Žurnalų archyvas

Spektaklis „Emigrantai“ užsuks į Kauną

2 lapkričio, 2021, Kūrėjų inf. | Naujienos

Jau tikru keiksmažodžiu tapęs junginys „COVID-19“ – mūsų kasdienybė, bet ar prisimenate kaip viskas prasidėjo? Pirmos spaudos konferencijos, skaičiai, žinios apie uždaromas šalių sienas, atšaukti skrydžiai ir grįžtantys būriai seniai matytų pažįstamų. Emigrantų. Autobusai, vežę į privalomą izoliaciją, vaizdai iš keltų Kylis – Klaipėda, keiksmai, muštynės…

„Grįžo visuomenės šiukšlės“, – pasipylė neapykantos banga. Įvyko neįtikėtinas apsivertimas: staiga „savi ten“ tapo „nelaukiamais čia“. Žinių ir socialinių tinklų ekranų vaizdiniai įkvėpė lapkričio 10 d. į „Girstutį“ Kaune užsuksiantį Dariaus Gumausko premjerinį spektaklį „Emigrantai“, pagal to paties pavadinimo lenkų dramaturgo Slavomiro Mrožeko pjesę.

Kūrybinė komanda kitu kampu žvelgia į neturinčius kur padėti savo didelių, neatsiplaunančių rankų tėvynainius.


Spektaklyje-komedijoje vaidina aktorius Giedrius Savickas – statybininkas emigrantas. Antrasis dueto narys – Mariaus Čižausko kuriamas intelektualas, politinis disidentas, anarchistas. Intelektualas mąstytojas ir juodadarbis. Tiesą sakant, ši pora gali būti ir du pabėgėliai iš Sirijos, turkai Berlyne, indai Londone, alžyriečiai, somaliečiai Paryžiuje, rusai, tadžikai Maskvoje ir du mūsiškiai Vilniuje.


S. Mrožeko pjesę išvertus tarsi rankovę, autoriaus emigrantus sugrąžinus atgal į tėvynę, sakytume: sveiki, broliai, 30 metų stebime mažėjantį gyventojų skaičių, senstančią populiaciją, prarastą milijoną žmonių. Dabar toks šansas… Tačiau visuomenės reakcija priešinga: baimė, nepasitikėjimas, neapykanta. Kūrybinė komanda kitu kampu žvelgia į neturinčius kur padėti savo didelių, neatsiplaunančių rankų tėvynainius. Režisierius remiasi artima šeimos patirtimi: visi, be išimties, trylika jo pusbrolių dirba Vokietijos, Airijos, Anglijos, Islandijos, Švedijos, Ispanijos statybose.

D. Matvejev nuotr.

Lietuvos teatralams S. Mrožeko „Emigrantai“ – pažįstamas kūrinys. Pats D. Gumauskas su juo pirmą kartą susidūrė žiūrėdamas legendinį Irenos Bučienės Akademiniame dramos teatre kurtą spektaklį, kuriame vaidmenis kūrė Regimantas Adomaitis ir Vytautas Rumšas. Pasak naujųjų „Emigrantų“ režisieriaus, ši medžiaga su juo keliavo ilgą laiką, kol, dėkingai sukritus aplinkybėms, pagaliau įgavo formą. Prie jos įgyvendinimo taip pat prisideda kompozitorius Vytautas Leistrumas ir šviesų dailininkas Povilas Laurinaitis.

R. Juzokienės nuotr.

Bilietus platina tiketa.lt.
Spektaklio prodiuseris: VšĮ „Darbininkai“, koprodiuseris : „Sirenos“.