Žurnalų archyvas

Spektaklio vaikams „80 pasaulių per vieną dieną“ premjera – ir Kaune

7 gruodžio, 2022, „Teatrono“ inf. | Naujienos

Gruodžio mėnesį teatro trupė „Teatronas“ pristato premjerą vaikams. „80 pasaulių per vieną dieną“ – tai teatrą ir šiuolaikinį cirką jungiantis spektaklis, skirtas 6-9 klasių moksleiviams, jų mokytojams ir tėvams. Kaune trupė lankysis gruodžio 14 d.

Paskatinta dabartinio geopolitinio konteksto, spektaklio kūrybinė grupė, ryžosi nelengvos užduoties – paaugliams prieinama teatrine kalba pristatyti kolonializmo idėjų žalą. „Labiausiai kalbėti apie kolonializmą jaunajai kartai paskatino dabartiniai įvykiai Ukrainoje. Tačiau ir be to, XXI a. ištirpusios distancijos tarp skirtingų šalių ar net žemynų sukėlė daug etinių nuogąstavimų, kultūriniai skirtumai tampa vis ryškesnis ir jautresni. Labai dažnai keliautojai nepasirūpina žiniomis apie svetimą kraštą iš anksto, ir iš čia mes turime kultūros apropriacijas bei kolonializmą. Tai dažnai ne iki galo suprantama tema, kai žmonės pelnosi iš kitų kultūros arba imituoja su tragiškais įvykiais susietus kultūrinius atributus smagumo vardan.“ – sako spektaklio režisierius Gildas Aleksa. 

Gildas Aleksa. Donato Ališausko nuotr.

Spektaklio inspiracija tapusi J. Verne‘o nuotykių knygą „Aplink pasaulį per 80 dienų“, šiuolaikiniam kontekstui ir jaunajai auditorijai pritaikyta dramaturgės – Kristinos Marijos Kulinič. Naujojoje jos dramoje „80 pasaulių per vieną dieną“ išryškėja dramaturgės gebėjimas kalbėti aktualiomis ir globaliomis socialinėmis temomis, tokiomis kaip kapitalizmas, karjeristinis mąstymas, seksizmas, svajonės ir jų (ne)išsipildymas –  komedijos kalba. Ši pjesė kupina absurdiškų ir skaudžiai atpažįstamų dialogų, situacijų, kurias patyrė ar dar tik patirs jaunieji žiūrovai. Taip pat tai itin gilus pasakojimas apie žmogaus kelionę savęs pažinimo link.

Donato Ališausko nuotr.

Spektaklio choreografu tapo vienas žinomiausių šiuolaikinio cirko kūrėjų Lietuvoje – Džiugas Kunsmanas. Pasinaudodamas įvairiomis cirko dramaturgijos variacijomis, kartu su menininkais Ema Senkuviene ir Kasparu Varanavičium, D. Kunsmanas sukurs labai aiškią cirko kalbą, kurioje jaunieji žiūrovai galės pamatyti vis dar nedažnai matomą sceninę kalbą  bei patirti šios meno šakos prieinamumą. 

Spektaklio visai šeimai „80 pasaulių per vieną dieną“ premjera bus pristatoma 2022 m. gruodžio 14 d. – Kauno miesto kameriniame teatre, gruodžio 15 d. – Varėnos kultūros centre, gruodžio 16 d. – Prienų kultūros ir laisvalaikio centre, gruodžio 17 ir 18 d. – Menų spaustuvėje, Vilniuje bei gruodžio 20 d. – Ukmergės kultūros centre.  

Bilietus galite įsigyti www.bilietai.lt arba kultūros centrų kasose. 

Spektaklį finansuoja Lietuvos kultūros taryba.