improvizuodami juos įtrauks į savo pasirodymą. Grupės narys Aleksandras Kovganko sako, kad šis žanras reikalauja aštraus proto ir reakcijos, bet žodžių, kurių nepavyktų surimuoti bei įtraukti į kūrinį, dar neteko sutikti.

„Neturime jokių šabloninių kūrinių, su kuriais užpildome laiką, kol galvojame. Jeigu žmogus mums duoda tokį žodį, kurį surimuoti sunku, naudojame sprendimo būdą, kurį vadiname „šuoliu į vandenį“ – imame mikrofoną, pasakome vieną sakinį ir plaukiame kartu su srove. Žodžiai su „ė“ galūne mums taip pat patogūs. Iš tiesų, bent keli žodžiai su galūne „ė“ visiškai atspindi tai, kuo mes užsiimame – laisvė ir meilė, laisvė kurti bei meilė kūrybai“, – teigia A. Kovganko.