Žurnalų archyvas

Skulptoriaus Evaldo Pauzos parodoje „Kalnas“ – pastarųjų dviejų dešimtmečių kūryba

3 gegužės, 2022, Organizatorių inf. | Naujienos

Tęsdama Kauno meno mokyklos 100-mečiui skirtų parodų ciklą, Kauno kolegijos Menų akademija gegužės 6 d. (penktadienį) 15 val. kviečia į skulptoriaus Evaldo Pauzos personalinės parodos „Kalnas“, kurioje eksponuojami pastarųjų dviejų dešimtmečių konceptualios skulptūros kūriniai, atidarymą „Pelėdų kalno“ galerijoje (A. Mackevičiaus g. 27, Kaunas).

Tuometiniame Stepo Žuko taikomosios dailės technikume mokęsis E. Pauza sako, jog menų studijų pasirinkimas buvo aiškus ir kryptingas. „Kiek tik save prisimenu – daug lipdydavau. Ir nors paauglystėje buvo abejonių, kurią vaizduojamųjų menų sritį pasirinkti, polinkis į skulptūrą galiausiai viską nulėmė“, – pasakoja kūrėjas. 

Kūrybinio kelio pradžią dailės technikume menininkas prisimena su geromis emocijomis. „Piešimo, tapybos ir kitos menų disciplinos buvo dėstomos aukštame lygyje. Ypač piešimas. Paskaitos vykdavo kiekvieną dieną, po keletą valandų, o po paskaitų dar turėdavome kitai dienai padaryti šūsnį eskizų. Tikriausiai tai ir lėmė, jog užsidegėme piešimu. Ketvirtame kurse su kitais studentais organizuodavome papildomus piešimo užsiėmimus mano namuose. Samdėme pozuotoją ir piešdavome“, – prisimena E. Pauza.

Aistra piešimui išlikusi iki šiol. Galbūt nedaugeliui yra žinoma, jog menininkas kuria ir grafikos meno darbus. Kūrybos sričių skirtybių E. Pauza nesureikšmina ir sako, jog  vaizduojamojo meno formos pasirinkimą įtakoja kūrinio idėja, kuri yra svarbiausia. Bet  skulptūra menininkui yra pati įdomiausia, todėl jo kūryboje ji užima svarbiausią vietą.

Personalinėje parodoje „Kalnas“ eksponuojami skulptūros kūriniai – interpretatyvūs, asociatyvūs, susiję su konkrečiais istoriniais laikmečiais („Figūrantas (šunų dresuotojas, pasirengęs šuns atakai)“, „Basanavičius“, „Žmuidzinavičius“, „Su meile“ ir kt.). Ekspoziciją papildo ir vystoma konceptualios skulptūros serija („maxitaxi 1“, „maxitaxi 2“ ir kt.), kurioje menininkas įžengia į 3D erdvę. 

E. Pauzos kūrinys. P. Pauzos nuotr.

Tematiškai skirtingus kūrinius parodoje apjungiantis kalno simbolis siejamas su Žaliakalniu, kuriame menininkas praleido didžiąją savo gyvenimo dalį ir su Pelėdų kalnu, ant kurio prieš šimtmetį pastatyta Kauno meno mokykla, kurioje iki šiol savo kūrybinį kelią pradeda daugybė jaunų, talentingų kūrėjų. 

Parodos kuratorė: Inga Valentinienė, paroda veikia: 2022 05 06 – 2022 06 05