Žurnalų archyvas

Startavo ciklas „Ekskursas: švytuoklė“ (ekskursijos – rugsėjo sekmadieniais)

14 rugsėjo, 2021, Organizatorių inf. | Kaunas 2022, Naujienos

Praėjusį sekmadienį Kaune, Nepriklausomybės aikštėje, atsidarė vienos dienos iniciatyvos „Ekskursas“ paviljonas. Čia buvo galima išsirinkti 45 min. trukmės ekskursiją po kurį nors iš į sąrašą įtrauktų Kauno tarpukario modernizmo pastatų. 

R. Gruodžio nuotr.

Greičiausiai užpildyta ekskursijos į Vladimiro Dubeneckio kurtą Karo muziejaus kariliono bokštą grupė. Autentiška, neseniai suremontuota erdvė, su besisukančiais laiptais, kabančiais laikrodžio mechanizmo svoriais daugeliui atemė žadą – juk tai vienas iš svarbiausių Kauno identiteto ženklų. 

Lankytojų gausa ir didžiausiu ekskursijų skaičiumi sekmadienį varžėsi du pastatai: 1933–1934 m. Arno Funko suprojektuotas A. ir J. Iljinų gyvenamasis namas su įžymiuoju apvaliu langu ir buvę „Pažangos“ rūmai, 1933–1934 m.  iškilę pagal Felikso Vizbaro projektą. 

Iljinų name šiuo metu veikianti dizaino studija „Blank page“ atvėrė autentiškas, neseniai sutvarkytas erdves, kuriose dera ir šiuolaikinio lietuviško dizaino objektai. Tuo tarpu „Pažangos“ rūmuose ekskursantai galėjo apžiūrėti išlikusius turtingus puošybinius elementus, kuriuose nacionaliniai simboliai interpretuojami metale, medyje ar tinke.

Taip pat sekmadienį buvo galima aplankyti buvusias Taupomąsias kasas – dabartinę Kauno miesto savivaldybę, buvusį Žemės banką, buvusius Prekybos, pramonės ir amatų rūmus ar pirmą kartą ekskursijoms atvertą  inžinieriaus, burmistro M. Gravrogko daugiabutį gyvenamąjį namą V. Putvinskio gatvėje, su autentiškais baldais viduje ir J. Zikaro sukurtais bareljefais fasade. 

Laukdami pasivaikščiojimo pradžios prie Soboro, „Ekskurso“ svečiai galėjo šilkografijos technika atsispausti drobinį maišelį su „Ekskurso“ iliustracija mobiliose savilaidos spaustuvės „Hands on Print“ dirbtuvėse. 

R. Gruodžio nuotr.

Ekskursijų ciklas tęsis ir likusius du rugsėjo sekmadienius, 19 ir 26 dienomis. Dėmesys bus  kreipiamas ne tik į mieste, bet ir į Kauno rajone esančius tarpukario modernizmo objektus. 

Registracija į ekskursijas vyksta internetu, adresu ekskursas.lt. Artimiausią savaitgalį galima aplankyti Kulautuvos ar Kačerginės kurortinę modernizmo architektūrą, taip pat Stasio Kudoko projektuotą bažnyčią Pažėruose. Rugsėjo 26 dieną laukia ypač retai lankomi arba visai nematomi tarpukario objektai: žiedinė plytų degimo krosnis Palemone ir radijo stotis Sitkūnuose. 

Ekskursijų ciklas „Ekskursas: švytuoklė“ rengiamas iš dalies remiant „Kaunas 2022“, kaip programos „Modernizmas ateičiai“ dalis. Ekskursijų turinio rengimo partneris – Architektūros ir urbanistikos tyrimų centras (AUTC).

Renginio vizualinį identitetą bei suvenyrinių maišelių iliustraciją sukūrė ir pagamino „Hands on Press“ (Gabrielė Gudaitytė ir Inga Navickaitė-Drąsutė).